Biznes Fakty
Projekt zmiany umowy najmu został opóźniony. Ministerstwo tłumaczy: to efekt deregulacji
Do końca pierwszego kwartału powinny zostać ukończone prace nad projektem przepisów regulujących rynek wynajmu krótkoterminowego, w tym utworzenie rejestru takich nieruchomości. Konsultacje z uczestnikami rynku zostały przerwane na początku roku, a ostateczny dokument nie jest jeszcze dostępny. – Czas pracy uległ zmianie w związku z nowymi przepisami wynikającymi z tzw. kodeksu deregulacyjnego – poinformowało Ministerstwo Sportu i Turystyki w rozmowie z Interią Biznes.

Jak już wspomnieliśmy w czwartek, termin ustalony na początku roku, aby przygotować projekt ustawy do końca pierwszego kwartału, nie został dotrzymany . Nie podano informacji na temat tego, jaki jest termin i na jakim etapie są prace, a przedstawiciele sektora, którzy brali udział w poprzednich konsultacjach, przyznali, że nie mają informacji na ten temat.
Ministerstwo Sportu i Turystyki w odpowiedzi przesłanej po publikacji zapewnia, że aktywnie pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi wynajmu krótkoterminowego i usług hotelarskich. Zgodnie z normami unijnymi nowe przepisy zaczną obowiązywać w Polsce i innych krajach UE za rok – 20 maja 2026 r.
– Czas pracy uległ zmianie w związku z nowymi przepisami wynikającymi z tzw. kodeksu deregulacyjnego – poinformowało Ministerstwo Sportu i Turystyki w odpowiedzi na pytania Interii Biznes.
Należy dodać, że w ramach planowanych prac nad ustawą wszystkie zgłoszone propozycje zostaną uwzględnione w projekcie dokumentu oraz regulaminie.
Najem krótkoterminowy będzie regulowany
Jak przypomina ministerstwo, jednym z głównych rozwiązań zawartych w tych propozycjach jest utworzenie scentralizowanego rejestru wszystkich nieruchomości oferujących wynajem krótkoterminowy.
– Rejestracja zostanie przeprowadzona na podstawie oświadczenia właściciela o spełnieniu określonych wymagań, po czym weryfikacja będzie możliwa przez okres trzech lat od daty zgłoszenia. Tylko te organizacje, które są zarejestrowane w systemie centralnym będą mogły prowadzić działalność wynajmu krótkoterminowego. Ministerstwo stwierdziło, że według oczekiwań UE dzięki temu wyeliminowana zostanie szara strefa, a klienci korzystający z usług wynajmu krótkoterminowego będą skutecznie chronieni.
Jak podkreślono, dotychczas żadne państwo członkowskie UE nie wdrożyło przepisów wynikających z rozporządzenia UE.
– W ramach polskiej prezydencji w Radzie UE w dziedzinie turystyki na bieżąco monitorujemy postęp prac w różnych krajach, w tym ważny aspekt wymiany danych o najmie krótkoterminowym z platformami rezerwacyjnymi oraz standardy zbieranych danych. Niniejsza praca nawiązuje również do projektu badawczego realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ministerstwo w swojej odpowiedzi wyjaśniło, że projekt będzie polegał na monitorowaniu ruchu turystycznego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak płatności kartami, logowanie się do systemu BTS za pomocą telefonu komórkowego czy web scraping.
Krótkoterminowy wynajem mieszkań cieszy się dużym zainteresowaniem, częściowo dzięki platformom rezerwacyjnym, ale z punktu widzenia podatkowego jest to działalność gospodarcza.
Przedstawiciele instytucji sektora działającego na tym rynku domagają się jego regulacji, gdyż ich zdaniem znaczna jego część funkcjonuje w szarej strefie. Dlatego niepokojące jest nie tylko opóźnienie w stosunku do pierwotnie planowanych terminów, ale również zakończenie konsultacji w styczniu br.
– Chcielibyśmy omówić z ministrem szereg kwestii, ale do tej pory nie mieliśmy takiej możliwości. Po pierwsze, nie wiadomo, co ministerstwo rozumie pod pojęciem „właściciel”. Jeśli mają na myśli właścicieli firm oferujących usługi noclegowe, to jest to dopuszczalne, ale rozporządzenie pozwala państwom członkowskim zezwolić właścicielom mieszkań na samodzielną rejestrację swoich mieszkań w bazie danych. W tej chwili szarą strefę tworzą głównie właściciele mieszkań, którzy sami sobie gospodarują, nie prowadząc działalności gospodarczej, a dochody deklarują jako uzyskane z najmu prywatnego, unikając w ten sposób płacenia VAT-u, ZUS-u, podwyższonego podatku od nieruchomości, opłat lokalnych itp. Dlatego jeśli Ministerstwo Sportu i Turystyki na to pozwoli, szara strefa nie zmniejszy się ani o jedną nieruchomość – mówi Grzegorz Żurawski, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Najmu Krótkoterminowego.
Rejestry działają już w niektórych krajach europejskich, zwłaszcza w najpopularniejszych destynacjach turystycznych.
Monika Krzesniak-Sajewicz