Czy inwestycje w końcu się odbudują? Jest coś, co niepokoi firmy

W wywiadzie dla Interii Biznes, prezes ING Banku Śląskiego Michał Boleslavski zauważa, że poziom inwestycji w Polsce od wielu lat pozostaje niewystarczający. Stwierdził, że obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej powinny zachęcić przedsiębiorstwa do zaciągania pożyczek, ale to nie wszystko: przedsiębiorcy muszą zdać sobie sprawę, że gospodarka nie jest nadmiernie regulowana. – Celem jest stworzenie przewidywalnego środowiska, które zachęci przedsiębiorstwa do inwestowania.

4795ac7b4f4c1195fc8c517ed1a14b35, Biznes Fakty Inwestycje w Polsce powinny nabrać rozpędu z korzyścią dla całej gospodarki – mówi Michał Boleslavski, prezes ING Banku Śląskiego /INTERIA / 123RF/PICSEL

Nowy prezes zarządu ING Banku Śląskiego, Michał Boleslavski, wyraził nadzieję, że podziela optymistyczne spojrzenie rządu na rok 2025, który będzie rokiem inwestycji , gdyż są one bardzo potrzebne. „Tego poziomu inwestycji brakowało przez wiele lat ” – podkreśla, dodając, że widać to w bilansach banków, gdyż kwota kredytów przeznaczanych na inwestycje jest niezwykle niska.

Dlaczego firmy nie inwestują w Polsce?

Prezes ING BSK zwraca uwagę, że banki mają w swoich bilansach więcej obligacji skarbowych niż kredytów. Jego zdaniem pokazuje to, że „banki tak naprawdę nie spełniają swojej podstawowej funkcji w gospodarce”.

Odpowiadając na pytanie , dlaczego firmy w Polsce nie inwestują , Michał Bolesławski rozpoczyna od analizy stóp procentowych Rady Polityki Pieniężnej. Oczekiwane znaczące obniżki do końca roku (łącznie 125 punktów bazowych, w tym obniżka stóp o 50 punktów bazowych w maju) pomogą firmom „uruchomić projekty, w które wierzą”.

Prezes ING BSK: Głównym problemem są regulacje. Nie tylko w Polsce, ale i w Europie

Przyznaje jednak, że zaufanie firm, iż nowe projekty pozwolą im się rozwijać, zarabiać więcej i spełniać potrzeby klientów, jest kwestionowane. Przyczyna? Nadmierna regulacja gospodarki – nie tylko polskiej, ale i europejskiej. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że konkurenci spoza UE, tacy jak USA czy Turcja, mają mniej rygorystyczne przepisy, sytuacja przedsiębiorców w Europie staje się trudniejsza.

Głównym problemem są regulacje , tak to widzimy” – mówi prezes ING BSK.

Jako czynniki utrudniające rozwój inwestycji korporacyjnych podaje on także niepewność, sytuację w handlu światowym i politykę nowej administracji USA.

Na pytanie , czy deregulacja, która w Polsce ostatnio stała się istotna, może otworzyć potencjał inwestycyjny firm , odpowiada: – Zgadzam się z tym w zupełności.

– My, jako banki, musimy również szerzej dyskutować na ten temat i starać się wypracować jakieś pomysły. Zrobimy to, ponieważ widzimy, jak firmy na co dzień mierzą się z tym problemem.

Jak wyjaśnia, decyzje te będą podejmowane na podstawie tego, co banki definiują jako „kluczowe ryzyka”.

– Na przykład w zależności od wymagań i wielkości firmy, a także wymogów dotyczących emisji dwutlenku węgla. Weźmiemy to wszystko pod uwagę, bo Polska sama pewnych rzeczy nie jest w stanie zmienić (…), dyrektywy muszą zostać zrewidowane – mówi.

– I nie chodzi tu o maksymalizację zysku kogoś innego. Dodaje, że chodzi o stworzenie przewidywalnego środowiska, które zachęci firmy do inwestowania , podkreślając, że inwestycje uruchomią cały łańcuch w gospodarce: tworząc miejsca pracy, konsumenci będą mogli zaciągać kredyty hipoteczne i oszczędzać pieniądze.

„Inwestycja jest kluczem do wszystkiego”

Pytany o podatek bankowy , prezes ING BSK przyznał, że to obciążenie sektorowe dałoby się wyeliminować, ale jednocześnie podkreślił, że banki w pewnym stopniu sobie z nim radzą. Uważa, że dyskusja powinna „toczyć się naprzód, a nie polegać na ciągłym zastanawianiu się, jak zarobić więcej pieniędzy” – głównym celem jest bowiem stworzenie gospodarki.

Krytykuje jednocześnie nowe pomysły „zabierania” bankom części zysków w formie nowych opłat. Banki dzielą się zyskami z klientami, a zyski te są duże, ponieważ zostały osiągnięte w warunkach wysokich bazowych stóp procentowych – zauważa, dodając, że banki w Polsce nie potrzebują dodatkowej płynności, ponieważ nie

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *