MS walczy z nielegalnym wypalaniem trawy. Kary pieniężne zostaną zaostrzone

Departament Sprawiedliwości nasila działania mające na celu zwalczanie nielegalnego wypalania trawy. Zmiana przepisów wiąże się ze wzrostem grzywien z 5 tys. do 30 tys. zł. Kary będą również nakładane za rozpalanie ognisk w lasach i palenie w miejscach niedozwolonych.

B7ec81ab10012b658d74ccecff338f16, Biznes Fakty Departament Sprawiedliwości bierze się ostro za walkę z wypalaniem traw. Nawet 30 tysięcy. grzywna PLN / 123RF/PICSEL

Departament Sprawiedliwości bierze się ostro za walkę z wypalaniem traw. Nawet 30 tysięcy. grzywna w złotych

W odpowiedzi na rosnącą liczbę incydentów związanych z wypalaniem traw, łąk i poboczy dróg, Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało nowelizację Kodeksu wykroczeń i Kodeksu postępowania w sprawach wykroczeń. Projekt ustawy zakłada podwyższenie kary grzywny z 5 tys. do 30 tys. zł za stworzenie zagrożenia pożarowego. W wyjątkowych przypadkach, gdy oskarżony utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej, może zostać skazany na karę pozbawienia wolności.

Surowe środki ostrożności będą również stosowane w przypadku rozpalania ognisk w lasach i na torfowiskach, a także palenia poza miejscami do tego wyznaczonymi. Kary pieniężne będą również nakładane na tych, którzy nie dopełnili obowiązku zapewnienia właściwych warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego na danym terenie lub w danym miejscu.

– Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt znacznego zaostrzenia norm karnych – nowelizację Kodeksu wykroczeń i Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Celem jest położenie kresu bezkarności osobom odpowiedzialnym za wywoływanie pożarów, niezależnie od tego, czy zrobiły to przez zaniedbanie, czy umyślnie – poinformował Departament Sprawiedliwości w komunikacie prasowym.

300 pożarów traw w 2025 r. „Wstydliwa tradycja”

„Wypalanie traw w Polsce to haniebna tradycja, z którą strażacy, służby leśne i ochrony środowiska, policja i straż miejska walczą od wielu lat. „Ekolodzy, naukowcy, przyrodnicy i leśnicy” – czytamy na stronie internetowej rządu. Pomimo rosnącej świadomości szkodliwości tej praktyki, wypalanie traw pozostaje powszechną metodą „odnawiania” gleby. Statystyki straży pożarnej pokazują, że około 70 procent pożarów traw jest wynikiem celowego podpalenia.

W kwietniu strażacy gasili pożar o powierzchni 450 hektarów w Biebrzańskim Parku Narodowym . W wyniku pożaru spłonęły części lasów bagiennych i stref ochrony ścisłej. Chociaż przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona, strażacy podejrzewają, że mogła ona zostać wywołana przez pożary traw, które szybko zajęły się z powodu panującej suszy hydrologicznej.

Tylko w 2025 roku doszło do ponad 300 pożarów traw , w tym kilka na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W ubiegłym roku strażacy ugasili 531 pożarów traw i upraw, a w 2023 roku liczba ta wyniesie 490.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *