Biznes Fakty
Zostało Ci już tylko kilka dni na zdobycie tego certyfikatu. Bez tego nie można głosować.
Wyborcy, którzy chcą zagłosować poza swoim okręgiem wyborczym w drugiej turze wyborów prezydenckich, muszą złożyć wniosek do 29 maja (jeśli nie zrobili tego przed pierwszą turą). Podobna sytuacja dotyczy wyborców, którzy chcieliby skorzystać z bezpłatnego dojazdu do lokalu wyborczego i nie złożyli wcześniej wniosku (konieczne jest szybkie złożenie wniosku).

Treść:
To ostatnie dni na złożenie wniosku przez wyborców , którzy chcą zagłosować 1 czerwca poza miejscem swojego lokalu wyborczego, a także przez wyborców uprawnionych do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to osób, które nie złożyły wniosków przed pierwszą turą wyborów.
Zostało Ci już tylko kilka dni na zdobycie tego certyfikatu. Bez tego nie można głosować.
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca. To ostatnie dni, w których wyborcy mogą składać wnioski, jeśli nie zrobili tego przed pierwszą turą wyborów 18 maja.
W szczególności obywatele chcący uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania, które umożliwi im głosowanie w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju i za granicą, mogą składać wnioski do 29 maja . Dotyczy to tych wyborców, którzy nie złożyli wniosku o zaświadczenie przed pierwszą turą głosowania (która odbyła się 18 maja), gdyż ci, którzy złożyli wniosek wówczas, otrzymali dwa zaświadczenia – jedno na pierwszą turę i jedno na ponowne głosowanie w drugiej turze wyborów.
Wybory prezydenckie 2025. Gdzie i jak złożyć wniosek o kartę do głosowania
Wniosek składa się w formie papierowej i składa własnoręcznie podpisany w wybranym urzędzie gminy. Wyborca otrzymuje zaświadczenie „niezwłocznie” – osobiście lub za pośrednictwem osoby upoważnionej pisemnie. W drugim przypadku wnioskodawca musi przygotować wniosek o wydanie certyfikatu i pozwolenia.
Wyborca posiadający dowód osobisty będzie musiał okazać go okręgowej komisji wyborczej, która wprowadzi imię i nazwisko wyborcy oraz dopisze w kolumnie „Uwaga” adnotację „Dowód osobisty 01.06” lub „Od 01.06”. Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że otrzymane zaświadczenie wydawane jest jednorazowo, więc jego zgubienie jest niedopuszczalne. W przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży zaświadczenia wyborca nie będzie mógł głosować, nawet jeśli będzie chciał to zrobić w miejscu zamieszkania, gdyż zostanie automatycznie skreślony z rejestru wyborców, w którym był wcześniej wpisany.
Głosujesz poza swoim okręgiem wyborczym? Ostatnie dni na złożenie wniosku
Wyborcy do 29 maja mogą również złożyć wniosek o przeniesienie swojego lokalu wyborczego do innego okręgu wyborczego utworzonego na terenie Polski . Głosowanie w innym lokalu wyborczym będzie możliwe po złożeniu stosownego wniosku w urzędzie gminy, w której wyborca będzie przebywał w dniu głosowania powtórnego, albo za pośrednictwem strony internetowej gov.pl.
Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że wyborcy, którzy złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania przed pierwszą turą wyborów, zostaną włączeni do tej samej listy wyborców również w drugiej turze wyborów. Będziesz mógł zagłosować w innym lokalu wyborczym, uzyskując zaświadczenie o głosowaniu lub składając wniosek o zmianę lokalu wyborczego.
Druga tura wyborów prezydenckich. Jak głosować za granicą?
Jeśli ktoś głosował 18 maja w swoim okręgu wyborczym w kraju, ale w czasie drugiej tury wyborów będzie za granicą i chce tam zagłosować, może złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców do właściwego terytorialnie konsula – informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej ewybory.msz.gov.pl. Wyborca, który złożył wniosek o uwzględnienie w wyborach przed pierwszą turą wyborów
Źródło