Biznes Fakty
Zapłodnienie przy pomocy sztucznej inteligencji: Sukces pary w USA po 18 latach
Dzięki postępowi w dziedzinie sztucznej inteligencji para, która przez 18 lat starała się o dziecko, teraz spodziewa się swojego pierwszego dziecka – donoszą CNN.

Coraz więcej placówek medycznych w Stanach Zjednoczonych stosuje sztuczną inteligencję (AI) w celu oceny jakości komórek jajowych i badania zarodków w trakcie procedur zapłodnienia in vitro.
Przeczytaj także: Bardziej przystępne cenowo rozwiązanie wyzwań demograficznych w porównaniu z programem 800-plus. „Trzynasty miesiąc narodzin w roku”
Szacuje się, że do 40% przypadków niepłodności w Stanach Zjednoczonych dotyczy partnerów płci męskiej, a około 10% tych mężczyzn cierpi na azoospermię . Wielu z tych mężczyzn czuje się całkowicie zdrowych i nie wykazuje żadnych oznak dysfunkcji seksualnej, a ich nasienie wydaje się normalne. Tradycyjnie opcje leczenia azoospermii obejmowały inwazyjne zabiegi chirurgiczne w celu pobrania plemników bezpośrednio z jąder pacjenta lub poleganie na nasieniu dawcy.
AI ułatwiło zapłodnienie. Pewnej parze ze Stanów Zjednoczonych zajęło 18 lat, aby zajść w ciążę.
Przez 18 lat para, która postanowiła pozostać anonimowa, podróżowała do klinik leczenia niepłodności na całym świecie i przeszła liczne cykle zapłodnienia in vitro (IVF). Zapłodnienie in vitro polega na pobraniu jajeczka kobiety i połączeniu go z plemnikiem w laboratorium w celu utworzenia zarodka, który następnie jest wszczepiany do macicy.
Przeczytaj także: Części zamienne człowieka. Terapie komórkami macierzystymi już przynoszą rezultaty.
W przypadku tej pary próby zapłodnienia in vitro zakończyły się niepowodzeniem z powodu azoospermii — braku plemników w nasieniu. Podczas gdy typowa próbka nasienia zawiera setki milionów plemników, mężczyźni z azoospermią mają tak minimalną ilość plemników, że pomimo dokładnych badań pozostają one niewykrywalne pod mikroskopem. Ich liczba plemników może być nawet 100 milionów razy niższa niż to, co uważa się za normę.
W końcu para skontaktowała się z Columbia University Fertility Center. Centrum wykorzystuje przełomową technikę znaną jako STAR, która wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) . AI pomaga w wykrywaniu i pobieraniu ukrytego nasienia, nawet u mężczyzn, którzy pozornie nie mają żadnego nasienia.
Na czym polega metoda zapłodnienia wspomaganego sztuczną inteligencją?
Po zbadaniu próbki nasienia pod specjalnie zaprojektowanym mikroskopem system STAR — co oznacza Sperm Tracking and Recovery — wykorzystuje szybką kamerę i zaawansowaną technologię obrazowania do analizy próbki, rejestrując ponad 8 milionów obrazów na godzinę w celu wykrycia plemników. System szybko izoluje plemniki w maleńkiej kropli medium, umożliwiając embriologom pobranie komórek, których w przeciwnym razie nie byliby w stanie zlokalizować lub rozpoznać gołym okiem.
W tym przypadku odkryto trzy plemniki i wykorzystano je do zapłodnienia jajeczek żony. Po implantacji zarodka ciąża przebiega bezproblemowo, a dziecko ma się urodzić w grudniu.
Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło