Biznes Fakty
Umowa handlowa UE-USA? „Możliwe, że nawet w najbliższych dniach”.
Komisja Europejska poważnie traktuje nowy termin zawierania umów handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że cła zostaną nałożone 1 sierpnia, jeśli do tego czasu nie zostaną osiągnięte niezbędne porozumienia. Rzecznik Komisji, Olof Gill, powiedział w środę, że Komisja dąży do osiągnięcia porozumienia ramowego przed upływem tego terminu, być może nawet w najbliższych dniach.

Treść:
Naszym celem jest zawarcie umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi przed 1 sierpnia, czyli nowym terminem wyznaczonym przez Waszyngton na zakończenie negocjacji, powiedział w środę rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill.
Donald Trump wyznaczył termin. Musi to nastąpić przed 1 sierpnia.
„ Stany Zjednoczone przesunęły termin zawierania umów z krajami partnerskimi na 1 sierpnia. Jednak naszym celem jest osiągnięcie umowy ramowej przed tą datą, być może nawet w najbliższych dniach” – powiedział Gill na konferencji prasowej w Brukseli.
W poniedziałek Biały Dom poinformował, że przedłuża termin do 1 sierpnia dla krajów partnerskich na zakończenie negocjacji w celu uniknięcia podwyżek taryf. Pierwotne 90-dniowe zawieszenie taryf ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa wygasa 9 lipca.
Gill dodał, że Bruksela i Waszyngton znajdują się obecnie w „najbardziej delikatnym” etapie negocjacji, których celem jest osiągnięcie kompromisu.
Jeśli do 1 sierpnia nie zostanie osiągnięte porozumienie, import z UE do USA może zostać objęty taryfami do 50% . Obecnie towary z UE wwożone na rynek USA podlegają podstawowej taryfie w wysokości 10%.
Opracowywana umowa ramowa będzie stanowić podstawę dalszych negocjacji, podobnie jak umowa handlowa między USA i Wielką Brytanią.
UE zamierza utrzymać cła na poziomie 10 procent.
Według informacji pojawiających się w mediach, UE zamierza utrzymać stawki celne na poziomie 10%, ale chce również uzyskać zwolnienia z ceł na takie towary jak samoloty, części samolotów i alkohol.
Przemawiając w środę rano w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że UE „aktywnie współpracuje” z administracją Donalda Trumpa, ale przygotowuje się również na „wszystkie możliwe scenariusze”.
„Przestrzegamy naszych zasad, chronimy nasze interesy, działamy w dobrej wierze i jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność” – powiedziała von der Leyen.
Czy umowa handlowa między UE a USA jest coraz bliższa?
Na początku maja Komisja Europejska opublikowała listę towarów z USA wartych łącznie 95 miliardów euro, które mogą zostać objęte taryfami, jeśli negocjacje zakończą się fiaskiem, a USA nałożą zapowiadane taryfy. Na liście znajdują się m.in. samoloty, samochody, whisky i wino.
Ze swojej strony prezydent Trump powiedział we wtorek, że Unia Europejska postrzega obecnie Stany Zjednoczone „bardzo pozytywnie” i ogłosił, że wyśle formalny list do UE w sprawie taryf „prawdopodobnie za dwa dni”.
Sekretarz handlu Howard Lutnick powtórzył ten pogląd, zauważając, że „ Trump może wkrótce ogłosić umowę handlową z UE ”. „UE, trzeba jej przyznać, przedstawiła ważne i realne propozycje otwarcia rynku rolnego i innych sektorów” – powiedział Lutnick we wtorek w CNBC. „Te propozycje leżą na biurku prezydenta i rozważa on, jak je wdrożyć” – dodał.
Źródło