Biznes Fakty
Duże przejęcie w polskim e-handlu. Wpłynął wniosek do UOKiK
Grupa Glosel, a więc właściciel m.in. wydawnictwa i księgarni internetowej zamierza przejąć udziały w spółce Gandalf. To jedno z większych przejęć na polskim rynku w ostatnim czasie.
/Adam Burakowski/East News /East NewsGlosel to właściciel m.in. księgarni TaniaKsiazka.pl, e-sklepu Bee.pl i Wydawnictwa Kobiecego, który zamierza przejąć 100 proc. udziałów w Gandalf sp. z o.o. Do UOKiK właśnie wpłynął wniosek w tej sprawie.
Duże przejęcie na polskim rynku
Już na początku sierpnia br. pojawiały się pierwsze informacje o zawarciu wstępnej umowy inwestycyjnej pomiędzy właścicielami m.in. księgarni TaniaKsiazka.pl, a Anettą Wilczyńską, właścicielką księgarni internetowej Gandalf.com.pl. Chodzi o wykup 100 proc. udziałów w spółce Gandalf sp. z o.o. właśnie przez grupę Glosel.
Prokurentem w tej sprawie został Łukasz Kierus. Obecnie mają trwać prace nad połączeniem procesów logistycznych i operacyjnych wspomnianych firm. Transakcja sprzedaży zostanie jednak sfinalizowana dopiero po zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
– Liczymy na to, że dzięki tej transakcji możliwy będzie dynamiczny rozwój jednej z najstarszych polskich księgarni internetowych, co pozytywnie wpłynie na rynek książki w Polsce. Chciałbym też zapewnić klientów obu podmiotów, że nadal obsługiwani będą z najwyższą starannością, a wprowadzane zmiany nie powinny być przez nich odczuwalne – powiedział Łukasz Kierus, współwłaściciel księgarni TaniaKsiazka.pl, cytowany przez rynek-ksiazki.pl.
Jest wniosek w UOKiK
Grupa kapitałowa Glosel prowadzi głównie działalność e-commerce na terenie Polski. To księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl i e-sklep Bee.pl oraz księgarnie stacjonarne. W zakresie e-sklepu Taniaksiazka.pl prowadzi głównie sprzedaż książek, gier i zabawek. W sklepie bee.pl prowadzi sprzedaż żywności, kosmetyków oraz produktów do ogrodu. Z kolei Gandalf to księgarnia internetowa. Do UOKiK wpłynął właśnie wniosek koncentracyjny:
„Zamierzona koncentracja polega na przejęciu przez Glosel sp. z o.o., bezpośrednio kontroli nad Gandalf sp. z o.o.” – napisano.
Jak podano we wniosku, celem koncentracji jest rozszerzenie asortymentu prowadzonych sklepów internetowych o ofertę dostępną w sklepach internetowych Gandalf i Glosel.