Biznes Fakty
Kiedy ZUS wypłaca chorobowe i ile ono wynosi? Proste wyliczenia
Każda osoba zatrudniona i ubezpieczona (umowa o pracę lub umowa zlecenie) ma prawo do chorobowego. To zabezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy spowodowanej stanem zdrowia. Kosztami świadczenia obciążony jest częściowo pracodawca, a częściowo Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kiedy chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? Ile wynosi wysokość zasiłku i czy trzeba w tej sprawie składać jakiś wniosek? Wyjaśniamy.
/123RF/PICSEL
Kiedy ZUS wypłaca chorobowe? Nie tak od razu
Pracodawca płaci pracownikowi wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni jego niezdolności do pracy.
ZUS przejmuje płatności dopiero po upływie 33 dni od uzyskania zwolnienia lekarskiego. Wtedy nazywa się to zasiłkiem chorobowym. Wyjątkiem są tu osoby po 50. roku życia. W ich przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zasiłek chorobowy już po 15 dniach trwania L4.
Chodzi tu o to, żeby nie zniechęcać pracodawców do zatrudniania osób w wieku 50 plus, które chorują relatywnie częściej. Jest jeszcze jeden przypadek, w którym instytucja przejmuje od pracodawcy obowiązek wypłacania świadczenia po 15 dniach – chodzi o firmy zatrudniające poniżej 20 ubezpieczonych osób.
Reklama
Jest to ukłon w kierunku mikroprzedsiębiorstw, dla których ubezpieczenie zatrudnionych jest sporym kosztem. Dla pracownika to, kiedy chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca nie ma większego znaczenia. W obu przypadkach pieniądze muszą wpłynąć na jego konto.
Co trzeba zrobić, aby otrzymać zasiłek chorobowy?
Teoretycznie, aby otrzymać zasiłek chorobowy, pracownik musi dostarczyć zwolnienie lekarskie pracodawcy w ciągu 7 dni od jego otrzymania. W praktyce od paru lat nie trzeba jednak nic w tej sprawie robić, ponieważ lekarz wystawia L4 w formie elektronicznej i jest ono automatycznie dostarczane i do ZUS-u, i do pracodawcy.
Każdy płatnik składek ma obowiązek założenia profilu w PUE ZUS, dzięki któremu będzie miał wgląd w wystawione zwolnienia lekarskie. Nawet jeśli tego nie zrobił, ZUS założył mu profil techniczny, który wystarczy aktywować. Dzięki temu proces wypłaty świadczeń jest usprawniony, a podrobienie dokumentu trudniejsze.
Na pracodawcy spoczywa również obowiązek złożenia do ZUS zaświadczeń Z-3 (dla pracowników) lub Z-3a (dla zleceniobiorców), dzięki którym ZUS będzie mógł wypłacić im chorobowe. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy zatrudniają mniej niż 20 osób.
Ile czasu można pobierać zasiłek chorobowy?
Czas, w którym pracownik może pobierać zasiłek chorobowy, jest ograniczony i ściśle określony przepisami prawa.
W przypadkach standardowych chorobowe można otrzymywać przez 182 dni. Jeśli jednak pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, ten okres wydłuża się do 270 dni. Podobnie jest w przypadku osób chorujących na gruźlicę. Po upływie tego czasu zasiłek chorobowy nie będzie wypłacany.
Jeśli pracownik dalej jest niezdolny do pracy, powinien wystąpić o zasiłek rehabilitacyjny. Warto też wiedzieć, że sam fakt bycia ubezpieczonym poprzez zatrudnienie na umowie o pracę lub na zleceniu nie uprawnia do pobierania zasiłku. Warunkiem jest opłacanie składek przez 30 dni w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego lub 90 dni przy ubezpieczeniu dobrowolnym.
Ile wynosi zasiłek chorobowy? Zależy, ile zarabiasz
Osoby niezdolne do pracy często zadają sobie pytanie, ile wynosi zasiłek chorobowy. Jego wysokość dla każdego jest inna, zależy bowiem ściśle od dochodów. Kwota zasiłku chorobowego jest obliczana na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownik rozpoczął zwolnienie.
Standardowa wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80 proc. tej podstawy. W szczególnych przypadkach, takich jak ciąża, gruźlica czy wypadek przy pracy, zasiłek wynosi 100 proc. podstawy. Również dawcy komórek, tkanek i narządów, którzy przechodzą niezbędne badania lekarskie lub zabiegi, mają prawo do zasiłku w pełnej wysokości podstawy. Zasiłek chorobowy jest wypłacany za każdy dzień niezdolności do pracy, zgodnie z odpowiednią stawką.