Biznes Fakty
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC. Co się dzieje z polisą?
Przy sprzedaży samochodu poprzedni właściciel musi dopełnić szeregu formalności. Jedną z nich jest zgłoszenie zbycia auta firmie ubezpieczeniowej. Co jeśli zbywca samochodu nie zgłosi jego sprzedaży do ubezpieczyciela? Czy OC samochodu przechodzi na nowego właściciela pojazdu?
/4pmproduction /123RF/PICSEL
Co się dzieje z polisą OC po sprzedaży pojazdu?
Zgodnie z przepisami sprzedawca samochodu ma obowiązek przekazać nowemu właścicielowi pojazdu polisę OC razem z dowodem rejestracyjnym. Sprzedawca ma obowiązek w ciągu 14 dni od podpisania umowy sprzedaży poinformować swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu samochodu. Nowy właściciel pojazdu nie ma natomiast obowiązku zgłaszać tego faktu do ubezpieczyciela, ponieważ po zgłoszeniu tego faktu przez poprzedniego właściciela auta, polisa automatycznie przechodzi na nabywcę.
Jeżeli sprzedawca samochodu nie zgłosi zbycia pojazdu do towarzystwa ubezpieczeniowego, to wtedy naraża się on na szereg potencjalnych konsekwencji. Ubezpieczyciel nadal będzie uważał go za właściciela samochodu, a więc w sytuacji, gdy nowy nabywca spowoduje wypadek lub kolizję, może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Ponadto towarzystwo ubezpieczeniowe wyliczy składki na kolejny rok, a więc stary właściciel otrzyma nową składkę z obowiązkiem zapłaty.
Reklama
Czy nabywca auta może zrezygnować z OC poprzedniego właściciela?
Nowy właściciel samochodu sam decyduje, czy chce dalej korzystać z OC zbywcy pojazdu, czy woli wykupić nową polisę. Wówczas warto zastanowić się, czy stara polisa jest dla nas korzystna, ponieważ przy wyliczaniu składki towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę wiele indywidualnych czynników, takich jak wiek czy wcześniejsze kolizje, a więc może okazać się, że polisa poprzedniego właściciela nie jest dla nas atrakcyjna. W takiej sytuacji nowy nabywca pojazdu może wypowiedzieć polisę OC i samodzielnie ją wykupić.
Ponadto trzeba pamiętać, że każda firma ubezpieczeniowa ma prawo do dokonania rekalkulacji składki ubezpieczeniowej, biorąc pod uwagę informacje dotyczące nowego właściciela, w tym np. jego historię wypadkową czy młody wiek. Może więc okazać się, że firma przeliczy ponownie starą składkę poprzedniego właściciela i dokona jej podwyższenia. W praktyce jednak dzieje się to dość rzadko.
Co z ubezpieczeniem AC przy sprzedaży samochodu?
Inna sytuacja ma miejsce w przypadku dodatkowego ubezpieczenia autocasco, które z chwilą sprzedaży auta wygasa i nie przechodzi na nowego właściciela. Aby umowa wygasła zbywca pojazdu musi dostarczyć do ubezpieczyciela dokument kupna-sprzedaży samochodu i wówczas na jego podstawie, otrzyma zwrot składki za pozostały jej okres.
Czy ubezpieczenie OC sprzedającego przedłuża się automatycznie?
Zgodnie z przepisami, jeżeli nowy nabywca auta korzysta z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, to musi on pamiętać o tym, aby je przedłużyć. Ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu nie przedłuża się bowiem automatycznie, w związku z czym, jeżeli zapomnimy o jego przedłużeniu, to możemy narazić się na wysokie kary finansowe za brak OC.
Jaka grozi kara za brak ubezpieczenia OC samochodu?
Każdy zarejestrowany na terenie Polski samochód musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, które chroni przed ewentualnymi skutkami finansowymi wywołanymi kolizjami czy wypadkami. W sytuacji, gdy z różnych przyczyn, nasz samochód nie będzie miał wykupionej polisy, to wówczas narażamy się na karę finansową nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Od 1 lipca 2024 r. kary finansowe za brak OC wynoszą od 290 do 12 900 zł, w zależności od rodzaju pojazdu mechanicznego i tego, jak długo pozostaje on bez obowiązkowego ubezpieczenia.