Biznes Fakty
Wysokość wynagrodzenia chorobowego. Prosto ją obliczysz
Zwolnienie lekarskie przysługuje każdemu pracownikowi, który zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę. Wraz z nim zatrudnieni mogą liczyć na wynagrodzenie chorobowe. Jego wysokość różni się od standardowej pensji. Dowiedz się, w jaki sposób możesz je obliczyć i jak długo możesz je otrzymywać.
/123rf.com /123RF/PICSEL
Na wynagrodzenie chorobowe może liczyć każdy pracownik, który przebywa na L4. Jest ono jednak wypłacane przez pewien czas. Dowiedz się, jak działa i jak je obliczyć.
Jak działa wynagrodzenie chorobowe? Czym różni się od zasiłku?
Wynagrodzenie chorobowe to pensja, którą pracownik otrzymuje podczas niezdolności do pracy. Aby ją otrzymać, musi ona zostać udokumentowana przez zwolnienie lekarskie. Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane przez pracodawcę z jego własnego budżetu.
Może być wypłacane przez pierwsze 33 dni choroby. W przypadku osób powyżej 50. roku życia wypłacane jest przez pierwsze 14 dni L4. Po tym czasie zmienia się podmiot, który wypłaca nam pensję, a wynagrodzenie chorobowe staje się zasiłkiem chorobowym. W przypadku firm, które zatrudniają mniej niż 20 osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego, zmienia się również podmiot, który wypłaca pieniądze — zasiłek wypłacany jest przez ZUS ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Większe firmy w dalszym ciągu pokrywają go samodzielnie.
Reklama
Kto może skorzystać z wynagrodzenia chorobowego?
Warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać wynagrodzenie chorobowe, jest przejście okresu wyczekiwania. Trwa on 30 dni od momentu zatrudnienia. Dopiero po nim pracownik może ubiegać się o pensję. Od tego momentu każdy ubezpieczony może je otrzymywać.
Konieczność przejścia okresu wyczekiwania nie zawsze jest jednak konieczna. Nie obowiązuje ona:
- osób, które są niezdolne do pracy w wyniku wypadku w pracy lub w drodze do pracy,
- osób, które posiadają już co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
- absolwentów szkół oraz szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu,
- posłów oraz senatorów, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od końca kadencji.
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Ile wynosi?
/Pixabay /123RF/PICSEL
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy mają taką samą wartość — wynoszą 80 proc. podstawowej pensji pracownika. Musimy pamiętać, że jego wartość może być obniżona, jeśli nie poinformujemy odpowiednio wcześniej o naszym zwolnieniu lekarskim pracodawcy. W sytuacji kiedy nie zrobimy tego w ciągu siedmiu dni, wynagrodzenie zostanie obniżone o dodatkowe 25 proc.
Niektóre grupy osób mogą jednak liczyć na pełną kwotę wynagrodzenia. 100 proc. pensji mogą zachować pracownicy:
- chorujący w czasie ciąży,
- po wypadku w drodze do lub z pracy,
- którzy poddają się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów,
- którzy poddali się badaniom lekarskim w celu zostania dawcą komórek, tkanek i narządów.
Jak można obliczyć pensję na L4?
Aby dowiedzieć się, ile będzie wynosić wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, należy na początku ustalić, jaka jest średnia wysokość naszego wynagrodzenia. Należy to zrobić na podstawie pensji, która wypłacana była pracownikowi przez ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzały miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Sumujemy wynagrodzenia za poprzedni rok, wraz z premiami oraz dodatkami, a następnie dzielimy tę liczbę przez 12.
Kolejnym krokiem jest odjęcie od uzyskanej liczby 13,71 proc., które stanowi składkę ZUS. Tę liczbę dzielimy przez 30, czyli przez liczbę dni w miesiącu, nawet jeśli w danym czasie ma on 31 dni. Ostatnim etapem jest pomnożenie liczby przez 80 proc. Tak powstała kwota jest wynagrodzeniem, które uzyskamy za każdy dzień na zwolnieniu lekarskim. Aby uzyskać całość, którą otrzymamy przez czas L4 wystarczy pomnożyć ją przez liczbę dni, w których byliśmy niezdolni do pracy.