Biznes Fakty
Tarcza Finansowa pod ścisłą kontrolą CBA. Firmy muszą zwrócić pieniądze
Około 2 tys. firm, które otrzymały państwowe wsparcie w czasie pandemii, musiało zwrócić całą kwotę subwencji z powodu negatywnych rekomendacji Banku Centralnego – poinformował PFR. Dodał również, że Fundusz Emerytalny niedawno podjął kroki mające na celu zweryfikowanie tych negatywnych rekomendacji.

Polski Fundusz Rozwoju przypomniał, że w latach 2020–2021 udzielił polskim przedsiębiorcom pomocy publicznej w wysokości 74 mld zł. Dodał, że ponad 360 tys. osób skorzystało ze wsparcia w ramach rządowego programu Tarczy Finansowej 1.0 i 2.0.
Przeczytaj w Interii: Złożono oświadczenia w prokuraturze. NIK krytykuje działania rządu PiS
Firmy niewłaściwie wykorzystały środki z Funduszu Emerytalnego
Fundusz Emerytalny poinformował, że liczba przedsiębiorstw, które zostały poproszone o zwrot całości kwoty dotacji otrzymanej w ramach Programu 1.0, wyniosła 1536, w związku z negatywnymi rekomendacjami otrzymanymi od Centralnego Biura Antykorupcyjnego w ramach „tarczy antykorupcyjnej”. Fundusz dodał , że 458 firm otrzymało wniosek o zwrot dotacji udzielonych w ramach Programu 2.0 .
Fundusz Emerytalny podkreślił, że jego działania mające na celu zbieranie środków pomocowych dotyczą „stosunkowo niewielkiej grupy podmiotów, stanowiącej 0,5 proc. wszystkich beneficjentów”.
„Są to podmioty, które Centralne Biuro Antykorupcyjne, działając zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z innymi służbami i instytucjami, zidentyfikowało jako stwarzające zwiększone ryzyko korupcji, przestępstw gospodarczych lub prania pieniędzy, a także zagrożenia dla interesów gospodarczych państwa oraz ryzyko wykorzystania dotacji na cele sprzeczne z celami Programów” – wyjaśnił PFR.
„Fundusz Emerytalny jest zobowiązany do przestrzegania zasad programów Tarczy Finansowej.” Obowiązek zwalczania nadużyć istniał od samego początku wdrażania programów” – zaznaczył fundusz.
NIC przeprowadza kontrolę Funduszu Emerytalnego i Banku Centralnego
Fundusz zapewnił, że „ pojawiające się w przestrzeni publicznej domniemania, jakoby Fundusz Emerytalny zmienił swoje podejście do przedsiębiorców i niedawno zaczął ich pozywać, nie są prawdziwe ”. Zauważył, że listy z prośbą o zwrot środków zostały wysłane do poszczególnych podmiotów już w 2023 r. „Co więcej, uważnie słuchając opinii środowiska biznesowego, Fundusz Emerytalny podjął ostatnio kroki mające na celu zweryfikowanie negatywnych rekomendacji odpowiednich służb” – poinformował Fundusz Emerytalny.
Przypomniał, że konieczne jest przestrzeganie przepisów art. Artykuł 325 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej nakłada na państwa członkowskie obowiązek zwalczania oszustw finansowych i zapewnienia, że udzielana pomoc państwa jest zgodna z prawem UE. „ Obowiązek ten wychodzi także naprzeciw oczekiwaniom społecznym co do legalnego, rzetelnego, oszczędnego i celowego wydatkowania środków publicznych ” – podkreślił PFR.
18 lutego br. Najwyższa Izba Kontroli (NSA) poinformowała, że przedstawiciele polskich przedsiębiorców złożyli do niej wnioski o przeprowadzenie kontroli w „bardzo ważnym” obszarze działalności Polskiego Funduszu Rozwoju i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. „ Wnioski o przeprowadzenie audytów NIC są powiązane z tysiącami pozwów przeciwko przedsiębiorcom o zwrot dotacji otrzymanych w ramach tarcz finansowych 1.0 i 2.0” – wyjaśnia NIC. Przypomniała również, że celem tego wsparcia było złagodzenie skutków kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.
„Biorąc pod uwagę liczbę naruszeń wskazanych w treści komunikatów, a przede wszystkim skalę działalności Funduszu Emerytalnego i Banku Centralnego, która dotknęła już ponad 7 tysięcy przedsiębiorców, Najwyższa Izba Kontroli podjęła działania zmierzające do przeprowadzenia kontroli” – informowała wówczas NIK. Izba dodała, że zgodnie z ustawą o Najwyższej Izbie Kontroli zwróciła się w tej sprawie z zapytaniami do Polskiego Funduszu Rozwoju, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Ministra Sprawiedliwości.
Pracodawcy apelują do rządu w sprawie Funduszu Emerytalnego
W piątek Rada
Źródło