Biznes Fakty
Złe wieści dla pracowników. Presja płacowa słabnie. A co z inwestycjami?
Według danych Narodowego Banku Polskiego, przedstawionych w raporcie „Szybki Monitoring” NBP, w drugim kwartale 2025 roku odsetek firm planujących podwyżki płac w ciągu najbliższych trzech miesięcy spadł (z 32,8% do 28,4%). Wzrósł natomiast optymizm inwestycyjny w sektorze przedsiębiorstw państwowych (58,6% wobec 56,3% w pierwszym kwartale i wieloletniej średniej na poziomie 53,7%).

Lipcowy raport „Monitoring operacyjny NBP – Analiza sytuacji w sektorze przedsiębiorstw” wskazuje, że w II kwartale 2025 r. optymizm inwestycyjny przedsiębiorstw nieznacznie wzrósł (36,7%) i utrzymał się powyżej średniej wieloletniej . Liczba przedsiębiorstw kontynuujących dotychczasowe inwestycje utrzymała się na wysokim poziomie (92,9%), jednak udział przedsiębiorstw planujących nowe inwestycje spadł zarówno w ujęciu kwartalnym (21,8%), jak i rocznym (32,5%).
„Monitoring operacyjny NBP”. Optymizm inwestycyjny wśród firm prywatnych spadł.
Optymizm inwestycyjny znacząco wzrósł w sektorze publicznym (58,6%, w porównaniu z 56,3% w pierwszym kwartale i długoterminową średnią 53,7%), podczas gdy nastroje pogorszyły się w sektorze prywatnym, zwłaszcza wśród eksporterów. Plany inwestycyjne wzrosły w budownictwie i usługach, podczas gdy nastąpił spadek w transporcie i handlu. Finansowanie inwestycji nadal opierało się głównie na źródłach krajowych, choć coraz większe znaczenie miały źródła pozabankowe. Oczekiwania dotyczące wzrostu poprawiły się w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat: 51,2% firm ma nadzieję na wzrost, przy czym głównymi przeszkodami pozostają niepewność popytu i ryzyko inwestycyjne. 39% firm planuje inwestować w rozwój w latach 2025–2027.
„Optymizm w ocenie przyszłych perspektyw wzrósł we wszystkich analizowanych grupach przedsiębiorstw. Aktywnego rozwoju oczekiwały w szczególności przedsiębiorstwa państwowe (27% firm w tej kategorii), duże przedsiębiorstwa (25%) oraz producenci energii (29%), co prawdopodobnie wynika z rozpoczęcia realizacji kosztownych projektów finansowanych ze środków UE. Optymizm w tym zakresie wykazali również producenci dóbr konsumpcyjnych (19%) oraz firmy transportowe (21%). Najniżej perspektywy wzrostu oceniły przedsiębiorstwa produkujące dobra konsumpcyjne trwałego użytku (10% firm), a także sektor handlu (10%) oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (11%)” – czytamy w raporcie NBP .
Wzrósł odsetek firm spodziewających się spadku inflacji
W drugim kwartale 2025 r . oczekiwania przedsiębiorstw dotyczące inflacji CPI w ciągu najbliższych 12 miesięcy znacząco spadły . Oczekiwania inflacyjne bilansu spadły do 19,3 pkt. z 28,4 pkt. w pierwszym kwartale. Spadkowi temu towarzyszył niższy poziom inflacji referencyjnej, na którą powoływały się przedsiębiorstwa (4,3% r/r wobec 4,7% r/r poprzednio). Spadek oczekiwań inflacyjnych wynikał głównie ze zmniejszenia się udziału przedsiębiorstw przewidujących wzrost inflacji – z 24,8% do 17,5%. Jednocześnie wzrósł odsetek przedsiębiorstw przewidujących spadek inflacji – z 37,3% do 43,4%. Udział przedsiębiorstw przewidujących stabilizację inflacji pozostał praktycznie bez zmian (19,7%). Dane wskazują na ogólne osłabienie obaw przedsiębiorstw dotyczących dalszego wzrostu cen konsumpcyjnych .
Ograniczenie planów podwyżek wynagrodzeń.
W drugim kwartale 2025 roku odsetek firm planujących podwyżki płac w ciągu najbliższych trzech miesięcy spadł z 32,8% do 28,4%. Według Narodowego Banku Polskiego (NBP) jest to najniższy wskaźnik od końca 2020 roku – znacznie poniżej mediany wieloletniej. W ciągu roku wskaźnik ten utrzymywał się na stabilnym poziomie (62,8%).
Kwartalny spadek gotowości do podwyżek płac obserwowano we wszystkich analizowanych sektorach, ale jego natężenie było zróżnicowane. Największy spadek odnotowano w budownictwie, gdzie odsetek firm planujących podwyżki spadł o 12,6 p.p. do 26,9%. W pozostałych sektorach spadek wahał się od 1 p.p.
Źródło