Biznes Fakty
Białoruś zaniepokojona działaniami Polski. Apel do Rządu w Warszawie

Białoruś wyraża zaniepokojenie działaniami Polski
„Warszawa nadal realizuje wytyczne tych, którzy mogą zyskać na wywołaniu nowego konfliktu zbrojnego w Europie, który potencjalnie mógłby objąć Republikę Białorusi lub Rzeczpospolitą Polską” – oświadczył Waleryj Rewenko, rzecznik białoruskiego Ministerstwa Obrony. Zaznaczył, że Mińsk spodziewa się, że „polski rząd podejmie roztropną decyzję”.
Białoruska państwowa agencja prasowa opublikowała w środę oświadczenie Walerija Rewenki, szefa Departamentu Międzynarodowej Współpracy Wojskowej i asystenta ministra obrony ds. Międzynarodowej Współpracy Wojskowej. Podkreślono w nim rosnące zaniepokojenie Mińska „ przyspieszoną militaryzacją Rzeczypospolitej Polskiej”.
„Jako kraj sąsiedni, Republika Białorusi nie może ignorować tego trendu ” – powiedział przedstawiciel białoruskiego rządu, odnosząc się do wzrostu wydatków Polski na obronę, zakupu broni ofensywnej oraz zwiększenia zdolności produkcyjnych broni i amunicji. Podkreślił, że Mińsk postrzega te działania jako „elementy szerszej, antagonistycznej strategii wobec Republiki Białorusi ”.
Białoruś wyraża zaniepokojenie działaniami polskiego rządu: „Warszawa wykonuje rozkazy bez zadawania pytań”
Rewenko zauważył, że Białoruś z niepokojem obserwuje inicjatywy podejmowane w ramach programu „Tarcza Wschodnia” . Zwrócił uwagę, że oprócz budowy zapór i umocnień, polskie władze wdrażają również „zaawansowane systemy monitorowania przestrzeni powietrznej Republiki Białorusi”.
„Dodatkowe 11 000 żołnierzy, funkcjonariuszy straży granicznej i policji stacjonuje w regionach przyległych do naszego kraju. Władze polskie planują również wycofać się z Konwencji Ottawskiej i rozmieścić miny przeciwpiechotne wzdłuż granicy z Białorusią” – wskazano w oświadczeniu.
Przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Obrony poinformował, że 16 czerwca resort złożył stronie polskiej propozycję podjęcia rozmów na temat bezpieczeństwa i stabilizacji . Propozycja ta została jednak podobno zminimalizowana. „Po miesiącu otrzymaliśmy jedynie formalną odpowiedź ze strony polskiej, co nie oznacza przywrócenia przyjaznych stosunków z naszym krajem . Wskazuje to, że Warszawa nadal bezwarunkowo stosuje się do wytycznych tych, którzy korzystają na wybuchu nowego konfliktu zbrojnego w Europie, którego areną może być zarówno Republika Białorusi, jak i Rzeczpospolita Polska” – czytamy w oświadczeniu.
„Słuszna decyzja”. Mińsk „martwi się” o dziedzictwo historyczne Polski
„Przyszłość zależy wyłącznie od decyzji kierownictwa wojskowego i politycznego Rzeczypospolitej Polskiej , czy zostanie ona zapamiętana jako państwo, które nie zapobiegło nowej wojnie w Europie, czy jako naród, który rozwiązał istniejące konflikty środkami dyplomatycznymi, wnosząc tym samym istotny wkład w wzmocnienie bezpieczeństwa europejskiego” – napisał Rewenko.
Dodał, że Białoruś „podąża drogą przywracania pokoju i stabilności w regionie Europy Wschodniej” i wezwał polski rząd do zaangażowania się w „dialog”. „Jesteśmy gotowi rozważyć zarówno pełne przywrócenie wcześniej zawartych porozumień, jak i potencjalne rozszerzenie przejrzystości, zaufania i środków bezpieczeństwa” – oświadczył.
„Strona białoruska liczy, że polski rząd dokona mądrego wyboru : wyboru na rzecz bezpieczeństwa, pokojowego współistnienia i współpracy” – podsumował przedstawiciel białoruskiego ministerstwa.
Polsatnews.pl zwrócił się do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie propozycji rozmów o bezpieczeństwie, którą rzekomo złożyła strona białoruska. Oczekujemy na odpowiedź.
WIDEO: Trump coraz bardziej sfrustrowany Putinem? Były doradca Obamy zabiera głos
