Biznes Fakty
Bezpłatne sanatorium emerytów rolniczych. Ponad 20 dni kuracji
Bezpłatne sanatorium dla tej grupy emerytów
KRUS otwiera drzwi do bezpłatnych sanatoriów dla emerytów rolniczych. Już teraz można skorzystać z 21-dniowych turnusów rehabilitacyjnych w renomowanych ośrodkach. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wyjechać na darmowy pobyt i cieszyć się kompleksową opieką medyczną?
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (uregulowana ustawą z Dz.U. z 2024 r. poz. 90) jest systemem ubezpieczeń stworzonym dla rolników, który obejmuje emerytury, renty, zasiłki chorobowe i świadczenia rodzinne.
KRUS oferuje również bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci oraz seniorów. Przepisy dotyczące darmowego pobytu w placówce sanatoryjnej weszły w życie w styczniu 2023 r.
W porównaniu do turnusów organizowanych przez NFZ czy ZUS, emeryci z KRUS-u korzystają z konkretnych Centrów Rehabilitacji Rolników.
Emerytura rolnicza a darmowy pobyt w sanatorium
Przed 1 stycznia 2023 r. osoby uprawnione do skorzystania z darmowego pobytu w sanatorium musiały być aktywne zawodowo. Jak podaje portal Farmer.pl, w wyniku zmian KRUS kieruje na rehabilitację również seniorów pobierających świadczenie z tytułu emerytury rolniczej. Do otrzymania skierowania na bezpłatny turnus konieczny jest wniosek lekarza, który stali wskazania do odbycia leczenia. Następnie wniosek należy złożyć w dowolnym oddziale KRUS-u (regionalnym lub placówce terenowej).
Dokument musi zostać zaakceptowany przez regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego. Dopiero wtedy osoba pobierająca emeryturę rolniczą może otrzymać propozycję wyjazdu.
Turnus trwa dokładnie 21 dni i odbywa się w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS (CRRKRUS), do których według danych oficjalnej strony KRUS należą:
- CRRKRUS – Iwonicz Zdrój
- CRRKRUS – Kołobrzeg
- CRRKRUS – Horyniec Zdrój
- CRRKRUS – Jedlec
- CRRKRUS – Szklarska Poręba
- CRRKRUS – Świnoujście.
Z darmowej rehabilitacji można skorzystać nie częściej niż co 12 miesięcy kalendarzowych. Jednak w przypadku osób, które pobierają zasiłek z tytułu czasowej niezdolności do pracy (trwający ponad 180 dni) oraz posiadających ustalone prawo do okresowej renty rolniczej, czas pomiędzy turnusami może zmniejszyć się do 6 miesięcy.
Dodatkowo KRUS oferuje również turnusy regeneracyjne skierowane do opiekunów osób niepełnosprawnych, które z założenia mają poprawić jakość życia i kondycję psychofizyczną. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Farmer.pl, wyjazdy są organizowane w trybie stacjonarnym (prowadzona w warunkach szpitalnych, pod nadzorem wykwalifikowanego personelu) i trwają 7 dni. Pobyt jest bezpłatny, ale nie może odbywać się częściej niż co 12 miesięcy.
Co istotne, korzystanie z rehabilitacji oraz turnusów rehabilitacyjnych opartych o KRUS, nie pozbawia możliwości leczenia uzdrowiskowego, które jest finansowane i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ile osób korzysta rocznie z rehabilitacji organizowanej przez KRUS?
Ustawowym obowiązkiem KRUS-u jest zapewnienie rolnikom oraz ich dzieciom możliwości korzystania z rehabilitacji leczniczej. Każdego roku z tej opcji korzysta około 14 tys. osób, w turnusach organizowanych dla dzieci bierze udział około 1180. pacjentów.
WIDEO: Medycyna i technologia – tylko razem. Szczerze o pieniądzach odc. 257
red / polsatnews.pl
Źródło