Ci seniorzy mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury. Jednak ZUS stawia warunki

Df9f5c5d4ebaf3f44b86f7ed77328511, Biznes Fakty
Pixabay

Ci seniorzy mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury

Nie każda osoba starsza musi spełnić ustawowe lata pracy, aby przejść na emeryturę. Możliwe jest wcześniejsze zaprzestanie działalności zawodowej i nabycie prawa do świadczeń. Dotyczy to członków określonych grup. Kto i kiedy może zwrócić się do ZUS, aby skorzystać z tej opcji?

W Polsce obowiązuje standardowy wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Niemniej jednak istnieje wiele okoliczności, w których można zabezpieczyć sobie świadczenia wcześniej.

Emerytura nawet przed ukończeniem czterdziestki. Spełnienie kryteriów jest niezbędne

Jedną z opcji jest emerytura za pracę w szczególnych warunkach lub o wyjątkowym charakterze. Jest ona dostępna dla osób urodzonych w latach 1949–1968, które od 2008 r. spełniły następujące warunki:

  • ustawowy wiek emerytalny wyznaczony dla wykonywanego przez nich zawodu,
  • co najmniej 20 lat doświadczenia dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  • wymagany okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub na stanowisku o szczególnym charakterze, który musi zostać potwierdzony dokumentacją,
  • brak uczestnictwa w OFE lub przekazanie środków z Funduszu do budżetu państwa.

Spektrum zawodów kwalifikujących się do tego przepisu jest dość szerokie. Według ZUS szczególne warunki obejmują wykonywanie zadań w środowiskach szkodliwych dla zdrowia lub prace wymagające znacznej sprawności psychofizycznej.

Przykłady obejmują:

  • ratownicy
  • górniczy
  • pracownicy zatrudnieni w zakładach przetwarzających azbest lub wytwarzających ołów

Natomiast szczególny charakter dotyczy zawodów artystów, żołnierzy zawodowych lub członków służb mundurowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że wykonywanie obowiązków w tych warunkach musi być udokumentowane odpowiednią adnotacją w aktach zatrudnienia.

Kategorie pracy kwalifikujące się do wcześniejszej emerytury są regulowane rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. Typowy wiek emerytalny dla tej uprzywilejowanej kategorii wynosi 55 lat (dla kobiet) lub 60 lat (dla mężczyzn), a osoby muszą być zatrudnione na określonym stanowisku przez co najmniej 15 lat. Takie przepisy dotyczą między innymi:

  • pracownicy kolei
  • dziennikarze
  • górniczy

Ten sam wiek obowiązuje, ale z 10, 15 lub 20-letnim doświadczeniem (w zależności od roli) dla pracowników portowych, nurków, pilotów lub nawigatorów lotniczych, aby wymienić tylko kilka. Niektórzy artyści, tacy jak tancerze i akrobaci, mogą uzyskać uprawnienia nawet w wieku 40 lat. Aby skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, należy złożyć wniosek do ZUS nie później niż w wieku 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni).

Wcześniejsza emerytura: jaki jest okres pracy nauczycieli?

To nie są jedyne dostępne opcje. Nauczyciele mają możliwość przejścia na emeryturę niezależnie od wieku. Wymagane jest 30 lat służby, w tym co najmniej 20 lat jako nauczyciel. Inni seniorzy mogą zdecydować się na pomostowe emerytury, a trudne okoliczności życiowe mogą zmusić niektórych do opuszczenia pracy, aby opiekować się dzieckiem wymagającym stałej uwagi.

ZUS udostępnia informacje na temat różnych scenariuszy, oferując szczegółowe informacje o zawodach, okresach składkowych i koniecznych wnioskach.

WIDEO: Wodór – paliwo przyszłości. „Szczerze o pieniądzach” odcinek 271

red. / Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *