Biznes Fakty
Cudzoziemcy w Polsce. Kto przeważa w statystykach?
Gdzie zatrudniani są cudzoziemcy?
Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla obcokrajowców. Wzrost liczby cudzoziemców zatrudnionych w kraju jest widoczny w różnych sektorach gospodarki. Kto stanowi największą grupę?
Dokładna liczba obcokrajowców mieszkających w Polsce jest tematem dyskusji od wielu lat. Raport Warsaw Enterprise Institute (WEI) wskazuje, że ich liczba może wynosić od 3,5 do 4 mln osób.
W jakich zawodach pracują obcokrajowcy?
Polski Instytut Ekonomiczny przekazał w swoim raporcie, iż 84 proc. cudzoziemców zatrudnionych jest w pięciu sekcjach Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Najwięcej obcokrajowców zatrudnionych jest w szeroko pojętym przetwórstwie przemysłowym, które obejmuje m.in. produkcję artykułów spożywczych i odzieży (20 proc.), a także w transporcie oraz gospodarce magazynowej (18 proc.). W sektorze zakwaterowania i gastronomii pracuje 12 proc. cudzoziemców. Z kolei w branży IT zatrudnienie obcokrajowców wzrosło o 11 proc.
Analitycy PIE zwracają uwagę, że cudzoziemcy w tych branżach najczęściej wykonują proste prace, które nie wymagają wysokich kompetencji. W ogólnej liczbie osób pracujących w Polsce cudzoziemcy stanowią 6,7 proc. Ponad 390 tys. z nich realizowało umowy zlecenia oraz inne umowy cywilnoprawne.
W jakich regionach pracują obcokrajowcy?
Najwięcej osób pracuje w Warszawskim Okręgu Stołecznym (19,6 proc. – ponad 199 tys.), a ponad 100 tys. na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Mniej niż 20 tys. cudzoziemców zatrudnionych jest w województwach opolskim, podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Najmniej pracujących obcokrajowców znajduje się w województwie świętokrzyskim. Duże miasta w Polsce oferują więcej miejsc pracy, a ten trend utrzymuje się od lat na podobnym poziomie.
Skąd pochodzą pracujący w Polsce cudzoziemcy?
Dostępne są również dane Głównego Urzędu Statystycznego, które koncentrują się jednak na osobach, które w Polsce wykonują legalną pracę, a nie na ogólnej liczbie cudzoziemców. Do lipca 2024 roku było ich 1,041 mln cudzoziemców. W tej liczbie 405,4 tys. cudzoziemców realizowało umowy zlecenia i pokrewne.
Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), największą grupę stanowią Ukraińcy (67,3 proc. ogółu), których wraz z końcem lipca 2024 r. było 701,3 tys. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 6,0 p. proc.
Później są Białorusini (11,3 proc.), Gruzini 2,6 proc., Hindusi, Mołdawianie oraz Filipińczycy. Raport GUS zawiera również kategorię „pozostałe” (14,2 proc.), która dotyczy wszystkich innych nacji zamieszkujących i pracujących w Polsce. Szacuje się, iż Polska gości obywateli ponad 150 różnych krajów.
O 215 proc. zwiększyła się liczba Kolumbijczyków, o 110 proc. Nepalczyków, w czołówce narodowości znalazła się również Argentyna, gdzie odnotowano wzrost o 75 proc. w stosunku do roku 2022.
Wzrasta liczba obcokrajowców pracujących nielegalnie w Polsce
Ze sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2023 wynika, iż 30 proc. przeprowadzonych kontroli (ok. 2,7 tys.) wykazało nieprawidłowości przy zatrudnieniu. Bez legalnej umowy pracowało 6,7 tys. cudzoziemców, co stanowiło 17 proc. wszystkich objętych kontrolą. Przeważają obywatele Ukrainy, stanowiąc aż 71 proc.
WIDEO: Rynek apteczny do naprawy – Szczerze o pieniądzach odc. 255
red / polsatnews.pl
Źródło