Biznes Fakty
A co ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców? Senat podjął decyzję
Senat podjął decyzję w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Senatorowie zagłosowali za obniżeniem stawki. W środę 58 senatorów poparło przyjęcie nowelizacji ustawy o państwowych świadczeniach medycznych i niektórych innych ustaw, która proponuje obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców od 2026 roku. 36 senatorów głosowało przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Komisje senackie zagłosowały we wtorek za przyjęciem bez zmian poprawki, która obniży składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorstw od 2026 r . Senatorowie PiS zgłosili projekt ustawy mniejszościowej, aby odrzucić projekt ustawy.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Jakie zmiany nas czekają?
Nowelizacja ustawy o świadczeniach medycznych finansowanych ze środków budżetu państwa oraz niektórych innych ustaw wprowadza dwuskładnikowy mechanizm obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców : do pewnego poziomu będzie to kwota stała, a jeśli dochody ją przekroczą – procent.
Przepisy te wejdą w życie z początkiem 2026 r. , a zmiany, które dotkną 2,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą, będą kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (o tyle zmniejszą się wpływy ze składek na ubezpieczenie zdrowotne).
Ustawa stanowi, że stała część składki będzie wynosić 9% od 75 procent płacy minimalnej . Druga część będzie liczona od nadwyżki dochodu ponad 1,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorców płacących podatek według skali podatkowej lub podatku stałego (według stawki 4,9%).
Jeżeli przedsiębiorcy zapłacą podatek jednorazowo, to druga część składki będzie naliczana od nadwyżki dochodu ponad trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (według stawki 3,5%). Ustawa zakłada również obniżenie składki do 9% z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców płacących podatek w formie karty podatkowej. Zniknie możliwość odliczania od podatku dochodowego opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Nowe przepisy nie zmienią wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, która pozostanie na poziomie 9%. Stawka składki emerytalnej również pozostanie niezmieniona i wyniesie 9%.
Jakie działania podejmie Andrzej Duda? Pojawiają się apele o zawetowanie projektu ustawy.
Obniżkę składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców przyjął Sejm 4 kwietnia głosami frakcji KO, Polska 2050-TD i PSL-TD. Przeciwko temu wypowiedzieli się posłowie PiS, Lewicy i partii Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.
W szczególności zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o zawetowanie tych decyzji. Lewicowa kandydatka na prezydenta Magdalena Biejat, kandydat partii Razem Adam Zandberg, Porozumienie Mieszkańców OZZL i Naczelna Izba Lekarska. Twierdzą, że obniżenie składek ubezpieczeniowych pogorszy sytuację pacjentów i pogłębi kryzys w systemie opieki zdrowotnej.
Premier Donald Tusk powiedział w środę rano, że jeśli prezydent zawetuje zmiany w sprawie składki na ubezpieczenie zdrowotne, on, jako premier, podejmie kroki, aby powrócić do tej kwestii po wyborach prezydenckich.