Będziesz mógł sprawdzić swoją emeryturę w jednym miejscu. Zamiast mobilnego CIE

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zapewni użytkownikom aplikacji mObywatel wygodny dostęp do informacji o przewidywanych emeryturach i oszczędnościach emerytalnych otrzymanych w ramach poszczególnych programów prywatnych. Przewidywane jest, że ta funkcja zostanie wdrożona do 1 stycznia 2026 r. Zastąpi ona Centralną Bazę Informacji Emerytalnej utworzoną za rządów PiS.

D39db6268285f56e49b4d26506cb4ffe, Biznes Fakty Projekt umożliwiający weryfikację emerytur w mObywatelu został zaakceptowany przez rząd i wkrótce trafi do Sejmu / Polsat News

– Informacje o naszych emeryturach staną się bardziej dostępne – w aplikacji mObywatel. Nowa możliwość pozwoli Ci na łączenie nie tylko państwowych, ale i prywatnych form oszczędzania emerytalnego . Będzie to możliwe dzięki współpracy z ZUS-em i porozumieniom zawartym z innymi organizacjami oferującymi podobne rozwiązania. Stawiamy na zaufanie i dostępność usługi, a także na oszczędności i spójność systemu – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Projekt ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, zakłada, że osoby ubezpieczone posiadające aktywny profil informacyjny w systemie ZUS oraz osoby planujące oszczędzanie na emeryturę będą mogły sprawdzić część swoich danych emerytalnych bezpośrednio w aplikacji mObywatel.

Decyzja ta pozwala również na uwzględnienie we wniosku informacji o dobrowolnych programach emerytalnych, pod warunkiem zawarcia stosownych umów pomiędzy operatorami tych programów a Ministrem Technologii Cyfrowych.

mObywatel zamiast tworzyć Centralne Centrum Informacji Emerytalnej

W związku z tym rząd podjął ostatecznie decyzję o uchyleniu ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej. Powodem był wysoki szacowany koszt projektu i niepewność co do jego rzeczywistej skuteczności.

Interia jako pierwsza ogłosiła zakończenie projektu CIE w maju ubiegłego roku.

Stworzenie CIE – nowego systemu informatycznego – uznano za niepraktyczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę istniejącą infrastrukturę i potencjał systemu mObywatel oraz systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe rozwiązanie zostanie opracowane w ramach aplikacji mObywatel przy wsparciu środków UE.

Niektórzy eksperci również poparli tę decyzję. Całkowity koszt stworzenia i utrzymania systemu CIE przez 10 lat wyniesie około 250 mln zł.

Projekt ustawy zmienia ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, dzięki czemu ZUS będzie mógł udostępniać w aplikacji mObywatel informacje, m.in. o prognozowanej emeryturze. Dodany zostanie również nowy zapis określający, jakie informacje o produktach emerytalnych można podawać w aplikacji mObywatel. Funkcja wymiany danych emerytalnych w aplikacji mObywatel zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Obecnie informacje i dane dotyczące oszczędności prywatnych w różnych systemach są rozproszone pomiędzy poszczególnymi instytucjami. Wyjątek stanowią środki w PPC, które można sprawdzić nie tylko w instytucji finansowej realizującej program, ale również za pośrednictwem oficjalnego portalu PFR PPC.

Nowy projekt zostanie wkrótce przedstawiony Sejmowi.

Projekt ustawy został poddany konsultacjom, przeglądom i wysłuchaniom publicznym. Uwagi zgłoszone podczas dyskusji zostały uwzględnione lub wyjaśnione. Rozważono propozycje deregulacji w zakresie udostępniania informacji emerytalnych w aplikacji mObywatel. Po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów dokument zostanie przekazany Sejmowi do ponownego rozpatrzenia, zgodnie z zapowiedzią po posiedzeniu rządu.

Monika Krzesniak-Sajewicz

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *