Biznes Fakty
Ceny masła spadną? Rząd ma konkretny cel. Donald Tusk: taktyka win win
Donald Tusk podczas konferencji tuż przed wylotem do Brukseli odniósł się do kwestii wysokich cen masła. – RARS na tym nie straci, bo masło jest dzisiaj ciągle bardzo drogie – mówił szef rządu. Dodawał, że decydentom zależało na to, aby interwencja nie pozwoliła spekulantom na podwyższanie cen masła przed świętami Bożego Narodzenia. Donald Tusk dodawał jednocześnie, iż należy wziąć pod uwagę, że masło w Polsce nie jest na tle innych państw europejskim drogie.
/Jacek Szydłowski /INTERIA.PLCeny masła i sytuacja na całym rynku znalazła się w centrum zainteresowania rządu. Donald Tusk odniósł się do emocji, jakie wywołała wiadomość o tym, iż Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie wyprzedawać masło, aby zareagować na skokowy wzrost ceny produktu. Szef rządu wskazał, że ruch ten miał jeden kluczowy cel.
Donald Tusk komentuje rządową interwencję na rynku masła
Donald Tusk w środę (18.12) przed wylotem do Brukseli zorganizował w konferencję prasową. Tematy poruszane przez premiera dotyczyły nie tylko kwestii problemów wizowych i decyzji o rozszerzeniu listy firm strategicznych między innymi o Polsat.
Szef rządu odniósł się do rządowej interwencji na rynku masła. Donald Tusk przekazał, iż podczas podróży powrotnej z Kijowa do Warszawy dotarł do niego informacje o wywołaniu sporych emocji w związku z wyprzedaniem przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych masła. We wtorek (17.12) komunikat t ej sprawie wydała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Donald Tusk podkreślił, że nie można mówić w tym przypadku o strategii. „To jest jednorazowa interwencja” – powiedział premier. Dodał, że to działanie incydentalne oraz „taktyka win win”.
Donald Tusk
RARS wyprzedaje masło, Donald Tusk ujawnia cel tego działania
Podczas konferencji prasowej padł apel o to, aby komentując ceny masła w Polsce spojrzeć szerzej. Premier wskazał bowiem, że ceny masła nad Wisłą są jednymi z niższych w Europie. Niemniej Donald Tusk dodał, że masło jest „ciągle za drogie szczególnie z punktu widzenia mniej zarabiających klientów”. Okazuje się, że rząd dokładnie wie, jaki efekt chce osiągnąć, interweniując na rynku masła. Nie bez znaczenia jest zbliżające się Boże Narodzenie.
„Bardzo zależało nam na tym, bo ten rynek ten podlega spekulacjom, żeby zrobić taką interwencję, która nie pozwoli spekulantom na grę ceną masła tuż przed świętami. Nikt nie da gwarancji, że ceny masła spadną, chociaż jest to masywna interwencja, ale mam uzasadnioną nadzieję i moim zdaniem uzasadnione oczekiwanie, że utrudni to tym potencjalnym spekulantom i masło nie powinno przed świętami być droższe” – wyjaśniał Donald Tusk.
RARS sprzeda około 1000 ton masła
We wtorek KPRM poinformowało w specjalnym komunikacie, że „Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż dużych ilości masła„. Podkreślono, że ma to ustabilizować sytuację na rynku, który w związku z problemem niedoboru mleka na całym świecie zmaga się ze skokowym wzrostem kosztu produkcji, a finalnie zakupu, tego produktu.
RARS będzie sprzedawać mrożone masło w blokach ważących 25 kg. Przetarg zakłada, że minimalna cena masła wyniesie 28,38 zł za kilogram. Otwarcie przyjmowania ofert zaplanowane jest na 19 grudnia 2024 r. Masło jest niesolone i wyprodukowane ze śmietanki otrzymanej z mleka krowiego. RARS podkreśla, że produkt jest opakowany oraz oznakowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.
„Jakość produktu jest zgodna z obowiązującymi przepisami określającymi wymagania weterynaryjne, handlowe, bezpieczeństwa żywności i żywienia” – czytamy w ogłoszeniu udostępnionym przez RARS w Biuletynie Informacji Publicznej. Sprzedaż dotyczy masła wyprodukowanego przez trzech różnych producentów:
- 497 ton masła mrożonego wyprodukowanego przez Spółdzielnię Mleczarską MLEKOVITA, ul. Ludowa 122, 18-200 Wysokie Mazowieckie i przechowywane w chłodni SM MLEKOVITA magazyn nr 2 Mroźnia Ludowa 122, 18-200 Wysokie Mazowieckie (woj. podlaskie);
- 300 ton masła mrożonego wyprodukowanego przez Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Spółdzielni Mleczarskich „LACPOL” Sp. z o.o. ul. Hoża 51, 00-681 Warszawa i przechowywane w chłodni PHZ SM „LACPOL” Sp. z o.o. zakład mleczarski w Piotrkowie Kujawskim Dworcowa 8, 88-230 Piotrków Kujawski (woj. kujawsko-pomorskie);
- 200 ton masła mrożonego wyprodukowanego przez Polmlek Grudziądz Sp. z o.o. ul. Magazynowa 8, 86-300 Grudziądz i przechowywane w chłodni REAL S.A. Oddział Chłodnia Składowa Nowy Konik, ul. Terespolska 1, 05-074 Halinów (woj. mazowieckie).
Agata Jaroszewska