Chiny pokonały Polskę. Rosnące koszty produkcji zabijają producentów

Piątkowe wydanie dziennika Rzeczpospolita (21 lutego) informuje, że Polska straciła status największego dostawcy dużego sprzętu AGD w Unii Europejskiej, ustępując miejsca Chinom. Przewiduje się, że głównym ograniczeniem dla producentów krajowych i europejskich będą koszty produkcji.

91f009638277674059244f9b929f9ec1, Biznes Fakty Polska nie jest już największym dostawcą dużego sprzętu AGD w Unii Europejskiej. / Michal Dyuk / Reporter

Jak podaje dziennik Rzeczpospolita, sprzedaż Chin na rynkach UE wzrosła aż o 32 proc., podczas gdy Polsce udało się w tym samym okresie zwiększyć sprzedaż zaledwie o 3 proc., osiągając kwotę 3,7 mld euro. W publikacji podkreślono, że skala ekspansji Chin może być nieoczekiwana, zwłaszcza po wzroście kosztów dostaw z Azji i problemach z dostępnością komponentów spowodowanych pandemią.

Przeczytaj także: Europejski przemysł AGD zmaga się z presją ze strony azjatyckich producentów. „Szanse są przeciwko nam”

Sprzęty gospodarstwa domowego z Chin zalewają Europę. Eksperci wskazują na powody

Według Rz największym zagrożeniem dla polskich fabryk w sektorze AGD jest Turcja, która konsekwentnie zwiększa eksport do Europy.

Import z Chin rośnie, ponieważ w Europie wzrost kosztów produkcji, spowodowany w dużej mierze Zielonym Ładem, jest tak duży, że rentowność spada. W efekcie producenci zmuszeni są zamykać swoje fabryki” – powiedział gazecie Marcin Majchrzak, prezes chińskiego koncernu Haier w regionie, największego na świecie producenta sprzętu AGD.

Europejskie firmy zauważają, że rosnący import z Chin wiąże się również z rządowymi programami wsparcia dla firm. „Problem dotyczy polityki wsparcia eksportu prowadzonej przez władze Chin, która ogranicza koszty produkcji i transportu. Efekt ten można zaobserwować nie tylko w przypadku sprzętu AGD, ale także w handlu internetowym i branży motoryzacyjnej” – cytuje Rz jednego z producentów.

W efekcie w ostatnich latach produkcja sprzętu komputerowego w Polsce spadła pod względem ilości wytwarzanych sztuk – podała gazeta. Choć produkcja wzrosła o 2% do 23,4 mln w 2024 r., to nadal jest to poziom znacznie poniżej poziomów szczytowych. Jednocześnie w 2021 roku wolumen produkcji przekroczył 30 milionów sztuk.

Problemy producentów sprzętu AGD prowadzą do redukcji zatrudnienia

Trudności w sektorze AGD w Polsce znajdują odzwierciedlenie w danych o zatrudnieniu. Według Rz liczba pracowników w tym sektorze zmniejszy się o ok. 1000 osób w 2023 r., a rok 2024 ma być jeszcze trudniejszy. Beko Europe ogłosiło plany redukcji zatrudnienia we wrześniu . Cięcia obejmą 1,8 tys. miejsc pracy. Fabryki w Łodzi i Wrocławiu mają zostać zamknięte do końca 2025 roku. W listopadzie Amica SA również ogłosiła zwolnienia . Spodziewa się, że pracę straci 39 pracowników.

Zygmunt Łopalewski, dyrektor ds. komunikacji w Beko Europe, zauważył, że bez reakcji ze strony UE i rządu przyszłość branży wygląda ponuro. „Bez kompleksowej polityki na szczeblu rządowym i unijnym stracimy konkurencyjność. „Jako kraj i jako kontynent” – powiedział Łopalewski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *