Cztery dni pracy za tę samą pensję. Plan minister Dziemianovich-Bonac

Kwestia czterodniowego tygodnia pracy znów staje się aktualna. Wielu mieszkańców Polski marzy o weekendzie trwającym trzy dni zamiast tradycyjnych dwóch. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło przyjrzeć się tej sprawie. Ministerstwo zainicjowało projekt pilotażowy mający na celu skrócenie czasu pracy. Wyjaśnimy, co to oznacza.

Ffefe8e2fbd9cd24f8b9e09c189660e7, Biznes Fakty Skrócony czas pracy w Polsce. Krótszy tydzień pracy lub mniej godzin pracy? / Adam Burakovsk, Leszek Kotarba / East News / East News

Kwestia skrócenia czasu pracy jest dyskutowana w społeczeństwie od dawna. Minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat wykonalności skrócenia czasu pracy w Polsce i możliwości jego wdrożenia na konferencji prasowej pod koniec kwietnia 2025 r.

Cztery dni pracy za tę samą płacę. Pomysł minister Dziemianowicz-Bonk

Na kwietniowym spotkaniu minister Dziemianowicz-Bonk zauważyła, że skrócenie dnia pracy nie powinno prowadzić do obniżenia wynagrodzeń pracowników.

Czy pracujesz 6 godzin dziennie zamiast 8, a może masz 3 dni wolnego w tygodniu ? Opcje są różne”, powiedziała w komunikacie prasowym opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Firmy w całym kraju wkrótce będą miały okazję przetestować różne modele skróconego czasu pracy. Ważne jest, aby pracownicy mogli utrzymać swoje obecne pensje i uniknąć redukcji personelu , dodało ministerstwo.

Ministerstwo podkreśla, że Polacy są jednym z najbardziej pracowitych narodów w Europie, jednak liczba godzin spędzonych w pracy nie zawsze przekłada się na jej efektywność. Na stronie internetowej rządu napisano, że „większa liczba przepracowanych godzin w większości branż nie zawsze prowadzi do wyższej produktywności”.

Ministerstwo zwraca uwagę na brak czasu na odpoczynek, zarówno dla siebie, jak i dla bliskich. Nie mamy wystarczająco dużo czasu na odpoczynek, kontakt z rodziną i dbanie o potrzeby osobiste.

Zobacz także: Smutny obraz przyszłości Grecji. Zamknięte bary i hotele bez obsługi

Skrócony czas pracy w Polsce. Krótszy tydzień pracy lub mniej godzin pracy?

Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o uruchomieniu pilotażowego programu skrócenia czasu pracy w Polsce.

– Będzie to pierwszy pilotażowy projekt skróconego czasu pracy w tej części Europy, pierwszy w naszym regionie i pierwszy projekt tej skali w Polsce. Naszym celem jest wspieranie skracania czasu pracy i testowanie rozwiązań w różnych typach organizacji. Minister poinformował, że w projekcie pilotażowym będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy, władze lokalne, fundacje, stowarzyszenia i związki zawodowe, dzięki czemu każdy pracodawca będzie mógł wybrać najbardziej odpowiedni dla swojej organizacji model.

Szef MRPiPS wskazuje kilka sposobów na skrócenie czasu pracy: „ Można zmniejszyć liczbę godzin pracy w ciągu jednego dnia, rozłożyć ją na kilka dni w tygodniu lub zaoferować dodatkowe dni urlopu. Uczestnicy pilotażu wybiorą model redukcji czasu pracy, który najlepiej odpowiada ich organizacji”.

Kluczowym aspektem skróconego czasu pracy jest to, że pomimo zmniejszenia liczby godzin pracy, płace pozostaną na tym samym poziomie.

„Główna zasada pilotażu: mniej godzin pracy – ale ta sama pensja! Pierwsze trzy miesiące pilotażu będą poświęcone pracom przygotowawczym, a kolejne miesiące testowaniu praktycznemu. „Na realizację pilotażu przeznaczymy w pierwszym roku 10 mln zł z Funduszu Pracy” – powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Warunki, na jakich będzie realizowany program pilotażowy, zostaną ogłoszone do 30 czerwca 2025 r., a rekrutacja uczestników programu rozpocznie się w nadchodzących miesiącach.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *