Biznes Fakty
Czy Adam Glapiński zostanie przesłuchany? „Nieznany”
We wtorek odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK), w celu rozpatrzenia wniosku wstępnego o ściganie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu (TS). Przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik (KO) powiedział po zamkniętym posiedzeniu, że „nie wiadomo, kiedy prezes Narodowego Banku Polskiego zostanie przesłuchany przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu”.

Treść:
Nie wiadomo , kiedy prezes Narodowego Banku Polskiego zostanie przesłuchany przez sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej w związku z zarzutami zawartymi we wniosku o postawienie go przed Trybunałem Stanu (TS) – powiedział przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik (KO).
Nie wiadomo, kiedy odbędzie się rozprawa w sprawie Adama Glapińskiego.
– Nie wiem, kiedy odbędzie się rozprawa w sprawie Glapińskiego. Wykorzystujemy narzędzia przewidziane prawem, aby rozprawy odbywały się bez przeszkód. Kolejna rozprawa zaplanowana jest na 22 lipca na godzinę 11.00. Przesłuchamy kolejnych świadków – powiedział Gawlik we wtorek w Sejmie.
Pytany o termin zakończenia prac komisji nad przygotowaniem wniosku wstępnego do TK dla Glapińskiego, Gawlik zauważył: „Ustawodawca przewidział, że proces ten może trwać dwie lub więcej kadencji (Sejmu – red.). Sprawa jest skomplikowana, zawiła, trudna. Nie potrafię dziś powiedzieć (ile potrwa praca komisji – red.). Przesłuchaliśmy 18 spośród 63 świadków. Zebrano dużą liczbę dokumentów z PKO BP, Pekao SA, NBP. Dokumenty są przedstawione w różnych formach, analizujemy je , jest ich znacznie więcej niż zakładaliśmy”.
Dodał, że komisja przyjęła we wtorek „ ważne rezolucje w tej sprawie ”.
Komisja ds. odpowiedzialności konstytucyjnej prowadzi zamknięte sesje w sprawie Adama Glapińskiego
Komisja ds. Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) ustaliła we wtorek dalszy harmonogram prac nad wstępnym wnioskiem o ściganie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu (TS) . Komisja rozpatruje wniosek na posiedzeniach niejawnych.
Dziennikarzom nie pozwolono wejść do budynku Seimasu, gdzie odbywało się posiedzenie komisji. Ochrona nie wyjaśniła powodów odmowy wstępu.
Ostatnie posiedzenie komisji w sprawie wniosku wstępnego przeciwko Glapińskiemu odbyło się w grudniu 2024 r. Jesienią 2024 r. UDC przesłuchał pierwszych świadków w tej sprawie. Byli to pracownicy średniego szczebla BGK, a nie osoby publiczne. Początkowa lista świadków obejmowała ponad 60 nazwisk.
W marcu 2024 r. grupa posłów rządzącej koalicji złożyła do Sejmu wniosek o powołanie Glapińskiego na stanowisko senatora.
Przypomnijmy, że na początku czerwca Zdzisław Gawlik powiedział w oświadczeniu dla Polskiej Służby Prasowej, że „komisja wciąż pracuje nad wstępnym oświadczeniem w sprawie Glapińskiego. Nowe dokumenty w tej sprawie pojawiają się i są analizowane, pochodzą z różnych instytucji zaangażowanych w różne projekty, które obejmują zarzuty zawarte we wstępnym oświadczeniu. Dalsze decyzje zostaną podjęte w sprawie świadków. Nadal pracujemy”.
Grupa członków rządzącej koalicji złożyła wniosek wstępny o postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu w marcu 2024 r. Wniosek zarzuca prezesowi Narodowego Banku Polskiego naruszenie konstytucji i ustaw, w tym pośrednie finansowanie budżetu państwa.
Źródło