Biznes Fakty
Deregulacja w Sejmie. „Robimy to, aby ułatwić życie przedsiębiorcom”
Sejm przyjął rządowy projekt ustawy zmieniający szereg ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz udoskonalenia zasad rozwoju prawa gospodarczego. Za głosowało 411 posłów, nikt nie głosował przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Przyjęta ustawa deregulacyjna zakłada m.in.: skrócenie terminu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni, obowiązek przekazania przedsiębiorcy wykazu informacji i dokumentów przed rozpoczęciem kontroli wstępnej, a także możliwość wniesienia sprzeciwu na podstawie wyników kontroli.
Parlamentarzyści zatwierdzają inicjatywy deregulacyjne
Innowacje przyspieszają procedury administracyjne i upraszczają zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Prawo zezwala rzemieślnikom na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki akcyjnej. Wprowadzono elektroniczną wersję postępowania w Krajowej Izbie Odwoławczej , co umożliwi przeprowadzenie rozpraw na odległość .
Ustawa ustala również nowe zasady redagowania ustaw . Projekty ustaw nakładające obowiązki na przedsiębiorców będą podlegały 6-miesięcznemu opóźnieniu. Wprowadzono zasadę równoważenia obowiązków administracyjnych, opartą na koncepcji „jeden wchodzi, jeden wychodzi”. Wprowadzając nowe obowiązki , deweloper powinien dążyć do zmniejszenia obciążeń wynikających z obowiązujących w danym obszarze przepisów.
Przyjęte przez Sejm poprawki przewidują m.in.: zwolnienie Rzecznika ds. Małego i Średniego Przedsiębiorstwa z opłat sądowych w postępowaniach sądowych, w których reprezentuje interesy przedsiębiorców, pełne współfinansowanie z budżetu państwa kosztów kształcenia uczniów szkół zawodowych na rzemieślników w ramach tzw. kształcenia dualnego, a także przeniesienie klubów sportowych z rejestrów prowadzonych przez osoby starsze do Krajowego Rejestru Sądowego.
Ustawa, która zmienia szereg aktów prawnych w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz usprawnienia zasad tworzenia prawa gospodarczego, opracowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jest tzw. pierwszym pakietem deregulacyjnym. Według ministerstwa, w najbliższych dniach na liście prac rządu znajdzie się projekt ustawy wdrażającej drugi pakiet deregulacyjny.
„Robimy to, aby ułatwić życie polskim przedsiębiorcom”
W środę posłowie dyskutowali nad proponowanymi zmianami. Ryszard Petru (Polska2050-TD), który przedstawił sprawozdanie z prac komisji sejmowej, zauważył, że jest to pierwsza od 30 lat „głęboka zmiana”, w tym deregulacja . Wspomniał o potrzebie digitalizacji leasingu, zniesienia podatku od czynności cywilnoprawnych i ograniczenia kontroli gospodarczej.
Bartłomiej Wróblewski (PiS) podkreślił, że „kwestionowana ustawa jest małym, ale ważnym krokiem w dobrym kierunku”.
– Państwo powinno służyć obywatelom, a nie odwrotnie; Wynika to z konstytucji Polski, w której wolność jest jedną z podstawowych wartości. Nadmierne regulacje i biurokracja znacznie ograniczają tę wolność, dlatego potrzebujemy deregulacji – dodał.
„ Pracowaliśmy nad tym projektem ustawy bardzo aktywnie, ale nie oznacza to, że działaliśmy powierzchownie lub w pośpiechu . Dobre przygotowanie i skuteczne wdrożenie nie wykluczają jakości tej pracy, zauważył Waldemar Slugocki (KO).
Podczas dyskusji minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapewnił, że prace nad tą ustawą to dopiero początek.
– Cieszymy się (…). że dyskusja nad tym projektem ustawy przebiega tak skutecznie. Za dwa tygodnie odbędzie się drugie czytanie. „To jest początek pewnego procesu, który będzie się rozwijał zarówno w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (…), jak i na szczeblu rządowym ” – dodał.
Prace rządu koordynuje minister Maciej Berek, który współpracuje z dyrekcją społeczną – zespołem Rafała Brzoski – i dystrybuuje przyjęte propozycje pomiędzy resortami.
– Robimy to po to, żeby życie polskich przedsiębiorców było łatwiejsze i tańsze (…) Dzisiaj, jeśli chcemy być konkurencyjni, nie możemy obarczać przedsiębiorców (…) nadmierną ilością obowiązków, strat finansowych i czasowych – powiedział Paszyk.
Kompleksowy pakiet zmian deregulacyjnych
Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek z przedstawicielami sektora socjalnego, aby omówić kwestie deregulacji.
„ Na pierwszym etapie przygotujemy około 120 ustaw, które zmniejszą obciążenia i usuną bariery. Czasami będą to skomplikowane i pracochłonne ustawy, a
Źródło