Biznes Fakty
Dziedziczenie PPK. Te osoby dostaną środki po śmierci uczestnika
Środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych nie przepadają po śmierci uczestnika. W takim przypadku, pod pewnymi warunkami, część środków może otrzymać małżonek zmarłego. Co w przypadku śmierci uczestnika PPK? Kiedy małżonek dziedziczy środki po zmarłym?
/123RF/PICSELSpis treści:
Kto dziedziczy środki PPK w przypadku śmierci uczestnika?
Uczestnik Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) ma prawo wskazać osobę lub osoby, które na wypadek jego śmierci, otrzymają zgromadzonego przez niego środki. Możliwe jest wskazanie dowolnej osoby fizycznej, przy czym, ustawa o PPK nie określa, kto może być tą osobą, co oznacza, że uczestnik może wskazać zarówno członków swojej rodziny, jak i osoby niespokrewnione.
W tym celu uczestnik PPK składa oświadczenie do instytucji finansowej, która zajmuje się prowadzeniem jego rachunku. Uczestnik może wskazać jedną lub kilka osób i określić, w jakich częściach poszczególne osoby odziedziczą jego środki. Jeżeli w oświadczeniu nie zostanie wskazane, w jakich częściach środki mają zostać rozdzielone, to wtedy środki te zostaną podzielone między wskazane osoby w równych częściach.
Jeżeli uczestnik PPK nie wskaże nikogo, to w takiej sytuacji środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będą podlegać dziedziczeniu ustawowemu. Inaczej sytuacja wygląda natomiast, gdy rachunek PPK jest prowadzony przez zakład ubezpieczeń. Wówczas osobami uprawnionymi do otrzymania środków są członkowie najbliższej rodziny w kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Choć uczestnik PPK nie ma obowiązku wskazywania osób, które otrzymają zgromadzonego przez niego środki za życia, to jednak zaleca się to zrobić. Jeśli uczestnik tego nie zrobi, to wtedy istnieje konieczność przeprowadzenia całego postępowania spadkowego, które jest nie tylko kosztowne, ale i może trwać nawet latami.
Śmierć uczestnika PPK a związek małżeński
Jeżeli uczestnik Pracowniczych Planów Kapitałowych pozostawał w związku małżeńskim i był objęty małżeńską wspólnotą majątkową, to w takim przypadku część zgromadzonych środków trafia do małżonka zmarłego. Pozostała część środków może być natomiast przekazana albo osobom wskazanym przez zmarłego, albo jego spadkobiercom.
Jeśli zaś uczestnik PPK był w związku małżeńskim, ale między małżonkowi istniała rozdzielność majątkowa, to wtedy całość środków trafia do osób wskazanych przez zmarłego za życia lub będzie podlegać dziedziczeniu na zasadach ogólnych.
Jak wypłacić środki zgromadzone w PPK po zmarłym małżonku?
Aby otrzymać środki po zmarłym małżonku zgromadzone w PPK, małżonek musi złożyć do instytucji finansowej wniosek z prośbą o wypłatę tych środków. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć akt zgonu, akt małżeństwa oraz oświadczenie o stosunkach majątkowych między małżonkami.
Następnie środki mogą zostać albo przetransferowane do PPK, albo na Indywidualne Konto Emerytalne, na rachunek w Pracowniczym Programie Emerytalnym albo wypłacone w formie pieniężnej. Przekazanie środków zgromadzonych przez zmarłego małżonka powinno nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku o dokonanie wypłaty lub zwrotu.
WB