Sławomir Nitras napisał do Andrzeja Dudy. „Nie warto trwać w błędzie”

„ Biorąc pod uwagę Pańskie zabiegi o objęcie zaszczytnej funkcji członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, reprezentującego nasz kraj, wyrażam najwyższe zdumienie brakiem Pańskiego podpisu pod ustawą” – napisał minister sportu Sławomir Nitras w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

Sławomir Nitras

Foto: PAP/Piotr Nowak

Robert Biskupski

Reklama

„Z wielkim rozczarowaniem przyjąłem informację o odmowie podpisania przez Pana nowelizacji ustawy o sporcie. Pragnę Pana poinformować, że ustawa ta w praktyce i wprost realizuje zapisy Karty Olimpijskiej MKOI, która w art. 28 mówi: że misją MKOI jest wspieranie i zachęcanie do promowania kobiet w sporcie na wszystkich poziomach i we wszystkich strukturach, mając na względzie realizację zasady równości kobiet i mężczyzn” – napisał minister we wstępie do listu.

Reklama

Przypomniał też w liście, że w 2016 r. MKOI przedstawił wytyczne dla narodowych komitetów olimpijskich oraz federacji sportowych. „Członkom Ruchu Olimpijskiego zaleca się ustalenie minimalnego celu 30-procentowej reprezentacji kobiet w swoich organach zarządzających do roku 2020 oraz przyjęcie towarzyszących środków, które pomogą im osiągnąć ten cel” – zacytował Nitras. „Pragnę Pana poinformować, że kwestionowane przez Pana przepisy ustawy dotyczące roli zawodniczek zawodników na wybór władz związku zostały również zaprojektowane na wzór przepisów obowiązujących w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, który gwarantuje sportowcom uczestnictwo ich przedstawicieli w organach zarządzających MKOI” – dodał.

Mijnister sportu uderza w zarząd PKOl

Minister podkreślił, że pół roku po Igrzyskach Olimpijskich PKOI wciąż nie wypłacił należnych premii medalistom, a niektórzy członkowie zarządu tej organizacji na czele z prezesem wypłacili sobie ponad 2,5 miliona pensji. „Biorąc pod uwagę Pańskie zabiegi o objęcie zaszczytnej funkcji członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, reprezentującego nasz kraj, wyrażam najwyższe zdumienie brakiem Pańskiego podpisu pod ustawą. Żałuję, że nie dostrzegł Pan, że pracując nad tym projektem ustawy, prowadziliśmy bardzo szerokie konsultacje trwające ponad pół roku, że pracom towarzyszyła szeroka kampania informacyjna, w którą zaangażowali się najwybitniejsi polscy sportowcy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Żałuję też, że nie dostrzegł Pan, że pod wpływem tej kampanii wiele związków sportowych zwiększyło udział kobiet w swoich władzach. Żałuję, że nie znalazł Pan czasu na spotkanie i konsultacje z przedstawicielami zawodników i zawodniczek przed Pańską decyzją” – wyliczał Nitras.

Sport Prezydent podjął decyzję w sprawie ustawy o sporcie. Oburzenie ministra

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o sporcie. Dokument ma być zdaniem ministra sportu i turystyki Sławomira Nitrasa jednym z kluczowych elementów reformy sportu.

Reklama Reklama

Dodał, że ustawa została przyjęta przez Sejm i Senat zdecydowaną większością głosów. „To sytuacja nader rzadka w polskim parlamencie. Nie rozumiem Pańskich zastrzeżeń i nie wiem, z kim poza Prezesem PKOI konsultował Pan swoją decyzję, ale wiem, że jeśli kierowałby się Pan dobrem polskiego sportu, mając jednak wątpliwości, zdecydowałby się Pan na podpisanie ustawy i skierowanie jej po fakcie do Trybunału Konstytucyjnego, podobnie jak uczynił Pan właśnie z ustawą o wolnej Wigilii” – czytamy w liście.

Swoją decyzją uniemożliwił mi Pan również finansowanie udziału polskich sportowców reprezentujących dyscypliny, których związki sportowe utraciły zdolność do realizacji swoich ustawowych obowiązków z powodu złego zarządzania

Sławomir Nitras w liście do prezydenta Andrzeja Dudy

„Powinien Pan tak uczynić choćby ze względu na gwarancję opieki finansowej nad kobietami w ciąży i po urodzeniu dziecka, które ta ustawa zawiera. To niezmiernie ważne przepisy, na które czeka wiele wybitnych reprezentantek kraju planujących urodzenie dziecka. Swoją decyzją uniemożliwił mi Pan również finansowanie udziału polskich sportowców reprezentujących dyscypliny, których związki sportowe utraciły zdolność do realizacji swoich ustawowych obowiązków z powodu złego zarządzania” – napisał minister. Zauważył, że w ubiegłym roku w takiej sytuacji znalazły się polskie kolarki i kolarze, podobnie badmintonistki i badmintoniści.

Sławomir Nitras prosi o sfinansowanie wyjazdu polskich hokeistek

Minister podkreślił również, że w lutym 2025 r. polskie hokeistki na lodzie będą rywalizowały w Japonii w turnieju kwalifikacyjnym do XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026. „Z powodu długów ciążących na PZHL nie jestem w stanie w obecnym stanie prawnym sfinansować ze środków budżetu państwa kosztów tego wyjazdu. Dlatego w związku z Pańską decyzją pozwalam sobie przesłać Panu w trybie pilnym informacje o kosztach tego wyjazdu wynoszących ponad 250 tysięcy złotych, listę zawodniczek uczestniczących w turnieju oraz kadry towarzyszącej z prośbą o to, aby Kancelaria Prezydenta poniosła te koszty” – napisał minister.„Wierzę, że nie uchyli się Pan przed odpowiedzialnością za skutki Pańskiej decyzji. Liczę na szybką reakcję z Pańskiej strony, gdyż termin rezerwacji biletów lotniczych mija już 10 stycznia. Będę prosił Pana o wsparcie w podobnych przypadkach w przyszłości do czasu wejścia w życie ustawy” – dodał.

Polityka Radosław Piesiewicz pozywa Sławomira Nitrasa. Czego żąda prezes PKOl?

Radosław Piesiewicz złożył pozew przeciwko Sławomirowi Nitrasowi. Prezes PKOl żąda przeprosin i 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia za krytyczne wypowiedzi ministra sportu i turystyki.

„Mam świadomość, ze list, który do Pana kieruję, jest dosyć zdecydowany, ale muszę użyć tej formy, ze względu na wagę poruszanych spraw. W ostatnich słowach listu kieruje do Pana apel. Panie Prezydencie, Pan jeszcze może zmienić swoją decyzję. Może Pan wycofać wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, podpisać ustawę. Nie warto trwać w błędzie” – napisał minister.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *