Biznes Fakty
Gołownia chce nowego zakazu w szkołach. Uczniowie nie będą zadowoleni
Shimon Holownia powiedział w poniedziałek, że jeśli zostanie prezydentem, dołoży wszelkich starań, aby zakazać korzystania ze smartfonów w szkołach podstawowych. Ponadto jego plan zakłada powołanie instytutu higieny cyfrowej, który będzie między innymi pomagał rodzicom dbać o bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci.

Szymon Gołownia złożył oświadczenie na konferencji prasowej na Rynku Głównym w Krakowie, mówiąc w szczególności o bezpieczeństwie dzieci w Internecie , podkreślając ryzyko przemocy. Zaznaczył, że jako prezydent zrobi wszystko, co możliwe, aby zakazać używania smartfonów w szkołach podstawowych .
– Ten krok musi zostać podjęty. Jak zauważył Gołownia, smartfony powinny być dostępne dla dzieci wyłącznie po godzinach szkolnych i oczywiście za zgodą rodziców, przytaczając przykłady innych krajów europejskich, które podjęły podobne kroki.
„Oczywiście będzie to wymagało również zmian w prawach nauczycieli , aby mogli oni monitorować przestrzeganie tego zakazu” – dodał.
Kandydat przytoczył statystyki, według których dziecko w Polsce średnio odblokowuje swój telefon około 100 razy dziennie, co stanowi prawie 60 proc. Dzieci w wieku od 8 do 12 lat padły ofiarą nadużyć w Internecie ze strony rówieśników lub innych osób, a średni wiek, w którym młoda osoba po raz pierwszy styka się z pornografią, wynosi 11 lat.
Instytut Higieny Cyfrowej – Klucz do zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w Internecie
Marszałek Sejmu uważa, że w Polsce konieczne jest stworzenie instytutu higieny cyfrowej.
– Jest to również aktualne wymaganie czasu, które staje się coraz ważniejsze. „Będę orędował za powołaniem instytucji, która będzie czuwać nad tym, abyśmy nie robili sobie krzywdy z powodu dostępu do smartfonów, sieci społecznościowych i wszystkich tych nowoczesnych technologii” – powiedział kandydat. Wyjaśnił, że będzie to obejmować m.in. podnoszenie świadomości na temat wpływu ciągłego korzystania z telefonu na zdrowie.
Gołownia zauważyła również, że przyszli rodzice powinni otrzymać dodatkowy dzień wolny , który mogliby poświęcić na naukę higieny cyfrowej. Podczas warsztatów przyszli rodzice dowiedzą się, kiedy i jak długo pozwalać swoim dzieciom korzystać ze smartfonów, portali społecznościowych i gier online.
„Ktoś musi nas tego nauczyć, a państwo musi w tym wspierać rodziców, aby mogli oni jak najskuteczniej wypełniać swoją rolę” – podkreślił przewodniczący Sejmu. Przypomniał, że zamierza złożyć projekt ustawy w tej sprawie.