Gwiazdowski mówi Interii. Odc.108: Czas na jawność płac? „To nie jest żadna sprawa intymna”

Wolny rynek tak powinien być skonstruowany, żeby dwie strony konkurowały ze sobą równo – mówi Olga Legosz, przedsiębiorczyni i aktywistka społeczna. – Jestem za jawnością płac – dodaje i stwierdza, że wynagrodzenie to nie jest żadna sprawa intymna. – Wkurza mnie to określenie: dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają. Jak się idzie na spotkanie i rozmawia z biznesem, to faceci głównie rozmawiają o pieniądzach – zauważa.

Wideo interiatv

– To nie chodzi o jawną listę płac z imienia i nazwiska. Chociaż ja osobiście ujawniam co roku swój PIT, oczywiście podnosząc ciśnienie klasycznym „lewakom” (…) Tylko takie sytuacje są w stanie ludziom zobrazować, gdzie jest wynagrodzenie, gdzie się znajdujemy, o jakich stawkach mówimy. To jest dla mnie podstawa jawności wynagrodzeń. Mówimy o tym, że młodzi ludzie mają się czymś inspirować, uczyć do jakiegoś zawodu, planować przyszłość – nie da się tego wszystkiego robić bez świadomości tego, ile w jakimś sektorze można zarabiać – tłumaczy Olga Legosz w rozmowie z Robertem Gwiazdowskim. W najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii” rozmówcy zastanawiali się także, co to znaczy – z perspektywy zarobków – być bogatym i biednym w dzisiejszych czasach.  

Olga Legosz tłumaczy, że operując pojęciami „bogaty” i „biedny”, nie operujemy liczbami. Czyli de facto wciąż niewiele wiemy. – Czy ten „bogol” to jest ten, który zarabia 15 tys. brutto miesięcznie? Ustalmy to – mówi. W odpowiedzi na to, Robert Gwiazdowski przypomina, że jeden z ministrów z PiS-u mówił, że klasa średnia to już jest 4 tys. plus.

– To jest właśnie o tym, że jeśli nie będziemy ujawniać wynagrodzeń na poziomie widełek, median, poziomów do stanowisk, to będziemy w „pieczarkarni” – stwierdza Olga Legosz, która publikuje swój roczny PIT, by – jak sama twierdzi – wywoływać dyskusję. – Ta kontrowersja czemuś służy. To nie jest tak, że ja potrzebuję te wynagrodzenia do czegoś ujawnić, tylko trochę „podpalić” – dodaje.

Składka zdrowotna? „Co bym nie powiedziała, będzie źle”

W dalszej części rozmowy pojawia się także temat składki zdrowotnej. – Ja osobiście nie wypowiadałam się na temat tej obniżonej składki zdrowotnej, bo ja – w myśl tej ustawy – będę płacić dużo więcej. W związku z tym, co bym nie powiedziała, jest źle. Powiem, że zła – nie chce płacić, powiem, że dobra – znowu komuś podpadnę – mówi Olga Legosz.

Zwraca także uwagę na sytuację, w której przedsiębiorca który ma 8 mln zł przychodu i „pani do której noszę spodnie do skrócenia” są traktowane według tych samych zasad. – Rzeczywiście ta segmentacja tego przedsiębiorcy od zera do 8 mln przychodu jest – tu powinnam przekląć, ale tego nie zrobię – mówi Olga Legosz.

Gwiazdowski dodaje, że taki sztywny podział jest „absolutnie szkodliwy dla tych, którzy są na początku i dla tych którzy są na końcu skali i dla tych, którzy są ciut-ciut powyżej tej skali, którzy z jakiegoś powodu wpadają w zupełnie inne regulacje„. On sam jest za likwidacją składki zdrowotnej.

– Wtedy ta cała dyskusja, która była prowadzona o składce zdrowotnej w ogóle nie miałaby sensu. Przy czym likwidacja składki nie oznacza likwidacji państwowej ochrony zdrowia, bo ona może być finansowana z innych źródeł. Nie z opodatkowania pracy, czy opodatkowania JDG (…) My jesteśmy za tym, że finansować wydatki państwa m.in. z opodatkowania przychodów korporacji, które mają przychody, ale mają koszty w związku z powyższym podatku dochodowego w ogóle nie płacą – mówi i dodaje, że składek też nie płacą. Podaje przykład: jak przedsiębiorca założy spółkę z o.o. i weźmie wspólnika to też nie zapłaci składki zdrowotnej. Ale JDG będzie płacić. – To jest wariactwo, które różnicuje ludzi, powoduje napięcia, awantury, krzyki całkiem niepotrzebnie – dodaje Gwiazdowski.

Więcej w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”, w tym m.in. o asystencji osobistej i sposobie na jej finansowanie. Jakim? Olga Legosz proponuje, by było to 60 groszy od butelki piwa.

„Piwo to też alkohol”

– Olga wymyśliła, czego minister finansów nie był w stanie zrobić: skąd wziąć pieniądze na opiekę dla osób niepełnosprawnych? – mówi Gwiazdowski. I dodaje: – Są ludzie, którzy takiej opieki wymagają i ja absolutnie nie uważam, żeby nasze podatki miały być transferowane przez budżet do różnego rodzaju NGO-sów, których członkowie się albo przyklejają gdzieś na ulicy, albo w mediach społecznościowych pomstują na „libków” i „neo-libków”, domagając się równości, sprawiedliwości itd. 

– Natomiast w przypadku, w którym ktoś nie potrafi sam sobie pomóc, bo ma taką czy inną niepełnosprawność, to wtedy od tego są inni. Zgodnie z zasadą pomocniczości i solidarności. Pomagamy solidarnie, pomocniczo: najpierw rodzina, potem jakaś grupa a na końcu państwo. Pod tym względem państwo w ogóle nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Obowiązkiem państwa jest pomóc tym, którzy nie dają sobie rady, a nie tym, którzy będą krzyczeć w mediach społecznościowych – przypomina Gwiazdowski.

Do tematu asystencji osobistej odniosła się także Olga Legosz. – Temat wreszcie ruszył – podkreśla. – Od momentu, magicznie, kiedy zaczęliśmy wskazywać źródło finansowania, to po roku różnych rozmów właśnie z poziomu „12 lat temu Polska podpisała konwencję ws. osób z niepełnosprawnościami”, prób przestawiania również modeli, bo trzeba powiedzieć, że pomoc osobom z niepełnosprawnościami to nie jest tylko „lewacka empatia”; podobnie jak w dotacji dla osób ze spectrum autyzmu, podobnie jest też w asystencji osobistej – tam jest całkiem spora część case’u, który można opisać na liczbie (…) – dodaje. 

Podczas rozmowy wyjaśniła także, że obecnie osoby z niepełnosprawnością w dużym stopniu nie mogą podjąć pracy, ale jest – jak wskazała – spora część rynku, która tę pracę może podjąć. – Plus mamy opiekunów tych osób, czyli rodziców, którzy sprawiają że dzisiaj z rynku są wyłączone dwie osoby – wylicza Olga Legosz.  

– Mówimy zainwestujmy w niego (w osobę z niepełnosprawnościami – red.) i nie odcinajmy, nie zamykajmy go w domu, bo on w przyszłości będzie aktywną osobą na rynku pracy – wyjaśnia. Mówimy również: jego matka czy ojciec – również nie zamykajmy ich w domu (…) Mamy asystenta, który pracuje, mamy człowieka, który pracuje albo przygotowuje się do tego, żeby pójść do pracy i mamy rodzica, który pracuje. Mamy wiele sytuacji, w których trzy osoby pracują vs jedna osoba jest trwale wyłączona, druga osoba dostaje tylko świadczenie, trzeciego zawodu nie ma – mówi Olga.

Nowy odcinek „Gwiazdowski mówi Interii” tylko w Interii Biznes.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *