Jak długo należy przechowywać paragony? Ich nieobecność może nas drogo kosztować.

Większość z nas zachowuje paragony za sprzęt elektroniczny, meble czy ubrania na wypadek zwrotów, reklamacji i roszczeń gwarancyjnych. Często jednak zapominamy o oszczędzaniu na rachunkach za media, co w niektórych sytuacjach może pomóc uniknąć niepotrzebnych kosztów i problemów. Jakie paragony i dokumenty należy zachować?

40717178c49d18b1594354fdc3f55f2f, Biznes Fakty Rachunki za media podlegają obowiązkowemu potrąceniu. / 123RF/PIKSELI

Treść:

  • 01 Jak długo należy przechowywać rachunki za prąd i gaz?
  • 02 Jak długo należy przechowywać dokumenty podatkowe?
  • 03 Dlaczego warto przechowywać paragony i dokumenty podatkowe?

Jak długo należy przechowywać rachunki za prąd i gaz?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że rachunki za media, w tym za prąd , gaz i wodę, podlegają pewnym obowiązkom zatrzymania. Oznacza to, że po zapłaceniu faktury nie mamy prawa nią dysponować – wręcz przeciwnie, jesteśmy zobowiązani przechowywać ją przez kilka kolejnych lat.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tzw. świadczenia okresowe, takie jak rachunki za prąd i gaz, ulegają anulowaniu po upływie 3 lat od daty wymagalności. Zatem przez 3 lata dostawca prądu lub gazu może żądać od nas zapłaty, np. jeśli uzna, że rachunek został opłacony nieprawidłowo lub nie w całości. W tym okresie my, jako konsumenci, mamy również prawo złożyć reklamację lub domagać się zwrotu nadpłaty.

Z tego względu zaleca się przechowywanie rachunków za prąd, gaz i inne media przez okres 3 lat od daty zapłaty. Po upływie tego terminu termin przedawnienia ulega przedawnieniu, więc możemy pozbyć się faktur.

Jak długo należy przechowywać dokumenty podatkowe?

Należy pamiętać, że istnieją dokumenty , które należy przechowywać znacznie dłużej niż 3 lata. Dotyczy to przede wszystkim rocznych zeznań podatkowych od dochodów osób fizycznych oraz dokumentów potwierdzających zapłatę podatku, tj. zaświadczeń o dochodach, świadczeniach lub darowiznach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dokumenty podatkowe należy przechowywać przez okres co najmniej 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. W praktyce oznacza to, że rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 r., które złożymy w 2025 r., powinno być przechowywane do końca 2030 r. W tym czasie urząd skarbowy ma prawo przeprowadzić kontrolę i zażądać wglądu do naszych dokumentów.

Ponadto wymóg ten dotyczy również osób składających zeznania podatkowe w formie elektronicznej . W takim przypadku należy zachować Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (OCR) , które stanowi jedyny dowód pomyślnego złożenia deklaracji.

Dlaczego warto przechowywać paragony i dokumenty podatkowe?

Stare rachunki za media przechowujemy głównie jako dowód. Mogą być potrzebne, gdy:

otrzymaliśmy błędne wezwanie do zapłaty – faktura będzie stanowić dowód dokonania poboru,

występują jakiekolwiek nieporozumienia z dostawcą prądu lub gazu – w takim przypadku dzięki fakturom będziemy mogli potwierdzić, że płatność została dokonana w terminie,

chcemy złożyć reklamację lub zażądać zwrotu nadpłaty, np. gdy dostawca błędnie naliczył płatności za poprzednio opłacone okresy.

Dokumenty podatkowe z kolei należy przechowywać przez 5 lat w przypadku:

kontrola podatkowa – organ kontroli skarbowej ma prawo żądać dokumentów potwierdzających dokonane obliczenia nawet po upływie kilku lat od złożenia zeznania podatkowego PIT,

konieczność skorygowania zeznania podatkowego lub wyjaśnienia naruszeń,

konieczność potwierdzenia dochodów lub wydatków , np. przy składaniu wniosku o pożyczkę.

WB

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *