KE skarży Polskę do TSUE. Chodzi o globalny podatek minimalny

Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnego podatku minimalnego.

D530d4726278d67bc1e211f9edef7ca1, Biznes Fakty Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnego podatku minimalnego /123RF/PICSEL

Komisja Europejska zaskarżyła w czwartek Polskę, Hiszpanię, Portugalię i Cypr do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej. Chodzi o wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego na poziomie 15 proc.

KE uzasadniła swoją decyzję o skierowaniu skargi tym, że wszystkie cztery państwa nie wdrożyły do prawa krajowego dyrektywy w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych. Dyrektywa ta weszła w życie 1 stycznia.

Czym jest filar II globalnego podatku minimalnego?

Filar drugi (ang. Pillar II – także pod tą nazwą znana jest unijna dyrektywa) ma ograniczyć równanie w dół stawek podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z dyrektywą, efektywna stawka opodatkowania dużych firm o łącznym rocznym obrocie w wysokości co najmniej 750 mln euro będzie musiała wynosić nie mniej niż 15 proc. Podatek będzie dotyczył firm, które odnotowały przychód w wysokości co najmniej 750 mln euro w dwóch z czterech ostatnich lat obrotowych, niezależnie od wysokości podatków, jakie już uiszczają te korporacje.

Wprowadzenie podatku ma zatem zapobiec uchylaniu się od opodatkowania podatkiem dochodowym przez międzynarodowe firmy, ponieważ będą one płacić dodatkowy podatek w krajach, w których efektywna stopa podatku dochodowego wynosi w ich przypadku mniej niż 15 proc.

Komisja Europejska w swoim wniosku przyznała, że władze czterech krajów, w tym Polski, „podejmują znaczne wysiłki, aby przyjąć krajowe przepisy wdrażające filar drugi”. Do tej pory nie zgłosiły one żadnych środków transpozycji.

Reformę podatkową poparło ponad 140 krajów na świecie.

Polska spóźniona z pracami nad globalnym podatkiem minimalnym

Rząd zaprezentował projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (wprowadzający filar II globalnego podatku minimalnego) pod koniec kwietnia br. Konsultacje publiczne trwały do 17 maja.

Projekt wpłynął do Sejmu stosunkowo niedawno – na stronie sejmowej, w zakładce „Prace Sejmu”, odnotowano, że stało się to 25 września.

Według zapowiedzi, regulacje wprowadzające w Polsce tzw. globalny podatek minimalny mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *