Naukowcy obalają ten mit. Ile kroków trzeba zrobić, żeby być zdrowym? Niecałe 10 000.

Naukowcy obalili mit, że aby zachować dobre zdrowie, trzeba chodzić 10 000 kroków dziennie. Jak donosi Financial Times (FT), powołując się na badanie opublikowane w czasopiśmie „The Lancet Public Health”, codzienne spacery przynoszą lepsze rezultaty. W badaniu wzięło udział 160 000 osób z całego świata. FT zauważa, że trend w kierunku tej wartości został zapoczątkowany w latach 60. XX wieku przez japońską firmę sprzedającą krokomierze.

9d40c189b4d64cd889017fd81cdf54f3, Biznes Fakty Naukowcy obalają mit 10 000 kroków dziennie dla zdrowia. 7000 kroków dziennie przynosi lepsze rezultaty / 123RF/PICSEL

„Financial Times” donosi, że cel 10 000 kroków dziennie, który został ustanowiony w latach 60. XX wieku i od tamtej pory zyskał popularność, nie ma żadnych podstaw naukowych. Gazeta wspomina, że pomysł ten został wypromowany przez japońskiego producenta krokomierzy, firmę Yamasa. W okresie poprzedzającym Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 1964 roku, firma ta wypuściła urządzenie o nazwie Manpo-kei, co w tłumaczeniu oznacza „licznik 10 000 kroków”. Według autorów badania, liczba ta została sztucznie wprowadzona i stała się nieoficjalnym standardem promowanym przez aplikacje zdrowotne.

Ile kroków dziennie jest zdrowe? Mit rozsiewany przez Yamasę

„Kampania marketingowa wokół krokomierza spotkała się z naprawdę pozytywnym odbiorem” – powiedziała w rozmowie z Financial Times profesor Melody Dean z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Sydney i główna autorka badania opublikowanego w tym tygodniu w czasopiśmie „The Lancet Public Health”. „Myślę, że to całkiem zdrowe; 10 000 to dobra, okrągła liczba, do której można dążyć, choć nie jest ona oparta na żadnych dowodach naukowych” – dodała Dean.

Aby ocenić, jak ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych różni się w zależności od liczby kroków wykonywanych dziennie, naukowcy przeanalizowali dane ponad 160 000 dorosłych. Stwierdzili, że osiągnięcie 10 000 kroków dziennie zmniejszyło ryzyko wystąpienia depresji o 14% , a wskaźnik śmiertelności wśród osób, które wykonały 10 000 kroków, był prawie o połowę (48%) niższy niż wśród osób, które wykonały 2000 kroków.

7000 kroków wystarczy. To dobre dla zdrowia.

Niemal identyczne wskaźniki śmiertelności odnotowano u osób, które chodziły 7000 kroków dziennie, w porównaniu z osobami, które nie przekroczyły 2000 kroków. W tej grupie ryzyko zgonu również zmniejszyło się prawie o połowę. Prawdopodobieństwo wystąpienia demencji zmniejszyło się o 38%, chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2 o 25%, a raka o 6%. „Po około 7000 kroków dodatkowe korzyści zdrowotne wynikające z każdego kolejnego 1000 kroków zaczynają maleć” – powiedziała autorka badania, profesor Melody Dean, cytowana w „Financial Times”.

Dokładna liczba kroków nie jest kluczowa, twierdzą naukowcy, i nie należy jej przeceniać. „Tego konkretnego celu nie należy lekceważyć. 10 000 kroków dziennie to nie jedyna liczba, do której należy dążyć” – podsumował wyniki badania Andrew Scott, starszy wykładowca fizjologii wysiłku klinicznego na Uniwersytecie w Portsmouth. Autorzy podkreślają, że Yamasa, pionier w dziedzinie promowania urządzeń fitness, słusznie zachęcał ludzi do stawiania sobie ambitnych celów.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *