Biznes Fakty
Od zachwytu do antypatii. Musk odchodzi od Trumpa
Najpierw podziw i wsparcie dla kampanii, potem ostra krytyka działań Donalda Trumpa – tak można podsumować cztery miesiące urzędowania Elona Muska w Białym Domu. Chociaż spodziewano się, że przyczyni się do znacznej redukcji budżetu, wkrótce zaczął krytykować decyzje administracji amerykańskiej, zwłaszcza dotyczące taryf i zmian podatkowych. Jego kontrowersyjne zachowanie wywołało szerokie kontrowersje na całym świecie.

Wraz z nadejściem nowej administracji Białego Domu w styczniu 2025 r. Elon Musk stał się jednym z głównych doradców prezydenta Donalda Trumpa. Objął stanowisko szefa Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE). Jego kariera polityczna trwała zaledwie cztery miesiące — właściciel platformy X i Tesli podjął decyzję o opuszczeniu administracji USA. Decyzja ta nie była jednak zaskoczeniem – mimo początkowo dobrego dialogu, miliarder coraz bardziej krytykował prezydenta i nie zgadzał się z nim w wielu kwestiach.
Kontrowersyjny gest Muska stał się symbolem prezydentury Trumpa
Jeszcze przed wyborem Trumpa na prezydenta Musk jasno wyraził swoje poparcie dla przyszłego przywódcy USA. Podczas kampanii przekazał znaczną darowiznę w wysokości co najmniej 250 milionów dolarów w gotówce na wsparcie swojej kampanii prezydenckiej .
Musk został szefem DOGE. Jego głównym celem było zmniejszenie budżetu państwa i ograniczenie biurokracji. Skrócona nazwa agencji nie jest przypadkowa, wiąże się bowiem z kryptowalutą Dogecoin, promowaną przez miliardera. To z kolei wiąże się z popularnym niegdyś wizerunkiem rasy psów Shiba Inu.
Zwiększać
Podczas inauguracji w Kapitolu znalazł się wśród innych honorowych gości i przemawiał na późniejszych uroczystościach.
– Wiesz, niektóre decyzje są ważne, a niektóre nie. Ale to właśnie te decyzje były naprawdę ważne. „I chcę ci podziękować za umożliwienie tego” – powiedział wówczas Musk, dodając, że „ przyszłość cywilizacji jest zabezpieczona ”.
Wówczas zwrócił na siebie uwagę kontrowersyjnym gestem, polegającym na dwukrotnym wyrzuceniu prawej ręki do przodu po uderzeniu się w klatkę piersiową. Przypominało to salut rzymski, który był szeroko komentowany na całym świecie. Zarówno Demokraci, jak i historycy zgodzili się, że gest ten przypominał salut nazistowski . Sam Musk odrzucił oskarżenia, mówiąc w programie Platform X, że „atak „wszyscy są Hitlerem” jest teraz tak nudny”. Nie był to ostatni dwuznaczny gest Muska. W styczniu przemawiał na wiecu niemieckiej ultranacjonalistycznej partii AfD. Zauważył tam, że niemieccy wyborcy są „największą nadzieją Niemiec”. Wkrótce w stolicy spalono kilka samochodów Tesla. Niewykluczone, że motywy tych działań miały podłoże polityczne.
Musk umacnia swoją pozycję w Gabinecie Owalnym
Na początku Trump wydawał się zachwycony Muskiem , pozwalając mu uczestniczyć w konferencjach prasowych i podróżach ze swoim synem X. W rzeczywistości dziecko było w Gabinecie Owalnym podczas dyskusji na temat planów oszczędnościowych doradcy USA.
„ To jest X i jest świetnym facetem” – powiedział Trump.

Musk zaczął wierzyć w swoje polityczne perspektywy. Miesiąc po inauguracji prezydent wywołał napięcie na pierwszym posiedzeniu swojego gabinetu.
Źródło