Biznes Fakty
Polskie lotniska czekają na rewolucję. Nowy system poprawi bezpieczeństwo na granicach.
Według przedstawicieli spółki Polish Airports, polskie lotniska są w pełni przygotowane do wdrożenia unijnego systemu wjazdu/wyjazdu, którego celem jest automatyzacja kontroli granicznej. Chociaż Polska zakończyła wszystkie organizacyjne i techniczne prace przygotowawcze, pomyślne uruchomienie systemu będzie wymagało koordynacji z innymi krajami UE. Ta innowacja umożliwi rejestrację przekroczeń granicy przez obywateli państw trzecich i zwiększy poziom bezpieczeństwa granic.

System Wjazdu/Wyjazdu (EES) to elektroniczny system dla obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne strefy Schengen. Jego głównym celem jest poprawa zarządzania granicami UE, zwiększenie bezpieczeństwa i ułatwienie legalnego podróżowania. Początkowo system miał zostać uruchomiony w listopadzie 2024 r., ale nie było to możliwe ze względu na niewystarczającą gotowość na szczeblu UE. Nowa data uruchomienia to październik 2025 r., a okres wdrożenia ma wynieść sześć miesięcy .
Polska „gotowa na cyfrową transformację sektora lotniczego”
Polska, jako jedno z pierwszych państw członkowskich, jest w pełni przygotowana do wdrożenia EEC , zarówno technicznie, jak i organizacyjnie. Infrastruktura lotniskowa w Polsce jest gotowa, a procedury i personel przeszły niezbędne testy, poinformowała spółka PPL. Państwowe służby graniczne ukończyły wszystkie prace przygotowawcze i obecnie czekają na uruchomienie systemu na poziomie UE, co zależy od gotowości pozostałych państw członkowskich , dodała spółka.
Zdaniem Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Macieja Łaska, EES stanowi technologiczny krok naprzód w zarządzaniu granicami. „ Wzmacnia bezpieczeństwo poprzez skuteczniejszą kontrolę i identyfikację osób przekraczających granice , zmniejsza ryzyko oszustw tożsamościowych i zapewnia lepszą obsługę pasażerów na przejściach granicznych. Polska jest gotowa, teraz czas na całą Europę” – podkreślił Łasek.
Członek zarządu PPL Adam Sanocki dodał, że polskie lotniska wyprzedzają obecnie Europę nie tylko pod względem rekordowego wzrostu ruchu pasażerskiego, ale także pod względem szybkości wdrażania innowacyjnych technologii. „Wprowadzenie Systemu Wejścia/Wyjścia na polskich lotniskach to kolejny dowód naszej gotowości do cyfrowej transformacji sektora lotniczego. EES nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale także poprawi wydajność i komfort pasażerów” – powiedział Sanocki w rozmowie z agencją PAP.
Jaki jest system wejścia/wyjścia na lotniskach?
Przepisy EOG zostały przyjęte w 2017 r. System obejmuje cudzoziemców spoza UE podróżujących na krótkie okresy do 90 dni w dowolnym 180-dniowym okresie, zarówno tych, którzy potrzebują wizy, jak i tych, którzy mogą podróżować bez wizy. System rejestruje dane dokumentów, imię, nazwisko, datę urodzenia, dane biometryczne, takie jak odciski palców i zdjęcia, a także datę i miejsce wjazdu i wyjazdu oraz administracyjne odmowy wjazdu. Informacje są przechowywane przez trzy lata, a w przypadku przekroczenia dozwolonego okresu pobytu przez pięć lat.
System automatycznie identyfikuje osoby, które przekroczyły dozwolony okres pobytu w strefie Schengen, a dzięki zbieraniu danych biometrycznych utrudnia posługiwanie się fałszywymi dokumentami tożsamości.
System jest zarządzany przez eu-LISA, Europejską Agencję ds. Systemów Informacyjnych na Dużą Skalę w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości. Państwa członkowskie są zobowiązane do utworzenia jednego interfejsu łączącego ich granice z centralną bazą danych EEC .
Polskie Porty Lotnicze (PPL) są właścicielem Lotniska Chopina w Warszawie i kontrolują udziały w 16 spółkach, w tym operatorach lotnisk. Jedynym udziałowcem PPL jest Centralny Port Komunikacyjny (CPP).