Biznes Fakty
Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści: Możliwa propozycja cięć
Czy jesteśmy na progu obniżek stóp procentowych? Najnowsze dane dotyczące inflacji potwierdzają gołębie stanowisko Rady Polityki Pieniężnej. Okazało się, że wzrost cen w Polsce w pierwszym kwartale był niższy, niż oczekiwało wielu analityków i ekonomistów banków centralnych. Rada powinna wziąć to pod uwagę. Jednocześnie prezes NBP Adam Glapiński przyjmuje coraz bardziej stanowcze stanowisko. Czy znajdzie się w mniejszości? Czy na posiedzeniu Komitetu Polityki Pieniężnej w kwietniu zostaną zaproponowane obniżki stóp procentowych?

Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje główną stopę procentową na poziomie 5,75% od października 2023 r. Poziom ten, zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, który również przewodniczy Radzie, jest odpowiedni , a na dyskusję o obniżkach stóp jest za wcześnie. Również wiceprezes NBP Marta Kaitly w wywiadzie dla Interii Biznes zauważyła, że na razie nie ma powodów do łagodzenia polityki pieniężnej . Jednak ostatniego dnia marca doszło do zdarzenia, które mogło istotnie wpłynąć na postrzeganie procesu inflacyjnego w Polsce przez członków Komitetu Polityki Pieniężnej (przypominamy, że stopy procentowe Komitetu są jednym z głównych instrumentów zarządzania inflacją).
Według najnowszych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w marcu wyniosła 4,9% w ujęciu rocznym. W lutym i styczniu inflacja również osiągnęła ten poziom w ujęciu rocznym. Tym samym nie sprawdziły się prognozy zawarte w marcowej prognozie makroekonomicznej NBP, która przewidywała inflację w I kwartale 2025 r. na poziomie 5,4%. Nie sprawdziły się również prognozy niektórych ekonomistów, że inflacja osiągnie szczyt na poziomie 5 procent lub wyższym w marcu.
Ekonomiści: Sytuacja inflacyjna w Polsce uległa poprawie. Jakie działania podejmuje Rada Polityki Pieniężnej w tym zakresie?
„ Sytuacja inflacyjna w ostatnich tygodniach znacznie się poprawiła . „Szczyt inflacji w tym roku był niski, a powrotu do przedziału docelowego spodziewamy się w lipcu, czyli rok wcześniej niż przewidywano” – komentują dane GUS eksperci ING Banku Śląskiego. Przewidywany przedział wahań stanowi odchylenia od celu inflacyjnego NBP (2,5% r/r), czyli przedział wartości wynosi od 1,5% do 3,5%. Według ING BSK, to „płaskowyże” inflacyjne (czyli trzy miesiące z rzędu ze wskaźnikiem inflacji 4,9% r/r) wyznaczyło szczyt inflacji w tym roku, a od kwietnia będziemy świadkami spadku cen konsumpcyjnych . Co na to powie Rada Polityki Pieniężnej? Czy przy inflacji w pierwszym kwartale niższej od oczekiwanej i mającej spaść od kwietnia założenia dotyczące utrzymania obecnych nastaw polityki pieniężnej również powinny ulec zmianie?
– Moim zdaniem to, że inflacja jest obecnie na niższym poziomie, na pewno przyciągnie uwagę Rady – powiedziała Interii Biznes Agata Filipovic-Rybicka, główna ekonomistka Alior Banku. – Trzeba jednak pamiętać, skąd wzięły się niższe wyniki na początku roku – w dużej mierze była to konsekwencja zmian w koszyku wag inflacyjnych dokonanych przez Główny Urząd Statystyczny. Musimy także przeanalizować skład tej inflacji i dynamikę jej komponentów, zwłaszcza inflacji bazowej, która spadła poniżej 4 procent i stała się coraz bardziej „zimna” od początku roku.
Czy niższa inflacja przybliży nas do niższych stóp procentowych? „To jest argument za Radą”
Inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) od dawna budzi obawy Rady Polityki Pieniężnej i utrzymuje się wyraźnie powyżej celu. Wysoka inflacja cen usług stała się problemem przewlekłym. Obecnie, według szacunków różnych ośrodków analitycznych, inflacja bazowa spadła do górnej granicy przedziału odchyleń od celu inflacyjnego . Zdaniem ekonomistów z ING BSK i PK
Źródło