Biznes Fakty
Reforma szpitali. Rząd wprowadza kluczowe zmiany
We wtorek rząd rozpoczął prace nad projektem reformy placówek ochrony zdrowia, przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Głównym celem jest dostosowanie sieci placówek medycznych do potrzeb lokalnej ludności oraz zwiększenie efektywności działania systemu. Reforma zakłada m.in.: elastyczną transformację oddziałów, możliwość łączenia szpitali pod kontrolą samorządów oraz plany restrukturyzacji zadłużenia. Jest to ważny krok w realizacji KPO.

Zgodnie z opublikowanym harmonogramem , rząd rozpoczął we wtorek opracowywanie projektu reformy szpitali, przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia . To już trzecia wersja proponowanych przepisów – w trakcie konsultacji publicznych poprzednich wersji nie udało się osiągnąć porozumienia co do poziomu, na jakim powinny zapadać decyzje dotyczące przekształceń szpitali i ich łączenia.
Wcześniej komisja Rady Ministrów zatwierdziła trzecią edycję projektu nowelizacji ustawy „O świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw”, opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia.
Reforma szpitalnictwa. Rząd wprowadza ważne zmiany
Trzecia wersja projektu zakładała, że decyzje będą podejmowane przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia . Wcześniej Ministerstwo Zdrowia zaproponowało m.in.: aby obecność oddziału położniczego uzasadniała roczną minimalną liczbę urodzeń, a w kolejnej wersji – zespoły podległe wojewodom.
Projekt Ministerstwa Zdrowia zakłada, że szpitale będą mogły, za zgodą Narodowego Funduszu Zdrowia , zmienić część świadczeń udzielanych w formule hospitalizacji pełnej na leczenie planowe lub jednodniowe. Szpitale będą mogły również, za zgodą Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia , przekształcać oddziały ratunkowe w izby przyjęć . Zaostrzone zostaną wymagania dotyczące udzielania świadczeń zdrowotnych w nocy i święta w ramach „sieci szpitalnej”.
Reforma szpitalnictwa. Istotne zmiany dla instytucji dłużników
Projekt Ministerstwa Zdrowia zakłada, że związki jednostek samorządu terytorialnego będą mogły tworzyć i prowadzić szpitale (samodzielne państwowe zakłady opieki zdrowotnej, organizacje medyczne w formie spółek akcyjnych i jednostki budżetowe). Na przykład powiaty mogłyby połączyć dwa szpitale, a w ramach nowej jednostki rozdzielić oddziały w oparciu o konkretne specjalizacje, aby uniknąć dublowania usług.
Ponadto projekt zawiera szczegółowe rozwiązania dotyczące tworzenia i zatwierdzania programów naprawczych dla zadłużonych szpitali .
W związku ze zmianami planowane jest zmniejszenie liczby placówek przygotowujących się do udzielania pomocy doraźnej . Usługi chirurgiczne w szpitalach będą skoncentrowane w ośrodkach dysponujących dużym doświadczeniem i zasobami ludzkimi. Jak twierdzi Ministerstwo Zdrowia, korzystniejsze ceny usług w poradniach specjalistycznych sprawią, że diagnostyka i leczenie będą mogły być przeprowadzane częściej, bez konieczności hospitalizacji.
Reforma szpitali jest kluczowym elementem KPO
Reforma szpitali jest uważana za „ kamień milowy ” Narodowego Planu Odbudowy (NRP), co oznacza, że wypłata środków NRP zależy od jego pomyślnej realizacji. Zmiany te dostosują ofertę szpitala do lokalnych potrzeb , w tym zmian demograficznych: spadku liczby urodzeń i starzenia się społeczeństwa. Należy efektywniej wykorzystywać personel medyczny, sprzęt i infrastrukturę.
W lipcu ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało reformę systemu ochrony zdrowia, która obejmuje: utworzenie map korzyści terytorialnych związanych z finansowaniem i inwestycjami, a także warunkową konwersję zadłużenia szpitali na pożyczki udzielane przez BHC.