Renta wdowia. Ćwierć miliona wniosków i jeden kluczowy warunek

Już prawie ćwierć miliona wniosków o rentę wdowią wpłynęło do ZUS. Jeśli jest pełna dokumentacja, to decyzja powinna być nie później niż po miesiącu. Kluczowe jest przyznanie wcześniej innego świadczenia. Seniorzy zaczną dostawać wyższe świadczenie od lipca.

65d6ca66c65c8c2c046b41dcd041f19f, Biznes Fakty Od lipca tuszą wypłaty tzw. renty wdowiej, ale wnioski wpływają od początku stycznia /123RF/PICSEL

Do 24 stycznia zarejestrowano 221 tys. wniosków o rentę wdowią. Jednak mimo napływających informacji o kolejkach seniorów do emerytalnych okienek w ZUS, okazuje się, że grupa wnioskujących jest mniejsza niż się spodziewano.

– Biorąc pod uwagę szacunkowe dane dotyczące potencjalnej liczby osób uprawnionych do tzw. renty wdowiej, wpływ wniosków w pierwszych dniach stycznia 2025 r. jest niższy niż zakładany – informuje nas ZUS.

I wyjaśnia, że na podstawie dostępnych danych, liczba wniosków została oszacowana na 1,15 mln – jest to liczba wdów i wdowców uprawnionych do renty rodzinnej w ZUS, a w tym 580 tys. wdów i wdowców uprawnionych do renty rodzinnej i własnego świadczenia w ZUS. Są to przyznane małżonkom renty rodzinne (w tym zawieszone).

Kluczowe ustalenie prawa do renty rodzinnej

Przypomnijmy, że renta wdowia to świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Dotychczas mogli pobierać tylko jedno: wyższe lub wybrane. Od tego roku mogą je połączyć i wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Dodajmy, że od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc.

Dlatego kluczowe jest uzyskanie prawa do renty rodzinnej, bo bez tego nie można połączyć dwóch świadczeń. Spora grupa, która się o nie wcześniej nie ubiegała, zrobiła to już pod koniec ubiegłego roku i na początku bieżącego, żeby dzięki temu przyspieszyć procedurę.

Pokazują to dane, bo podczas gdy w okresie grudzień 2023 – styczeń 2024 wpłynęło 17 tys. wniosków o rentę rodzinną, to w analogicznym okresie rok później, czyli grudzień 2024 – styczeń 2025 (dane do 20.01), wpłynęło ich ponad 60 tys. Ma to konkretne uzasadnienie.

Ile się czeka na decyzję ZUS o przyznaniu renty wdowiej?

– W przypadku, gdy wnioskodawca złoży wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, czyli o tzw. rentę wdowią oraz złoży wniosek o rentę rodzinną, ZUS w pierwszej kolejności rozpatruje wniosek o rentę rodzinną. Posiadanie uprawnień do renty rodzinnej jest bowiem niezbędne do ustalenia zbiegu renty rodzinnej z innym posiadanym świadczeniem emerytalno-rentowym. Następnie rozpatrywany jest wniosek ERWD w sprawie renty wdowiej. Brak uprawnień do renty rodzinnej (a także innego świadczenia emerytalno-rentowego) może zatem wydłużyć rozpatrywanie wniosku o rentę wdowią – wyjaśnia ZUS.

Nie trzeba się jednak spieszyć, bo wprawdzie wnioski o nowe świadczenie można składać od początku stycznia, to wypłaty rozpoczną się od lipca.

– Jeżeli wniosek ERWD zostanie zgłoszony w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 lipca 2025 r., to w przypadku ustalenia prawa do wypłaty świadczeń w zbiegu, wypłata świadczeń w zbiegu nastąpi od 1 lipca 2025 r. Jeżeli wniosek zostanie zgłoszony po 31 lipca 2025 r., np. w sierpniu, wrześniu, itd., po potwierdzeniu uprawnień do zbiegu świadczeń, wypłata będzie realizowana od miesiąca zgłoszenia wniosku – wyjaśnia Zakład w odpowiedzi na pytania Interii.

Ile się czeka na odpowiedź? – Zgodnie z przepisami decyzja powinna być wydana w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji (np. od daty zgłoszenia wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń – jeśli nie było prowadzone postępowanie z podmiotem zewnętrznym, daty zakończenia postępowania wyjaśniającego z podmiotem zewnętrznym, np. z klientem, innym organem emerytalnym lub rentowym lub daty 1 lipca 2025 r. tj. daty, od której powstaje prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu, zgodnie z przepisami ustawy o tzw. rencie wdowiej) – wyjaśnia ZUS.

Decyzje będą wysyłane zgodnie z dyspozycją wnioskodawcy zawartą we wniosku, czyli pocztą na adres wskazany we wniosku, na konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/e-ZUS albo pozostanie do odbioru w placówce ZUS – osobiście lub przez osobę upoważnioną. Jak prawidłowo wypełnić wniosek pisaliśmy niedawno.

Monika Krześniak-Sajewicz

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *