Rubel ponownie na dnie. Najniższy poziom od marca 2022 r.

Kurs rubla rosyjskiego spadł w piątek do najniższego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego od marca 2022 r. – zauważyły agencje informacyjne. AFP zwraca uwagę, że stało się to dzień po wystrzeleniu przez Moskwę rakiety hipersonicznej w stronę Ukrainy i nałożeniu przez Waszyngton sankcji na kluczowy rosyjski bank (Gazprombank).

C7e72edd3d76193804ca2434617b2557, Biznes Fakty Rubel „dostał rykoszetem” po wystrzeleniu przez Rosjan balistycznej rakiety. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Spis treści:

  • 01 Rakietowa eskalacja zaszkodziła rosyjskiej walucie?
  • 02 Rosja z ograniczonym dostępem do międzynarodowego systemu płatności
  • 03 Rubel pod wojenną presją

Rubel przez ponad 1000 dni pełnoskalowej wojny w Ukrainie nie pozostawał obojętny na frontowe wydarzenia. Rosyjska waluta reagowała nie tylko na wydarzenia frontowe, ale przede wszystkim na kolejne sankcje nakładane na Rosję.

Rakietowa eskalacja zaszkodziła rosyjskiej walucie?

AFP relacjonuje, że rosyjski bank centralny ustalił oficjalny kurs rubla na 102,58 wobec dolara – to najniższy poziom od 24 marca 2022 roku, miesiąc po rozpoczęciu konfliktu. Ten ostatni spadek nastąpił kilka godzin po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił, że Moskwa wystrzeliła w stronę Ukrainy rakietę hipersoniczną nowej generacji.

Przypomnijmy, że Władimir Putin uznał ukraińskie ataki rakietowe na terytorium Rosji za nowy etap konfliktu i postraszył kraje Zachodu użyciem najnowocześniejszej broni, w tym rakiet zdolnych do przenoszenia ładunków jądrowych. Ale agencja AFP wskazuje, że być może istotą osłabienia rubla jest ostateczne objęcie pełnymi sankcjami rosyjskiego banku, który wciąż obsługiwał transakcje w handu surowcami. Chodzi o Gazprombank.

Agencja cytuje Jewgenija Kogana, profesora Moskiewskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, który miał stwierdzić, iż istnieje ryzyko dalszego osłabienia rubla.

Rosja z ograniczonym dostępem do międzynarodowego systemu płatności

Sankcyjne uderzenie w Gazprombank pozbawiło Rosjan jednej z ostatnich „furtek” do międzynarodowych systemów płatności.

AFP cytuje wypowiedź wspomnianego prof. Jewgienija Kogana zamieszczoną w komunikatorze Telegram: „Ostatecznie zostaną zbudowane nowe międzynarodowe łańcuchy płatności, ale do czasu zakończenia tego procesu przychody z eksportu mogą przejściowo spaść. Dlatego w nadchodzących miesiącach rubel prawdopodobnie ulegnie osłabieniu” – wyjaśnił Kogan.

Rubel pod wojenną presją

AFP przypomina, że przed rozpoczęciem ofensywy na pełną skalę na Ukrainie rosyjska waluta notowana była na poziomie około 75-80 w stosunku do dolara amerykańskiego.

Jednak wciąż trwający eksport rosyjskich surowców (pomimo sankcji) wsparł walutę. Rubel, mimo dużych wahań kursu, wciąż utrzymuje się w przedziale akceptowalnym dla Kremla.

***

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *