Taki L4 wydawałby się podejrzany. Pracodawca zaplanuje inspekcję

Badania Conperio pokazują, że Polacy nadużywają zwolnień lekarskich. W 2024 r. audytorzy wyrazili wątpliwości co do 34 proc. z 33 000 sprawdzonych zaświadczeń lekarskich poziomu 4. Znaczna liczba pracowników postrzega zwolnienie lekarskie jako dodatkowy urlop.

00d299755086c5dbd06451be246ac416, Biznes Fakty ZUS może żądać zwrotu zasiłku, jeżeli zostanie ustalone, że ubezpieczony wykorzystał zwolnienie lekarskie w innym celu. / Wojtek Laski / East News

Conperio przeprowadza kontrole pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim na wniosek ich pracodawców. Jak podaje portal dlahanlu.pl, z raportu firmy wynika, że na 33 tysiące kontroli przeprowadzonych w 2024 roku, 34 proc. zakończyło się stwierdzeniem naruszeń.

Polacy postrzegają zwolnienie lekarskie jako wakacje

Pracownicy, którzy otrzymali zwolnienie lekarskie, nie pozostali na stanowiskach pracy wskazanych na formularzu ZLA lub wykonywali czynności, których nie powinni byli wykonywać ze względu na przypuszczalny stan zdrowia. „Wyniki audytu wyraźnie pokazują, że nadal istnieje znaczna grupa pracowników, którzy błędnie postrzegają zwolnienia lekarskie jako dodatkowy czas wolny od pracy, który mogą wykorzystać według własnego uznania. Takie zachowanie nie tylko narusza normy etyczne, ale także negatywnie wpływa na działalność przedsiębiorstw, generując dla nich dodatkowe koszty” – cytuje się prezesa Conperio Mikołaja Zająca.

„Wzrost liczby takich przypadków skłania nas do rekomendowania firmom i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych wzmożenia kontroli autentyczności zwolnień lekarskich” – dodał. Według prezesa Conperio, istnieją poważne obawy dotyczące „rosnącego trendu sprzedaży zaświadczeń lekarskich online, co podważa ich wiarygodność i legalność”.

Będąc na zwolnieniu lekarskim, zajmują się remontami i organizują imprezy.

Pracownicy używali L4 w różnych celach, m.in.: przy naprawie samochodów, remontach, ogrodnictwie, pracy na pół etatu, podróżach, piciu alkoholu i prowadzeniu firmy. „Niektórzy pracownicy wątpliwego L4 stali się mniej aktywni w mediach społecznościowych, w tym promują produkty i uczestniczą w wydarzeniach dla influencerów” – zauważa dlahandlu.pl.

Raport Conperio wskazuje, że zwolnienia lekarskie stają się poważnym problemem. Pracownicy odbierają je jako przedłużenie dnia wolnego. „Najwyższy odsetek jednodniowych nieobecności przypada na piątek i wynosi 22,8%, czyli o 2,5% więcej niż w 2023 r. W poniedziałek wskaźnik absencji wyniósł 20,5%, czyli o 3% więcej niż w 2023 r.” – podaje dlahandlu.pl.

ZUS może żądać zwrotu zasiłku, a pracodawca może zwolnić pracownika.

Jednodniowy urlop chorobowy może wzbudzić podejrzenia pracodawcy i skutkować kontrolą domu. Procedurę weryfikacji może wszcząć także ZUS – zwłaszcza, gdy ubezpieczony często korzysta z tego rodzaju urlopu. Placówka w szczególności sprawdzi, czy długość zwolnienia lekarskiego odpowiada długości trwania leczenia danej choroby i zwróci się do lekarza o okazanie dokumentów medycznych pacjenta. W przypadku stwierdzenia uchybień ZUS może wydać nakaz zwrotu zasiłku , a pracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *