Biznes Fakty
W Rosji jest problem z alkoholem. „Produkcja i sprzedaż zostały wstrzymane”
Kilka dni temu Federalna Służba Kontroli Alkoholu (RATC) Rosji poinformowała o awarii systemu monitorowania produkcji i obrotu napojami alkoholowymi. Choć przewidywano, że utrudnienia będą tymczasowe i potrwają zaledwie kilka godzin, wczoraj media podały, że utrudnienia nadal trwają. Najbardziej odczuwają to sprzedawcy detaliczni, którzy nie są w stanie przyjmować dostaw, co powoduje, że w niektórych miejscach zapasy alkoholu się wyczerpują.

W środę wieczorem rosyjska organizacja poinformowała o awarii systemu monitoringu produkcji i obrotu napojami alkoholowymi (EGAIS), o czym poinformowała Rzeczpospolita. Początkowo przewidywano, że przerwa w dostawie prądu potrwa około pięciu godzin. Obecnie wiadomo, że proces rozwiązywania problemów uległ opóźnieniu.
Niepowodzenie w Rosji. Problem ze sprzedażą alkoholu
„Nie chodzi o to, że EGAIS całkowicie przestał działać, po prostu większość dokumentów, które trafiły do systemu, nie została przetworzona ” – powiedział The Moscow Times przedstawiciel firmy zajmującej się dystrybucją alkoholu . Przyznał, że zauważył, że w barze jego znajomego nie można było sprzedawać alkoholu z powodu usterki systemu.
Dodał, że podobne problemy obserwuje się w całej Rosji . „Najtrudniejsza sytuacja jest w obwodzie moskiewskim, a na Krymie system nie działa od trzech dni, produkcja i sprzedaż zostały zawieszone . „Są też duże trudności na Syberii” – powiedziało źródło The Moscow Times.
Przeczytaj także: Nowe sklepy dyskontowe na wschodniej granicy. Ścieżka prowadzi do Rosji
Nieoficjalnie mówi się o aktywności hakerów
Analitycy „Rzeczpospolitej” podają, że system „przez prawie trzy dni nie zrealizował połowy zamówień”. Eksperci podkreślają, że jeśli usterka nie zostanie naprawiona, ceny alkoholu w supermarketach mogą wzrosnąć. Nieoficjalnie RATK przypisuje awarię atakom hakerskim , lecz oficjalne oświadczenie w tej sprawie nie zostało jeszcze opublikowane.
Powołując się na rozporządzenie rosyjskiego Ministerstwa Finansów , w styczniu br. dziennik „Kommiersant” poinformował, że minimalna cena detaliczna 0,5-litrowej butelki wódki wzrosła do 349 rubli , co przy dzisiejszym kursie walutowym stanowi około 16 złotych. Wcześniej koszt tego alkoholu wynosił 299 rubli . Cena hurtowa również wzrosła z 256 rubli do 299 rubli. „Minimalne ceny wódki w Rosji wprowadzono w 2009 roku jako środek przeciwko nielegalnej produkcji alkoholu” – podkreśla gazeta.