Biznes Fakty
Wieloletni plan rozwoju elektrowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Prawie 6 miliardów euro na budowę
Dwie spółki projektowe podpisały umowy na sfinansowanie budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Łącznie otrzymają około 6 miliardów euro na budowę i długoterminową działalność farm. W komunikacie prasowym Polenergii napisano, że chodzi o pożyczki.

Budowa elektrowni wiatrowych będzie finansowana przez 22 lata . Dwie firmy inżynieryjne podpisały niedawno umowę na budowę morskich farm wiatrowych.
Prawie 6 miliardów euro na budowę elektrowni wiatrowych na Bałtyku
W oświadczeniu wydanym w środę Polenergia poinformowała o podpisaniu umowy na budowę morskich farm wiatrowych :
„Spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III podpisały umowy o finansowaniu budowy morskich farm wiatrowych . Każda z MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III otrzyma dofinansowanie w ramach programu finansowania projektu na poniesione koszty w wysokości około 2,9 mld euro” – informuje Polenergia.
Finansowanie obejmuje okres budowy i kolejne 22 lata . Umowy podpisano z konsorcjum blisko trzydziestu polskich i zagranicznych instytucji finansowych.
Budowa elektrowni wiatrowych na Bałtyku na kredyt
Spółka informuje, że pożyczka zostanie udzielona po spełnieniu standardowych warunków. Polenergia ma obowiązek wnieść wkład własny w wysokości ok. 145 mln euro , który musi zostać w całości przelany na specjalne rachunki bankowe spółki przed udzieleniem pierwszych pożyczek.
Środki z rachunków powierniczych na finansowanie wkładu własnego Polenergii będą rozłożone w czasie do 2028 roku. W przypadku wyższych kosztów projektu lub niższych niż oczekiwano przepływów pieniężnych, spółka może być zobowiązana do wniesienia dodatkowego kapitału w wysokości do 280 mln euro.
Jednakże spółki projektowe będą mogły skorzystać z dodatkowych pożyczek o łącznej kwocie około 230 mln euro w przypadku MFW Bałtyk II i około 240 mln euro w przypadku MFW Bałtyk III. Oprocentowanie pożyczek będzie ustalane w oparciu o zmienną stopę procentową przy zastosowaniu stawki EURIBOR lub WIBOR, powiększonej o odpowiednią marżę.