Zablokowali Facebooka. W ten sposób chcą walczyć z dezinformacją.

W poniedziałek 24 marca władze Papui-Nowej Gwinei ograniczyły dostęp do Facebooka w ramach tego, co nazwały eksperymentem mającym na celu zwalczanie dezinformacji i mowy nienawiści. Jak poinformowało w środę BBC, zakaz wywołał oburzenie zarówno opozycji, jak i użytkowników.

8c70ec93a55047fedc799b6b138e3972, Biznes Fakty Papua-Nowa Gwinea blokuje Facebooka / 123RF/PICSEL

Od poniedziałku 24 marca użytkownicy z Papui-Nowej Gwinei będą musieli korzystać z sieci VPN, aby uzyskać dostęp do Facebooka. Władze ograniczyły dostęp do platformy, argumentując, że jest to konieczne w celu zwalczania dezinformacji, treści dla dorosłych i mowy nienawiści. Broniąc decyzji, minister bezpieczeństwa kraju, Peter Tsiamalili Jr., powiedział, że rząd nie dąży do ograniczania wolności słowa, ale ma „obowiązek ochrony obywateli przed niebezpiecznymi treściami”.

Czytaj także: Europejski kraj wprowadza środki przeciwko TikTokowi. Zakaz korzystania z aplikacji zostanie wprowadzony

Papua-Nowa Gwinea blokuje dostęp do Facebooka. Opozycja protestuje.

Facebook jest najpopularniejszą platformą społecznościową wśród mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. Ma 1,3 miliona użytkowników, w tym wielu małych przedsiębiorców, którzy wykorzystują tę platformę, aby dotrzeć do klientów. Dla porównania, liczba użytkowników Instagrama w Papui-Nowej Gwinei wynosi zaledwie 106 000.

Media społecznościowe odegrały również ważną rolę w debacie publicznej w obliczu ograniczeń wolności prasy w kraju. Prezes Papua New Guinea Media Council Neville Choi powiedział, że działania rządu „zbliżają się do politycznej autokracji i łamania praw człowieka”.

Czytaj także: Meta grozi Unii Europejskiej karami finansowymi. Zamierza złożyć skargę Trumpowi

Choi powiedział również, że co najmniej dwie agencje rządowe odpowiedzialne za komunikację i technologię nie zostały powiadomione o planach rządu. Tymczasem, jak twierdzi policja, blokada odbywała się przy współudziale tych właśnie struktur.

To nie pierwszy raz, kiedy Facebook został zablokowany w Papui-Nowej Gwinei.

Opozycja również skrytykowała „test” władz. „Wkraczamy teraz na niebezpieczną ścieżkę i nikt nie będzie w stanie powstrzymać tej tyranii” – napisał na Facebooku poseł opozycji Allan Bird. Polityk, podobnie jak inni mieszkańcy Papui-Nowej Gwinei, uzyskał dostęp do witryny za pośrednictwem wspomnianej wcześniej sieci VPN.

Zakaz, wprowadzony w poniedziałek, wszedł w życie kilka miesięcy po uchwaleniu nowych ustaw antyterrorystycznych, które dają rządowi uprawnienia do monitorowania i ograniczania komunikacji online. Władze przeprowadziły podobną blokadę w 2018 r., która trwała miesiąc w ramach walki z fałszywymi profilami.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *