Zasiłki dla powodzian. Co trzeba zrobić i ile pieniędzy można dostać?

Zasiłki dla powodzian będą wypłacane – potwierdził minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak. W resorcie zostały na ten cel zabezpieczone środki. Na wypłatę szybkich zasiłków powodziowych czekają przede wszystkim mieszkańcy województw dolnośląskiego i opolskiego, które najbardziej zostały dotknięte przez żywioł. Po opadnięciu wody uruchomione mają zostać kolejne formy pomocy dla poszkodowanych. Po południu premier Donald Tusk poinformował, że przygotowywane są środki na pomoc poszkodowanym.

D0382572f94fabb92b08136dc4ba4bff, Biznes Fakty Zasiłki dla powodzian. Ile wyniosą i jak je otrzymać? /Krzysztof Świderski /PAP

Premier Donald Tusk po południu na platformie X poinformował, że zlecił ministrowi finansów przygotowanie środków na pomoc doraźną i usuwanie skutków powodzi. „Minister ds. Unii Europejskiej wystąpi o pomoc europejską. Nie zostawimy nikogo samemu sobie. Ministra obrony poprosiłem o skierowanie na tereny zagrożone dodatkowych sił” – napisał premier.

Rozwiń

Wcześniej, podczas dożynek prezydenckich w Warszawie, prezydent Andrzej Duda zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o fundusze dla rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi. – Polski rolnik wymaga wszechstronnej opieki państwa. Musi się znaleźć dla niego wsparcie, bezpieczeństwo i pewność tego, że będzie się mógł odbudować, co wymaga specjalnych nakładów – zaapelował prezydent.

Poszkodowani przez powódź będą mogli liczyć na szybką i doraźną pomoc finansową na bieżące potrzeby. „Podczas naszej odprawy zwróciłem uwagę wojewodzie dolnośląskiemu, żeby natychmiastowo wypłacać zasiłki ewakuowanym” – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Nysie. 

Minister podkreślił, że jeżeli chodzi o wypłatę zasiłków ewakuowanym, to „jest możliwość natychmiastowej pomocy”. Podkreślił, że resort dysponuje budżetem przeznaczonym na pomoc w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.

Zasiłki dla powodzian będą wypłacane

Zasiłki dla powodzian będą koordynować wojewodowie. Natomiast decyzje o tym, kto potrzebuje pomocy, będą zapadać na poziomie gmin. Wnioski o przyznanie środków będą przyjmowane również w instytucjach pomocy społecznej. 

Wypłaty zasiłków dla powodzian mają rozpocząć się w momencie, kiedy zażegnane zostanie bezpośrednie zagrożenie powodziowe, a poziom wód zacznie opadać.  

Jak ubiegać się o zasiłek powodziowy? Tyle można dostać

Zasiłek dla powodzian ma pozwolić zmniejszyć szkody i zaspokoić bieżące potrzeby bytowe – jego wysokość to 2 tys. zł. Mogą się o niego ubiegać osoby niezależnie od wysokości zarobków.

Wniosek o wypłatę świadczenia z zasiłku musi na piśmie złożyć osoba pełnoletnia, jej pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy. Wnioski osoby poszkodowane przez powódź powinny złożyć w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej. We wniosku powinny znaleźć się: 

  • Dane osób zamieszkujących gospodarstwo domowe; 
  • Opis poczynionych szkód; 
  • Deklaracja, że wniosek o wypłatę środków nie został złożony w innej gminie. 

Decyzja o wypłacie środków musi zapaść w ciągu maksymalnie dwóch dni od dnia jego złożenia. Pieniądze mogą zostać wypłacone do rąk własnych w siedzibie gminy, w której wniosek został złożony, lub w innej gminie, jeżeli z powodu ewakuacji nie ma takiej możliwości. 

Kolejne pieniądze dla poszkodowanych powodzią

Wypłata środków z szybkiego zasiłku dla powodzian, to dopiero początek pomocy finansowej, o którą mogą się ubiegać poszkodowane osoby. Wśród kolejnych form wsparcia są m.in.: 

  • Doraźny zasiłek dla rodziny lub osoby samotnej w wysokości 6 tys. zł
  • Pomocy na remont mieszkania czy odbudowę domu i innych budynków – do 200 tys. zł. 

Będą szybsze wypłaty odszkodowań dla powodzian

Odszkodowania dla powodzian mają być wypłacane szybciej i bez zbędnej zwłoki. Jak poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń, zakłady ubezpieczeń maksymalnie uprościły procedury likwidacji szkód tak, że jest ona możliwa nawet w ciągu jednego dnia. Do tego firmy uruchomiły specjalne infolinie, wysyłają likwidatorów na tereny objęte podtopieniami, ponieważ jak najszybsza pomoc poszkodowanym jest priorytetem.

Do klientów na terenach objętych alertami są wysyłane sms-y z ostrzeżeniami i prośbą o kontakt, gdyby potrzebna była pomoc. […] Zakłady też maksymalnie upraszczają procedury tak, że wypłata jest możliwa w ciągu nawet jednego dnia – zapewnia Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. – W szacowaniu strat i likwidacji szkód pomożemy szybko, gdy minie bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia – dodaje. 

Jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi? PIU przypomina, jak powstępować w przypadku powodzi: 

  • Należy zabezpieczyć mienie przed dalszym zniszczeniem; 
  • W przypadku zniszczeń należy szybko dokonać naprawy. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych praw (trzeba pamiętać o zachowaniu rachunków); 
  • O ile to możliwe należy sfotografować zniszczenia (zdjęcia mogą zostać wykonane telefonem);
  • Pozostawić uszkodzone zniszczone przedmioty w jednym miejscu, do czasu przybycia rzeczoznawcy ubezpieczyciela (można sprzątać dom i teren wokół dom, ale nie należy dokonywać żadnych remontów bez konsultacji z ubezpieczycielem); 
  • Niezwłocznie zgłosić szkodę ubezpieczycielowi (przez jego stronę www albo telefonicznie).

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *