Zmiany w OFE, kupno leków czy sprzedaż samochodu. Nowe pomysły od zespołu Brzoska

Nowe propozycje deregulacji zostały opublikowane na portalu inicjatywy WiadomościMY. Skupiono się m.in. na uproszczeniu inwestowania oszczędności w OFE, zwiększeniu ochrony odbiorców energii i zmniejszeniu procedur biurokratycznych w codziennych czynnościach, takich jak kupowanie leków czy sprzedaż samochodu.

3c68b2d97e99ca00faa4e6197d0e45fd, Biznes Fakty Zespół Rafała Brzoskiego przedstawił nowe pomysły na deregulację / Pawel Wodzinski / East News / East News

We wtorek na stronie inicjatywy WiadomościMY kierowanej przez Rafała Brzoskę zaprezentowano nowe propozycje deregulacyjne. Dodano łącznie 48 inicjatyw, nad którymi można teraz głosować. Obejmują one różne obszary: od obronności, transformacji sektora energetycznego, regulacji podatkowych po ochronę zdrowia i farmaceutyki.

Przeczytaj w Interii: Deregulacja spotyka się ze sprzeciwem w Sejmie. Komisje zawieszają pracę

Zespół Rafała Brzoski ma ofertę dla OFE

Jedna z propozycji zakłada „poprawę wzrostu oszczędności emerytalnych w OFE ”. Polega ona na zmianie dotychczasowego „suwaka bezpieczeństwa”, który inicjuje automatyczny transfer pieniędzy z OFE do ZUS na 10 lat przed przejściem na emeryturę. Autorzy twierdzą, że tworzy to ograniczenia w inwestycjach rynkowych , a konieczność sprzedaży akcji negatywnie wpływa na polski rynek kapitałowy.

„Obecny zakaz inwestowania w obligacje rządowe i brak dywersyfikacji portfela w ramach OFE ograniczają również podaż długoterminowych form oszczędzania emerytalnego. (…) Mechanizm suwakowy OFE powoduje marnotrawstwo środków poprzez przekazywanie ich do ZUS zamiast inwestowania w rozwój gospodarczy. Przekazywanie miliardów złotych na konta ZUS powoduje utratę możliwości inwestycyjnych, które mogłyby przyczynić się do wyższego wzrostu PKB i wzrostu emerytur. Przykłady zagraniczne pokazują, że elastyczne i rynkowe rozwiązania emerytalne skutkują wyższymi zyskami i lepszą stabilnością systemu” – informuje serwis SzukajMY.

Dlatego inicjatywa proponuje wprowadzenie np. subfunduszy, które pozwalają na bardziej efektywne i długoterminowe inwestowanie oszczędności. Autorzy wskazują, że mogłoby to przyczynić się do wzrostu przyszłych emerytur .

Deregulacja cen energii

Zespół ds. deregulacji opracował również kilka propozycji w sektorze energetycznym. Jedną z nich jest wzmocnienie ochrony najuboższych grup ludności przed przerwami w dostawie prądu i gazu poprzez wprowadzenie zakazu odcinania prądu zimą lub zapewnienie dostępu do rat i taryf socjalnych. Należy zauważyć, że obecne przepisy nie są zgodne z wymogami dyrektywy UE 2019/944, w tym w zakresie ochrony osób dotkniętych ubóstwem.

„Statystyki pokazują, że przerwy w dostawie prądu w najzimniejszych miesiącach prowadzą do wielu chorób i pogorszenia warunków życia osób najbardziej potrzebujących. Bezczynność w tym obszarze pogłębia nierówności społeczno-ekonomiczne w kraju. (…) W dłuższej perspektywie poprawa ochrony energetycznej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju ” – zauważono.

Kolejny projekt dotyczy mieszkańców budynków mieszkalnych i kamienic. Autorzy zwracają uwagę na możliwość zmiany Prawa energetycznego w celu uproszczenia finansowania termomodernizacji. Oznacza to umożliwienie spółdzielniom mieszkaniowym lub wspólnotom wliczania „opłat za usługi poprawiające efektywność energetyczną budynku” do kosztów zakupu energii. W praktyce mieszkańcy powinni skorzystać z obniżonych kosztów energii dzięki działaniom modernizacyjnym.

Ponadto zespół proponuje wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych poprzez rekompensaty wysokich cen energii do 2025 r. W efekcie powinno to przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw, stabilności zatrudnienia i zdolności produkcyjnych.

Kupowanie leków, sprzedaż samochodu czy mieszkania powinno stać się łatwiejsze

Nowe propozycje mają również na celu walkę z biurokracją. Dotyczy to na przykład zamawiania leków z apteki internetowej. Wskazuje się, że jest to spowodowane proponowaną zmianą przepisów Ministerstwa Zdrowia, która zakłada uproszczenie zamawiania leków za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

„Analiza rynku pokazuje, że brak możliwości korzystania z aplikacji mobilnych może prowadzić do migracji klientów

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *