Biznes Fakty
Zmiany w OFE, kupno leków czy sprzedaż samochodu. Nowe pomysły od zespołu Brzoska
Nowe propozycje deregulacji zostały opublikowane na portalu inicjatywy WiadomościMY. Skupiono się m.in. na uproszczeniu inwestowania oszczędności w OFE, zwiększeniu ochrony odbiorców energii i zmniejszeniu procedur biurokratycznych w codziennych czynnościach, takich jak kupowanie leków czy sprzedaż samochodu.

We wtorek na stronie inicjatywy WiadomościMY kierowanej przez Rafała Brzoskę zaprezentowano nowe propozycje deregulacyjne. Dodano łącznie 48 inicjatyw, nad którymi można teraz głosować. Obejmują one różne obszary: od obronności, transformacji sektora energetycznego, regulacji podatkowych po ochronę zdrowia i farmaceutyki.
Przeczytaj w Interii: Deregulacja spotyka się ze sprzeciwem w Sejmie. Komisje zawieszają pracę
Zespół Rafała Brzoski ma ofertę dla OFE
Jedna z propozycji zakłada „poprawę wzrostu oszczędności emerytalnych w OFE ”. Polega ona na zmianie dotychczasowego „suwaka bezpieczeństwa”, który inicjuje automatyczny transfer pieniędzy z OFE do ZUS na 10 lat przed przejściem na emeryturę. Autorzy twierdzą, że tworzy to ograniczenia w inwestycjach rynkowych , a konieczność sprzedaży akcji negatywnie wpływa na polski rynek kapitałowy.
„Obecny zakaz inwestowania w obligacje rządowe i brak dywersyfikacji portfela w ramach OFE ograniczają również podaż długoterminowych form oszczędzania emerytalnego. (…) Mechanizm suwakowy OFE powoduje marnotrawstwo środków poprzez przekazywanie ich do ZUS zamiast inwestowania w rozwój gospodarczy. Przekazywanie miliardów złotych na konta ZUS powoduje utratę możliwości inwestycyjnych, które mogłyby przyczynić się do wyższego wzrostu PKB i wzrostu emerytur. Przykłady zagraniczne pokazują, że elastyczne i rynkowe rozwiązania emerytalne skutkują wyższymi zyskami i lepszą stabilnością systemu” – informuje serwis SzukajMY.
Dlatego inicjatywa proponuje wprowadzenie np. subfunduszy, które pozwalają na bardziej efektywne i długoterminowe inwestowanie oszczędności. Autorzy wskazują, że mogłoby to przyczynić się do wzrostu przyszłych emerytur .
Deregulacja cen energii
Zespół ds. deregulacji opracował również kilka propozycji w sektorze energetycznym. Jedną z nich jest wzmocnienie ochrony najuboższych grup ludności przed przerwami w dostawie prądu i gazu poprzez wprowadzenie zakazu odcinania prądu zimą lub zapewnienie dostępu do rat i taryf socjalnych. Należy zauważyć, że obecne przepisy nie są zgodne z wymogami dyrektywy UE 2019/944, w tym w zakresie ochrony osób dotkniętych ubóstwem.
„Statystyki pokazują, że przerwy w dostawie prądu w najzimniejszych miesiącach prowadzą do wielu chorób i pogorszenia warunków życia osób najbardziej potrzebujących. Bezczynność w tym obszarze pogłębia nierówności społeczno-ekonomiczne w kraju. (…) W dłuższej perspektywie poprawa ochrony energetycznej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju ” – zauważono.
Kolejny projekt dotyczy mieszkańców budynków mieszkalnych i kamienic. Autorzy zwracają uwagę na możliwość zmiany Prawa energetycznego w celu uproszczenia finansowania termomodernizacji. Oznacza to umożliwienie spółdzielniom mieszkaniowym lub wspólnotom wliczania „opłat za usługi poprawiające efektywność energetyczną budynku” do kosztów zakupu energii. W praktyce mieszkańcy powinni skorzystać z obniżonych kosztów energii dzięki działaniom modernizacyjnym.
Ponadto zespół proponuje wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych poprzez rekompensaty wysokich cen energii do 2025 r. W efekcie powinno to przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw, stabilności zatrudnienia i zdolności produkcyjnych.
Kupowanie leków, sprzedaż samochodu czy mieszkania powinno stać się łatwiejsze
Nowe propozycje mają również na celu walkę z biurokracją. Dotyczy to na przykład zamawiania leków z apteki internetowej. Wskazuje się, że jest to spowodowane proponowaną zmianą przepisów Ministerstwa Zdrowia, która zakłada uproszczenie zamawiania leków za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
„Analiza rynku pokazuje, że brak możliwości korzystania z aplikacji mobilnych może prowadzić do migracji klientów
Źródło