Biznes Fakty
ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) wypłaca emerytury osobom zmarłym. Możesz nawet otrzymać kilka wypłat.
Natychmiast po śmierci emeryta wypłata emerytury zostaje wstrzymana. Jednakże, jak wyjaśnia Administracja Ubezpieczeń Społecznych, możliwe jest kontynuowanie wypłaty emerytury po śmierci, ale muszą być spełnione określone warunki.

- W niektórych przypadkach ZUS pozwala na wypłatę renty rodzinie zmarłego.
- Zazwyczaj dokonuje się tego w formie jednorazowej płatności, jednak zdarzają się okoliczności, w których możliwe jest otrzymanie wielu płatności.
- Istnieją trzy kategorie osób, którym przysługuje prawo do otrzymania emerytury po śmierci bliskiej osoby.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina o przepisach dotyczących sytuacji śmierci emeryta. Wypłata emerytury lub renty jest zawieszona po śmierci emeryta, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zezwala na wypłatę ostatniej wypłaconej emerytury lub renty osobom bliskim , takim jak małżonek lub dzieci. ZUS nazywa to „ wypłatą niewypracowanego świadczenia ”.
Renta dla krewnych po śmierci. Wypłata niewypracowanych świadczeń.
Emerytury wypłacane po śmierci emeryta zazwyczaj podlegają zwrotowi, ale istnieją wyjątki. Chodzi o emeryturę otrzymaną za miesiąc, w którym emeryt zmarł . ZUS wyjaśnia, że jest to świadczenie, do którego emeryt był uprawniony, ale nie zdążył go pobrać.
– Jeżeli ktoś zmarł w listopadzie i ZUS nie wypłacił mu świadczenia za listopad, ponieważ dowiedział się o śmierci emeryta lub rencisty, to na wniosek rodziny może zostać wypłacona tzw. wypłata niezrealizowana – przypomina przedstawiciel ZUS na Dolnym Śląsku.
Wypłata emerytury pośmiertnej może jednak obejmować nie jedną, ale kilka transz. W rzeczywistości Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podaje na swojej oficjalnej stronie internetowej przykład wyjaśniający tę procedurę: „Pan Janusz złożył wniosek o emeryturę 3 stycznia 2018 r. i spełnił wszystkie warunki do jej przyznania. Jednak w wyniku wypadku zmarł 5 marca 2018 r., nie czekając na naszą decyzję w sprawie przyznania emerytury. Niewypłacone kwoty będą odpowiadać kwotom, do których pan Janusz był uprawniony od momentu złożenia wniosku o emeryturę i spełnienia wszystkich warunków do miesiąca śmierci. Niewypłacone kwoty możemy wypłacić członkom rodziny pana Janusza, jeśli złożą odpowiedni wniosek ”.
Co można zrobić, żeby uniknąć zwrotu renty zmarłego do ZUS-u? Można złożyć odpowiedni wniosek.
Największe prawo do otrzymywania niezapłaconych świadczeń ma najbliższa rodzina zmarłego. Zazwyczaj jest ona zobowiązana do zamieszkania ze zmarłym emerytem. Istnieją trzy grupy osób uprawnionych do otrzymania renty pośmiertnej. W kolejności malejącej według uprawnień emerytalnych:
- małżonek i dzieci mieszkające ze zmarłym emerytem w tym samym gospodarstwie domowym ,
- małżonek i dzieci mieszkające w innym gospodarstwie domowym niż zmarły ,
- inni członkowie rodziny, którym po zmarłym polecono otrzymywania renty rodzinnej lub osoby, które utrzymywały zmarłego członka rodziny.
Jak złożyć wniosek do ZUS-u o wypłatę niezrealizowanych świadczeń?
Aby otrzymać środki po zmarłym bliskim , należy złożyć wniosek o wypłatę zaległych świadczeń. ZUS przypomina, że wymaga to wypełnienia formularza ENS, dostępnego w każdym oddziale lub na oficjalnej stronie internetowej. Do formularza należy dołączyć szereg dodatkowych dokumentów, w tym:
- kopia aktu zgonu,
- odpis aktu urodzenia lub małżeństwa (w zależności od tego, kto ubiega się o świadczenie: dziecko czy małżonek),
- dokumenty lub inne dowody potwierdzające wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego lub utrzymanie emeryta.
Termin składania wniosków jest dość długi. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przewiduje 12 miesięcy od dnia zgonu , po upływie których wniosek traci ważność. ZUS zastrzega sobie jednak prawo do przedłużenia tego terminu w przypadku złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Przemysław Terlecki
Źródło