Biznes Fakty
Czy deweloperzy naprawią usterki w mieszkaniach? Jest projekt ustawy
„Według deweloperów czas zrzucić kolejną cegłę ze świata” – napisała na Platformie X Katarzyna Pelczyńska-Nalecz, szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Polska 2050 wprowadza projekt ustawy, który będzie zawierał wymóg, aby deweloperzy byli zobowiązani do usuwania wad, na wzór gwarancji obowiązującej w innych sytuacjach (odpowiedzialność za produkt).

Treść:
„W przeciwieństwie do umowy sprzedaży, umowa na budowę mieszkania w trakcie budowy nie zawiera klauzuli o odpowiedzialności producenta, czyli tzw. gwarancji, dlatego Polska 2050 proponuje projekt ustawy, który wyeliminuje tę lukę prawną” – zauważyła na Platformie X Katarzyna Pełczyńska-Nalęcz, szefowa Ministerstwa Rozwoju i Komunikacji Społecznej oraz wiceprzewodnicząca Polski 2050.
Ustawa ma zmusić deweloperów do usuwania usterek w mieszkaniach.
„Wraz z uchwaleniem ustawy o przejrzystości cen mieszkań nadszedł czas, aby usunąć kolejną cegłę ze świata, według deweloperów. Dążymy do tego, aby nabywcy mieszkań mieli prawo żądać od deweloperów usunięcia poważnych wad konstrukcyjnych. To nie koniec: przed nami ujawnienie cen transakcyjnych” – napisała Pełczyńska-Nałęcz.
W wystąpieniu wideo szef Ministerstwa Finansów i Rozwoju Przemysłu podkreślił, że w przeciwieństwie do umowy kupna-sprzedaży gotowego mieszkania, umowa o budowę mieszkania na etapie budowy nie zawiera klauzuli o odpowiedzialności producenta, tzw. gwarancji.
„Każda umowa, czy to deweloperska, czy sprzedażowa, musi zawierać gwarancję, dlatego wprowadzamy projekt ustawy, który zamknie tę lukę prawną i będziecie mieli prawo żądać od producenta usunięcia wszystkich poważnych wad konstrukcyjnych” – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.
Zwiększać
Otwarte ceny mieszkań – parlament uchwala prawo
Sejm niedawno uchwalił ustawę nakładającą na deweloperów obowiązek tworzenia stron internetowych, które będą udostępniać informacje o cenach mieszkań od rozpoczęcia sprzedaży aż do momentu oddania ich do użytkowania. Projekt ustawy skierowano do Senatu.
Zgodnie z polską ustawą 2050-TD, deweloper ma również obowiązek informowania o wszelkich zmianach cen i dodatkowych kosztach zakupu.
Jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnej formie, deweloperzy będą mieli dwa miesiące na dostosowanie się do nowych wymagań. W przypadku niedopełnienia obowiązku, deweloper może zostać poddany kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz nałożony na niego obowiązek zapłaty grzywny.
Wiceminister rozwoju Tomasz Lewandowski zapowiedział podczas drugiego czytania w Sejmie, że projekt ustawy o Portalu Danych o Obrotach Mieszkaniami (DOM), który ma dostarczać statystyki dotyczące cen transakcyjnych na rynku nieruchomości, wkrótce trafi do Stałego Komitetu Rady Ministrów.
***