Miliardy na mieszkania socjalne, fundusze inwestycyjne w nieruchomości zablokowane. „Coś się ruszyło”.

Po półtora roku wspólnego rządu koalicja w końcu udostępniła znaczące ustawodawstwo mieszkaniowe i zaczyna kształtować kierunek polityki rządowej w tym obszarze. Największy projekt ustawy rządu, który miałby zwiększyć finansowanie mieszkań socjalnych i studenckich, został złożony w parlamencie i skierowany do komisji. Partie koalicyjne również zgłaszają własne inicjatywy, a szczególnie Lewica i Polska 2050 aktywnie konkurują w tym obszarze.

4149b7478dd42a3e97cc154b9e434aa1, Biznes Fakty W ostatnich tygodniach nastąpiło znaczące przyspieszenie w polityce mieszkaniowej / Arkadiusz Ziolek / East News / INTERIA.PL

Największy projekt ustawy mieszkaniowej, który miałby zwiększyć finansowanie mieszkań socjalnych, komunalnych i studenckich, nabiera rozpędu po długim okresie przestoju . Po ostatecznym zatwierdzeniu przez Radę Ministrów został skierowany do Sejmu, otrzymał numer dokumentu i został skierowany do rozpatrzenia przez dwie komisje sejmowe.

„Mamy nadzieję, że projekt uda się ukończyć przed sejmową przerwą, ale tempo prac zależy od poparcia marszałków Sejmu i Senatu, a także gotowości parlamentarzystów. Projekt UA7 został gruntownie przeanalizowany podczas konsultacji międzyresortowych i dyskusji w komisjach Rady Ministrów, więc partnerzy koalicyjni powinni już mieć jasne zdanie na temat proponowanych przepisów i, podobnie jak rząd, rozważyć poparcie projektu” – powiedział niedawno Interii jeden z autorów projektu, wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski z lewej (pierwotną wersję projektu przygotował wiosną ubiegłego roku ówczesny wiceminister Krzysztof Kukutski).

Do 45 mld zł na budownictwo socjalne i komunalne

Projekt, o którym wspominaliśmy już kilkakrotnie na łamach Interii, zakłada, że do 2030 roku limit wydatków na budownictwo komunalne, tani czynsz i domy studenckie powinien wynieść 45 mld zł, ale wprowadza też wiele zmian w zasadach działania i dystrybucji środków, z których przekazywane jest finansowanie.

Trwają również prace nad rządowym projektem, który stanie się podstawą do stworzenia serwisu porównującego ceny mieszkań (Dom Portal). Pomysł pojawił się za czasów PiS , ale prace legislacyjne jeszcze się nie rozpoczęły.

Ponadto partie koalicyjne proponują projekty parlamentarne mające na celu optymalizację innych obszarów. „Polska 2050” i lewica coraz bardziej konkurują w tych obszarach.

Sprawa REIT wyjaśniona

Jesienią lewica ogłosiła strategię mieszkaniową, w ramach której opracowywano lub są opracowywane projekty ustaw dotyczące m.in. mieszkalnictwa komunalnego, mieszkań dla osób z różnicami w czynszu, a także utworzenia Centralnego Rejestru Mieszkaniowego i regulacji najmu krótkoterminowego.

Zwiększać

Inicjatywa Polska 2050 z kolei jest zdecydowanym zwolennikiem transparentności cen. W czwartek złożyła do parlamentu projekt ustawy o publikowaniu danych z Rejestru Cen Nieruchomości. O tym pomyśle, zaproponowanym przez profesora Waldemara Izdebskiego, byłego głównego geodetę Polski, Interia pisała w marcu, krótko po uchwaleniu ustawy opartej na ustawie Polska 2050, która zobowiązuje deweloperów do publikowania cen mieszkań na swoich stronach internetowych i udostępniania ich na rządowym portalu dane.gov.pl.

Zwiększać

Przyjęto także kolejną ustawę – wzorowaną na poselskim projekcie „Polska 2050” – zwiększającą formalny limit wydatków na budownictwo socjalne i komunalne , co pozwoliło na uwolnienie środków zarezerwowanych na ten cel w budżecie bez czekania na uchwalenie odrzuconej ważnej ustawy UA7.

W środę odrzucono również pomysł tworzenia funduszy inwestycyjnych nieruchomości (REIT), co wskazuje, że rząd nad tym nie pracuje. Ani Ministerstwo Finansów (MF), co wyraźnie stwierdził Andrzej Domański, ani Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju RP (MRIT), co zauważył wiceminister rozwoju Tomasz Lewandowski.

Zwiększać

Równolegle z ustawą o zwiększeniu wydatków na budownictwo socjalne i komunalne planowane jest wprowadzenie regulacji mających na celu uszczelnienie systemu i ochronę zasobów mieszkaniowych komunalnych przed nadużyciami i oszustwami, a także optymalizację czynszów w oparciu o dochody lokatorów. Przygotowano projekt ustawy, który zobowiąże

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *