Podatek katastralny od trzeciego mieszkania. Ile zapłacą Polacy?

W Polsce warto rozważyć wprowadzenie podatku katastralnego – powiedział wiceminister finansów i polityki regionalnej Jan Szyszko w wywiadzie dla Interii Biznes. Nie dotyczy to wszystkich, a jedynie tych, którzy posiadają trzy lub więcej mieszkań. „Przeprowadziliśmy wstępną analizę w tej sprawie i ustaliliśmy, że taka decyzja dotknie tylko 0,8 proc. najbogatszych Polaków, co wydaje się całkiem rozsądne” – mówi. W rozmowie podkreślił również, że „transformacja energetyczna ma na celu poprawę jakości życia w Polsce”. „To nie jest ideologia” – dodaje.

487ea4161f0155f4f873c9e43a26d212, Biznes Fakty Jan Shyshko, wiceminister finansów i polityki regionalnej. / Tomasz Jastrzembowski / Reporter

Czy deweloperzy ujawnią ceny mieszkań? – Od kiedy pojawił się pomysł, żeby deweloperzy byli zobowiązani do ujawniania cen (…), wszystkie związki deweloperów mówią „tak, popieramy to”, ale w praktyce rozpętano aktywną kampanię na portalach społecznościowych – naliczyliśmy kilkadziesiąt wpisów, które z różnych stron próbują sprzeciwić się tej ustawie. Oczywiście jednym z problemów jest to, że nie będzie to dotyczyć wszystkich mieszkań. Taką opinię wyrażają deweloperzy, zauważa źródło Interia Biznes. Podkreśla jednak, że posłowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele wszystkich partii w Sejmie, twierdzą, że ustawa będzie miała zastosowanie do wszystkich zamieszczonych ofert i będzie nakładać kary na deweloperów. Jaka jest wysokość tych grzywien?

– W przypadku największych deweloperów straty mogą sięgać dziesiątków milionów złotych rocznie, jeśli nie dostosują się do nowych zasad – dodaje Jan Szyszko i zaznacza, że w konsultacjach projektu ustawy wzięło udział ok. 7 tys. osób. „To druga najwyższa liczba w historii konsultacji parlamentarnych” – powiedział.

Podatek katastralny w Polsce. Wiceminister finansów: Przeprowadziliśmy wstępną analizę

W wywiadzie dla Interii Biznes wiceminister finansów zauważył również, że warto rozważyć możliwość wprowadzenia „podatku katastralnego, który obowiązywałby osoby posiadające trzy i więcej mieszkań, z pewnymi wyjątkami”. – Jeśli są to rodziny wielodzietne, czyli rodzice posiadający trzy mieszkania na trójkę dzieci, to powinni być zwolnieni z takiego podatku. Przeprowadziliśmy wstępną analizę w tej sprawie – okazało się, że taka decyzja dotyczyłaby zaledwie 0,8 proc. najbogatszych Polaków, co wydaje się całkiem rozsądne. „Wychodzimy z założenia, że mieszkania mają służyć do życia, a nie do inwestowania” – mówi Jan Szyszko.

Oczekuję propozycji ze strony lewicy w tej sprawie. Nam z kolei bardzo zależy na tym, aby poprawić sytuację na rynku nieruchomości w interesie konsumentów. Ustawa o przejrzystości cen mieszkań jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Drugim będzie ustawa, która zrówna prawa osób kupujących mieszkanie na podstawie umowy deweloperskiej i umowy ostatecznej – powiedział.

Harmonogram KPO pozostaje w mocy. „100% środków, wszystkie pieniądze z części grantowej KPO są już w trakcie selekcji”

„36,8 proc. środków zostało już zakontraktowanych” – mówi Jan Szyszko, odpowiadając na pytanie o wykorzystanie środków KPO. – Jeśli weźmiemy pod uwagę, że 1,5 roku temu, kiedy przejmowaliśmy odpowiedzialność za KPO, Polska była ostatnim krajem w UE pod względem rozwoju, to teraz, myślę, jesteśmy gdzieś pośrodku, na 15. miejscu. Aktywnie nadrabiamy stracony czas. W najbliższych miesiącach powstanie Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności – 26 mld zł zostanie przekierowane z budowy parków w małych miejscowościach na bezpieczeństwo i obronność. (…) Zakładam, że następne pieniądze trafią do Polski wczesną jesienią. A kolejna rewizja odbędzie się pod koniec jesieni – wyjaśnia wiceminister.

Według niego ministerstwo stara się składać wnioski na kwoty gwarantujące płynność KPO, aby pieniądze pracowały, a nie leżały bezczynnie. Przyznaje również, że postęp w zakresie udzielania pożyczek był znacznie mniej imponujący. – Po pierwsze, mówiliśmy o braku ambicji, jeśli chodzi o realizację całości części kredytowej KPO, gdyż są tam inwestycje, które naszym zdaniem niekoniecznie mają sens. Po drugie, to w komponentach kredytowych wprowadzamy największe zmiany. Jednym z takich przykładów jest Fundusz Bezpieczeństwa i Obrony. (…) Polska jako pierwsza w Europie podjęła takie kroki. Zwróciliśmy się do UE i po dwóch miesiącach nie dyskutujemy już o tym, czy wydać te pieniądze, ale jak je wydać (…) Sytuacja z kredytem

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *