Biznes Fakty
Przejrzystość cen mieszkań staje się rzeczywistością. Ruszył państwowy rejestr ofert.
Ustawa zobowiązująca deweloperów do ujawniania cen ofertowych weszła w życie 11 lipca, choć w większości przypadków wejdzie w życie dopiero za dwa miesiące. Oprócz publikowania cen na swoich stronach internetowych, deweloperzy są zobowiązani do udostępniania tych informacji również na portalu dane.gov.pl. Niektórzy deweloperzy już zaczęli publikować swoje oferty, które pojawiają się na portalu rządowym. Będzie to jednak zupełnie inne narzędzie niż porównywarka cen dostępna na portalu Dom.

W piątek 11 lipca weszły w życie przepisy dotyczące przejrzystości cen dla deweloperów, nakładające na nich obowiązek publikowania cen mieszkań i domów w swoich zasobach .
Ustawa będzie wprowadzana etapami, ponieważ obowiązek zależy od momentu, w którym deweloper oficjalnie rozpocznie realizację projektu. Jednak, jak zauważa Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), w większości przypadków pełna transparentność cen będzie dostępna dopiero 11 września. Nowe przepisy nakładają na deweloperów obowiązek ujawnienia : ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej oferowanego lokalu (apartamentu lub domu), cen lokali pomocniczych (takich jak magazyny czy stojaki na rowery) i miejsc parkingowych, a także wszystkich dodatkowych kosztów, które nabywca będzie musiał ponieść na rzecz dewelopera przy zakupie nieruchomości.
Informacje te muszą być udostępniane od momentu publikacji ofert po rozpoczęciu sprzedaży, a w przypadku przedsprzedaży, przed podpisaniem pierwszej umowy rezerwacyjnej. Wszystkie informacje muszą być dostępne na stronie internetowej firmy w miejscu łatwo dostępnym dla klientów. Podstrony lub subdomeny są dozwolone, pod warunkiem, że są dostępne za pośrednictwem wyraźnego linku lub przejścia ze strony głównej. Ważne jest również, aby informacje były jednoznacznie powiązane z konkretnym deweloperem i mogły być łatwo zidentyfikowane przez kupującego.
Ceny dla deweloperów zostaną ostatecznie ogłoszone we wrześniu.
Obowiązek utrzymywania i aktualizacji strony internetowej obowiązuje tak długo, jak długo w inwestycji znajdują się niesprzedane mieszkania lub domy jednorodzinne. Deweloper jest zobowiązany do utrzymywania strony internetowej do momentu przejścia własności wszystkich nieruchomości na nabywców .
Zwiększać
Polski Fundusz Rozwoju (PZFD) zaleca deweloperom, którzy od 11 lipca są zwolnieni z tego obowiązku, wyraźne zaznaczenie na swoich stronach internetowych, że nie podlegają tym przepisom. Pozwoli to kupującym uniknąć nieporozumień i zweryfikować legalność działalności firmy. Tak jest obecnie.
Jednocześnie ustawa wprowadza obowiązek udostępniania przez deweloperów danych na portalu dane.gov.pl, zarządzanym przez Ministerstwo Technologii Cyfrowych. Jak się okazuje, współpraca między resortem odpowiedzialnym za tę kwestię a Polskim Związkiem Firm Deweloperskich układa się bardzo pomyślnie.
Zwiększać
Deweloperzy przodują. Informacje o cenach są publikowane na stronie rządowej.
„Podstawową ideą portalu dane.gov.pl jest publikowanie przez instytucje rządowe przetwarzanych przez nie danych w tzw. plikach otwartych. Pliki te są przygotowywane w formacie umożliwiającym przetwarzanie maszynowe. Ustawa nakłada również na deweloperów obowiązek publikowania na portalu dane.gov.pl danych o cenach ofertowych mieszkań i domów. Wspólnie z przedstawicielami branży deweloperskiej opracowaliśmy jednolity format pliku, w którym będą przesyłane te dane. Każdy deweloper będzie korzystał z tego samego formatu, co uprości stosowanie algorytmów i analizę danych” – wyjaśnił portalowi Interia Michał Gramatyka, wiceminister technologii cyfrowych.
„Zwykły użytkownik odwiedzający dane.gov.pl będzie mógł znaleźć konto konkretnego dewelopera i pobrać plik Excel lub CSV z informacjami o jego ofertach. Nie będzie musiał szukać informacji na stronach deweloperów – wszystko będzie zebrane w jednym miejscu i w przejrzystym formacie. Przyda się to również serwisom prezentującym zagregowane ceny nieruchomości, ponieważ będą miały gotowe źródło i nie będą musiały kontaktować się z deweloperami, bo wszystko będzie zebrane w jednym miejscu. Co więcej, dane będą archiwizowane – nawet jeśli deweloper usunie nieaktualną ofertę ze swojej strony, pozostanie ona na dane.gov.pl” – dodaje.
Niektórzy deweloperzy już zaczęli, są w czołówce, a przesłane przez nich pliki z cenami ofertowymi zostały już opublikowane na stronie internetowej rządu.
Będzie to zupełnie inne rozwiązanie od strony internetowej porównującej ceny ofertowe, która ma zostać utworzona (rząd wkrótce ma uchwalić ustawę, która zapewni podstawę prawną) w ramach Home Portal . Użytkownicy będą mogli bowiem sprawdzać i porównywać ceny ofertowe według różnych kryteriów, takich jak konkretny obszar, osiedle, a nawet ulica (dostępne będą uśrednione dane z co najmniej sześciu ofert).
Ustawa powstała na podstawie projektu Polska 2050, który został zmieniony w celu wprowadzenia obowiązku udostępniania danych o rządzie
Źródło