Burze znów opanują Polskę. Alert RCB dla większości województw

505e64cf6c5ffbc17f5f2ec681f2957d, Biznes Fakty
Pixabay.com/ JoakimMosebach, Hans, eyeonicimages

Upały, nawałnice i ulewne deszcze. Najnowsza prognoza pogody na sobotę

Ulewny deszcz i silny wiatr przyniosą nawałnice, które przetoczą się w sobotę nad Polską. Mieszkańcy dziewięciu województw otrzymali alerty RCB, swoje ostrzeżenia wydał również IMGW. Towarzyszyć nam będą również wysokie temperatury – nawet do 33 stopni.

Mieszkańcy wielu regionów Polski powinni w sobotę uważać na gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Z powodu nadciągających burz alert rozesłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

 

„Uwaga! Dziś (17.08) burze z ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – brzmi komunikat, który trafił do odbiorców w województwach:

  • łódzkiego,
  • świętokrzyskiego,
  • podkarpackiego,
  • małopolskiego,
  • śląskiego,
  • opolskiego,
  • dolnośląskiego – powiaty: dzierżoniowski, Jelenia Góra, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, oleśnicki, oławski, strzeliński, świdnicki, Wałbrzych, wałbrzyski, Wrocław, wrocławski, ząbkowicki,
  • mazowieckiego – powiaty: lipski, przysuski, Radom, radomski, szydłowiecki, zwoleński,
  • wielkopolskiego – powiaty: kępiński, ostrzeszowski.

Gdzie jest burza? Większość Polski w alertach. W sobotę będzie upalnie

Zgodnie z prognozami trzeci dzień długiego weekendu będzie upalny: termometry wskażą od 23 do 27 st. C na północnym zachodzie oraz od 28 do 33 st. C nad resztą kraju. Nieco chłodniej będzie nad morzem – tam słupki rtęci zatrzymają się około 21-22 kreski.

 

Dodatkowo IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami, które dotyczą większości kraju. Nie obowiązują one tylko w północnych rejonach. Jak podają meteorolodzy, tam, gdzie wystąpią nawałnice, możemy spodziewać się również silnego wiatru. W porywach osiągnie on prędkość nawet do 70-85 km/h.

Jak zabezpieczyć się przed burzą i podtopieniami?

Co zrobić w przypadku zagrożenia podtopieniem? RCB radzi, aby śledzić komunikaty o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnych mediach, przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku i mieć przygotowany w pełni naładowany telefon.

 

Warto także przeparkować pojazdy z terenu posesji w niezagrożone miejsca, zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.

 

W przypadku burz należy również usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom (zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz), przygotować latarki z zapasem baterii i uważać podczas jazdy samochodem.

WIDEO: Gorąco wokół zapowiedzi premiera. Do jego kancelarii trafiło pismo

nn/wka / Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *