Biznes Fakty
„Debata przedwyborcza” w Końskich. Transmisja debaty na antenie Polsat News

Rozpoczęła się debata w Końskich
W piątek w Końskich odbyła się dyskusja przedwyborcza. W wydarzeniu wzięło udział ośmiu kandydatów, w tym Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.
Debata w Końskich. Transmisja w Polsat News i Polsat News Polityka.
Telewizja Polska SA wcześniej wyraziła chęć dostarczenia sygnału do „Debaty przedwyborczej” w Końskich z udziałem kandydatów na urząd Prezydenta RP: Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego. TVP SA, TVN 24 i Polsat News są gotowe przeprowadzić transmisję i dostarczyć sygnał telewizyjny bezpłatnie innym zainteresowanym mediom.
TVP SA, TVN 24 i Polsat News wybrały na prezenterów: Joannę Dunikowską-Paź (TVP), Grzegorza Kajdanowicza (TVN24) i Piotra Witwickiego (Polsat News).
Debata w Końskich. Kiedy rozpocznie się transmisja?
Zespoły Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego potwierdziły już chęć udziału w telewizyjnej debacie prezydenckiej w Końskich. Nadal jednak nie są zgodne co do jej organizacji.
„W odpowiedzi na korespondencję dotyczącą regulaminu przeprowadzenia 'Debaty Przedwyborczej 2025' z dnia 11.04.2025 r. potwierdzamy chęć wzięcia udziału w debacie przez Karola Nawrockiego . Jednocześnie podkreślamy, że debatę powinni moderować przedstawiciele pięciu stacji telewizyjnych: Telewizji Polskiej, TVN, Polsatu, TV Republika i wPolsce24. Jesteśmy otwarci na rozmowy o organizacji takiego wydarzenia” – oświadczył sztab wyborczy PiS w porannym komunikacie podpisanym przez Piotra Milowańskiego.
Niedługo potem w sieci pojawił się nowy komentarz dotyczący tej sytuacji, udostępniony przez Pawła Szefernakera .
„Uwaga! Dementuję informacje krążące w mediach. Debata prezydencka w formacie proponowanym przez TVP, TVN i Polsat nie uzyskała naszej akceptacji . Ten format debaty wyklucza miliony Polaków. Chcemy debaty z udziałem 5 stacji telewizyjnych! Nie chcemy nikogo wykluczać! Chcemy debaty fair play!” – napisał lider sztabu wyborczego Karola Nawrockiego.
Przypomnijmy, że kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski w środę udostępnił na portalu X (dawniej Twitter) wpis, w którym zaproponował debatę z Karolem Nawrockim w przyszły piątek, 11 kwietnia, o godz. 20:00 w Końskich (woj. świętokrzyskie).
Kilka godzin później Nawrocki odpowiedział, że jest przygotowany do debaty, ale postawił jeden warunek – w debacie muszą wziąć udział wszystkie kanały informacyjne.
Ostatecznie w debacie wzięli udział Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Joanna Senyszyn, Marek Jakubiak, Magdalena Biejat, Krzysztof Stanowski i Maciej Maciak.
Wybory prezydenckie 2025. Wytyczne dotyczące „debaty przedwyborczej”
Wytyczne dotyczące debaty:
- Miejsce debaty: Końskie
- Czas trwania debaty: około 90 minut
- Tytuł debaty: Debata wyborcza 2025
- Debata będzie transmitowana na żywo w: TVP1, TVP Info, TVN 24, Polsat News i POLSAT NEWS POLITYKA
Sekcje tematyczne:
- Bezpieczeństwo
- Sprawy zagraniczne
- Gospodarka
Struktura debaty:
W każdym segmencie każdy z trzech dziennikarzy zada dwa identyczne pytania obu kandydatom. Czas na pytania: 30 sekund. Czas na odpowiedzi: 1 minuta. Kolejność odpowiedzi zostanie ustalona w drodze losowania.
W każdej sekcji tematycznej, po udzieleniu odpowiedzi na pytania dziennikarzy, kandydaci będą mieli możliwość zadania swojemu przeciwnikowi jednego pytania. Czas na pytanie – 30 sekund. Czas na odpowiedź – 1 minuta. Czas na replikę – 30 sekund. Pierwszy, który zada pytanie wzajemne, zostanie wyłoniony w drodze losowania.
Po trzech sekcjach tematycznych proponujemy rundę wzajemnych pytań. Każdy kandydat na urząd Prezydenta RP będzie miał szansę zadać swojemu przeciwnikowi trzy pytania. Czas na pytanie: 30 sekund. Czas na odpowiedź: 1 minuta. Czas na replikę: 30 sekund. Kolejność zadawania wzajemnych pytań zostanie ustalona w drodze losowania.
Po zakończeniu debaty każdy kandydat będzie miał 2 minuty na wygłoszenie swojego przemówienia, zwanego wolnością słowa.
Pytania nie zostaną ujawnione kandydatom ani ich przedstawicielom przed debatą. Czas wypowiedzi kandydatów będzie monitorowany i przedstawiany wizualnie. Zakończenie czasu wypowiedzi zostanie oznaczone „gongiem” – sygnałem dźwiękowym.
WIDEO: Kandydaci kupili podpisy? Zaskakujące wypowiedzi Komorowskiego
Źródło