Groźba powodzi we Wrocławiu. Prezydent miasta zwołał sztab kryzysowy

67b77cd46e12364a0ff753a9a3dba982, Biznes Fakty
Pixabay, Polsat News

Wrocław szykuje się na kilkudniowe, ulewne deszcze

Nawet 380 litrów wody na metr kwadratowy może w ciągu najbliższych dni spaść we Wrocławiu. Jak ostrzega IMGW, za sprawą niżu Boris dojdzie do powodzi i podtopień, dlatego władze stolicy Dolnego Śląska powołały sztab kryzysowy, odwołując jednocześnie miejskie imprezy. Prezydent Jacek Sutryk ostrzegł mieszkańców, że przed nimi i magistratem stoi "ogromne wyzwanie".

Ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydał w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dotyczą one Dolnego Śląska oraz północnej części Opolszczyzny.

 

Meteorolodzy przestrzegli wprost, że „wystąpią powodzie i zalania„, bo „nad naszym krajem będzie zalegała bardzo wilgotna masa powietrza polarnego morskiego”. „Znajdziemy się pod wpływem niżu genueńskiego o nazwie Boris” – wyjaśnił IMGW.

 

 

W komunikacie instytutu uściślono, że „należy spodziewać się bardzo szybkich i niebezpiecznych wzrostów stanów wody„. „Pomimo aktualnie niskich stanów i ostrzeżeń przed suszą intensywny opad deszczu w dość krótkim czasie nie będzie miał możliwości infiltrowania w głąb gleby, przez co zamieni się w odpływ powierzchniowy” – stwierdzono.

Wrocław zagrożony ulewnym deszczem. Jest sztab kryzysowy

Na przewidywania synoptyków zareagowały władze Wrocławia – miasta nawiedzonego 27 lat temu przez tzw. powódź tysiąclecia. Jego prezydent Jacek Sutryk przekazał w środę, że powołał sztab kryzysowy i zaapelował do mieszkańców o czujność i „ograniczenie dodatkowych aktywności”, jeśli mają taką możliwość.

 

Podkreślił, że między 12 a 16 września we Wrocławiu może spaść do 380 litrów wody na metr kwadratowy, co jest „absolutnym rekordem” w historii miasta. „W czasie sierpniowych, nawalnych opadów, spadło 77 litrów przez 18 godzin” – porównał.

 

 

Jak przekazał Sutryk, odwołane zostały wszystkie miejskie wydarzenia w najbliższych dniach, a służby postawione są w stan najwyższej gotowości. Zapowiadane, silne opady nazwał „ogromnym wyzwaniem”. Wyliczył, że MPWiK opróżnia zbiorniki retencyjne i kolektory burzowe i kompletuje dodatkowe załogi pracownicze.

 

„Trwają przeglądy zasuw, klap i przepustów na sieci kanalizacyjnej. MPWiK sprawdza drożność sieci kanalizacyjnej, prowadzi jej czyszczenie. Analizowane są miejsca we Wrocławiu najbardziej narażone na podtopienia” – zapewnił prezydent.

RCB zwołało wojewodów i szefów służb. „Pełna gotowość”

Włodarz nie wykluczył, iż deszcze będą tak obfite, że MPK będzie musiało wprowadzać objazdy w trasach komunikacji miejskiej lub skracać część połączeń. Zwrócił szczególną uwagę na osiedle Leśnica IX, gdzie przedstawiciele TBS będą dyżurowali, zwracając uwagę, czy deszczówka nie zalewa tego terenu.

 

„MPWiK Wrocław w razie potrzeby udostępni superpompę o mocy 100 l/s, która na bieżąco będzie odpompowywać wodę, jeśli pojemność zbiornika retencyjnego zacznie się wyczerpywać” – poinformował.

 

 

Komunikat wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak czytamy, w związku z prognozami IMGW zorganizowano konferencję z udziałem wojewodów dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i łódzkiego, a więc z regionów najbardziej zagrożonych opadami deszczu. Zjawili się też na nim przedstawiciele rządu oraz szefowie policji oraz straży pożarnej.

 

RCB, we współpracy ze służbami, pozostaje w pełnej gotowości i monitoruje rozwój sytuacji. Mieszkańcy zagrożonych regionów są proszeni o śledzenie komunikatów służb i stosowanie się do zaleceń dotyczących bezpieczeństwa” – podano.

WIDEO: Rekordowo niski poziom Wisły. Widok z newscoptera Polsat News

sgo / Polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *